Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

hızlı jig için takım ve sahte önerileri ( akdeniz bölgesi )

kingramses

Yeni Üye
Adı
king
Kan Grubu
A Rh Pozitif
arkadaşlar merhaba 10 metreden 100 m derinliğe kadar bir avlak alanında hızlı jig yapmak istiyorum.. tai rubber ve slow jig takımlarım var fakat hızlı jig ile de avlanmak istiyorum. kamış makina ve sahte önerileriniz ne olur. yardımcı olursanız sevinirim..

bu vesile ile balığa ve balıkçılığa gönül vermiş herkese hürmetlerimi ve saygılarımı sunarım

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hedef balık ve boyut ?

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
kırmızı akya lahos muskar 1 kg 20 kg arası
Talebiniz doğrultusunda 2 hendikap mevcut.
1. hendikap Teoride 10 metre derinlik veya 1 kg hedef balık için 1 ons sahte yeterliyken, 100 metre derinlik veya 20 kg balık için 10 onsa ihtiyaç var. Yani 30-300 gram gibi çok geniş bir aralıkta çalışabilmeniz lazım.
Bunun yanı sıra 2. hendikap kamışın düşük ağırlıklarda veya kiloluk balıkta hassasiyete ancak yüksek ağırlıkta veya büyük balıkta ise gerekli pop up direncine sahip olması şart.
4.5-5 kg kalama sınıfında Trabucco achab master sea 180 30-300 veya 7-8 kg kalama sınıfında Abu garcia aphamar 183 10-20 lbs işinizi görür.
Makina konusunda 1000 liralık ORRA 2 Inshore 60 dan 7000 liralık Catalina 4500 e kadar seçenek çok.
Jig konusunda 60-300 gr arası Williamson modellerine bakabilirsiniz. O fiyatlara çıkmam derseniz iş yapan çin işi azda olsa bir kaç model var.

zipito

Üye
Adı
Koray Keçeli
Merhaba dostum,
reelmaster'ın da belirttiği üzere tek bir takımla çok fazla derinlik/hedef balık/ağırlık çalışamıyoruz. Benim sana tavsiyem 50m ile 100m arasında 45 60 80 gr sahtelerle av yapman. 4000,5000,6000 lik makine seçebilirsin. makinenin sarımı 80 90 cm / tur başına olsa yeterli. çok hızlı saran örneğin (azores 5500) ile de av yapılır fakat bu başka bir konu, şimdi bunu geçiyorum. marka model söylemiyorum bütçenize hangisi uyarsa onu seçin.

kamışınızı 198-210-240 cm boy aralığında almaya çalışın. makine + kamış ağırlığı arttıkça jig yaparken sizi yorması da artacaktır. defalarca sahteyi indirip aksiyon vereceğiniz için, ne kadar hafif o kadar çok deneme anlamına gelir. daha güçlü fakat daha hafif takım olsun dersek de yüksek bütçeli kamış ve çıkrıklar devreye giriyor.

rastgelsin