Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hipotermi nedir, belirtileri nelerdir?

Konu, 'Sağlık' kısmında Ercüment tarafından paylaşıldı.

1. Ercüment

Ercüment Daimi Üye

45 km hızındaki rüzgarın eksi 1 derece havada soğuğu eksi 10 derece hissettirdiğini biliyor muydunuz? Bu şiddetteki soğuk da bir insanın donması için ciddi risk oluşturur. Soğuğa maruz kalınan süre uzadıkça risk de büyür. Vücut ısısının 35 derecenin altına inmesi anlamına gelen 'hipotermi' soğuk havanın korkulan sonucudur. Soğuk havada uzun süre korumasız kalan kişilerde hipotermi sık görülen bir sorundur. Zamanında müdahale edilmeyen kişilerde kalp ritim bozukluğu, kalp yetersizliği hatta ani kalp durmasına yol açabilir.

Evsiz, sokakta yaşayan kişiler ile yüksek rakımda yaşayanlarda, kıyafet hazırlığı yapmadan kış sporu için dışarı çıkanlarda ve özellikle de çocuklar ile 65 yaş üzeri yaşlılarda hipotermi riski daha fazladır.

Hipotermi belirtileri neler?
    Hipotermide süreç yavaş gelişir ve kişi bu durumun farkına varmayabilir. Uyku hali, konuşmada ağırlaşma, derin soluk alma isteği, el ve ayaklarda ağırlık hissi, kontrolsüz el ve ayak hareketleri, davranış değişiklikleri ve titreme hipotermiyi akla getirmelidir.

Isı kaybı en çok baş-boyundan gerçekleşir

Isı kaybının yüzde 50'si baş- boyun bölgesinden gerçekleştiğinden mutlaka şapka, bere ve boyunluk hatta kar maskesi kullanılarak ağız ve burnun kapatılması gerekir.

Baş-boyun bölgesi dışında ısı kaybı en çok el ve ayaklardan gerçekleşir. Uzun süre dışarıda kalacak kişilerin hipotermi riskini azaltmak için ellerini eldiven ile korumaları, ısıyı tutacak çorap giymeleri gerekir. Kaymayan ve su geçirmeyen ayakkabı tercihi önemlidir.

Kayak yapanların hava, yağış durumu ve hissedilen sıcaklığa göre rota seçmeleri, izlenecek rota konusunda mutlaka tesis ya da yakın çevreyi bilgilendirmeleri gerekir. Kişilerin yanında su bulundurması da önemlidir.

Hipotermi belirtileri gösteriyorsa...

Hipotermi belirtileri kolayca ihmal edilecek özelliktedir, bu nedenle hipotermiyi düşündürecek bulgular konusunda uyanık olunması hayati önem taşır. Yağışlı ve fırtınalı havada dışarı çıkılmaması gerekir. Hipotermi belirtileri gösteren kişinin hemen 20 derece sıcaklığında bir odaya alınması, üzerindeki ıslak kıyafetlerin hızlıca çıkarılarak bir battaniyeye sarılması ve en yakın hastaneye ulaştırılması gerekir.

Kaynak:
    Acıbadem Hayat

Son düzenleme: 23 Ocak 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Soğukta dışarıdaysanız mutlaka hareket etmeye devam etmelisiniz.
    Durduğunuz anda hipotermi riski başlar. Her ihtimalde de kıyafetler hava durumuna uygun olmalı ve asla alkol tüketilmemeli..

Ahmet Çevik, msa ve (silinmiş hesap) bunu beğendi.
  4. 3rdem

3rdem Aktif Üye

Bilgi için teşekkürler dikkatli olmakta fayda var.

5. Ercüment

Ercüment Daimi Üye

Soğuk hava'da Alkol'ü ısın'mak için alan'lar male
    sef hipotermi'yi farkında olmadan hızlandırıyor.!

6. Ercüment

Ercüment Daimi Üye

bir-2 balık uğruna hipotermi'ye girmeye hiç gerek yok,:)
    bizim mahalle rakım yüksek olduğundan termometre -3 gösteriyor

coner ve TrAcHuRuS bunu beğendi.
  7. Nedim Ceylan

Nedim Ceylan Aktif Üye

Yemli avlananlar daha dikkatli olmalı. Spinde haraketli olduğumuzdan risk daha az gibi.

8. harunonay

harunonay Aktif Üye

9. suret

suret Aktif Üye

Ben yaşadım bunu. Ciddi ciddi ölüyorum sanmıştım. Hastaneye zor yetiştik. Bilincim kaybolmadan gidebilmekti aklımdaki tek şey. Zor ve kötü bir tecrübeydi. İstemsiz kontrol edilemeyen el ayak hareketleri, konuşamama gibi zor şeyleri vardır. Herhangi bir organın sabit durmaz, konuşmak istersin aklından çok şey geçer ısıtın beni diye ama ağzından o kelimeler çıkmaz.

Artık yavaş yavaş alışmaya başlarsın ölüm fikrine, düşünmeye başlarsın ben ölünce bu çocuklara ne olacak diye.
    Zordu hakikaten. Bir daha asla yaşamak istemeyeceğim acı bir tecrübeydi.

Hayır etrafımızdaki insanlar da ne yazık ki o kadar bilgisiz ki bu konularda. Yani göz göre göre gidiyoruz anasını satayım millet işin gırgırında. Anlayış sıfır, acil durumda bilgi sahibi olup da sağlık konusunda yardım edebilecek bir tek kişi bile yok

Son düzenleme: 6 Aralık 2017
    TrAcHuRuS ve BS Okuru bunu beğendi.
  10. msa

msa Aktif Üye

Termal içliklerin(alt-üst) soğuk havalarda kullanılmasında fayda var, zira üşümemize sebep olan husus terin ten üzerinde kurumasıdır bildiğim kadarı ile. Termal içlikler ise teri bir sonraki katmana iletiyorlar. Ayrıca kalın bir mont gitmekten ziyade birkaç kat giyinmekte daha sıcak tutacaktır. Termal içlik, üzerine body/iç polar, üzerine polar, üzerine mont gibi...

TrAcHuRuS bunu beğendi.
  11. Nedim Ceylan

Nedim Ceylan Aktif Üye

Katlı giyinmek doğru çözüm. Ancak yanlış olan şu: Örgü kazak sıcak tutar diye düşünürüz, ama gözenekli yapısı soğuk havayı geçirir, vücut ısısının geçişine izin verir. Ama kazağın içine sık dokunmuş bir gömlek ile kompozit bir izolasyon elde edilir. Gömlek, geçirgenliği azaltırken, kazak kalınlığı ile izolasyon sağlar. Yani iki kazak giymek yerine 1 gömlek 1 kazak daha etkin bir izolasyon sağlar.

Engin79, TrAcHuRuS, BS Okuru ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş