Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İki makine arasında tercih

Godric1461

Yeni Üye
Adı
Akın
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Elimde hem daiwa hem shimano makine var.Birini kullanıp diğerini satmak istiyorum.Kamışım okuma fuel spin 0-8.Hangisini kullanayım sizce ?
Shimano fx fc 1000
Daiwa sweepfire 1500 cs

Ekli dosyalar

KaNKuRT

Moderatör
Yönetici
Adı
Erkan
Açık söyleyeyim,
Hangisi ile keyif alıyorsanız onu tutup digerini satın

Başkalarının tercihi degil kendi tercihiniz önemli

MuratAlp

Yeni Üye
Adı
Murat Alp
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben her zaman Shimano yu seçerim ama iki makine de güzel çok bir fark yok içine sinen hangisiyse onu kullanabilirsin

Godric1461

Yeni Üye
Adı
Akın
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Açık söyleyeyim,
Hangisi ile keyif alıyorsanız onu tutup digerini satın

Başkalarının tercihi degil kendi tercihiniz önemli
Çok haklısınız fakat ben sistemi yeni kurdum ve daha ava gitmedim.Hiç deneyimim olmadı.O yüzden teknik olarak belirgin farkları var mı onu öğrenmek istiyorum.

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Her ikisi de aman aman olmasa da,

Ağırlık avantajı dersen, Shimano + 1.
Drag avantajı dersen, Shimano + 2
Devir avantajı dersen, Shimano + 3

Yani, Shimano 3 - 0 önde. :harika:

Son düzenleme:

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar affınıza sığınarak uzun zamandır aklımdaki bir soruyuda ben sorayım.
3 parça hafif bir surf kamışa, öncelikle hafif olması amaçlı shimano nasci c5000xg gibi bir makina taksam ( drag 11 kg - ağırlık 300 gr - 105 cm sarım ) maksimum 150-170 gr kurşun ile beklemeli yemli avlarda kullanmada bir sakınca olurmu. Artıları belli hafif takım, 105 cm hızlı sarım.
Ama eksiler olurmu. Özellikle hedef makina (nasci c5000xg) sert atışlarda (150-170 gr kurşun ) zarar görürmü. Yada makina bu ağırlıkta kurşunu heleki balık bindiğinde ( çinekop -dişli ) sarımı zorlarmı.

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaşlar affınıza sığınarak uzun zamandır aklımdaki bir soruyuda ben sorayım.
3 parça hafif bir surf kamışa, öncelikle hafif olması amaçlı shimano nasci c5000xg gibi bir makina taksam ( drag 11 kg - ağırlık 300 gr - 105 cm sarım ) maksimum 150-170 gr kurşun ile beklemeli yemli avlarda kullanmada bir sakınca olurmu. Artıları belli hafif takım, 105 cm hızlı sarım.
Ama eksiler olurmu. Özellikle hedef makina (nasci c5000xg) sert atışlarda (150-170 gr kurşun ) zarar görürmü. Yada makina bu ağırlıkta kurşunu heleki balık bindiğinde ( çinekop -dişli ) sarımı zorlarmı.
Olur mu ? Olur.

Olur da nasıl olur, bir masaya yatıralım. ( Elinizde ki makinadan bende de var. Oldukca şık.)

Şimdi düşünün; küçük bir kamyonete, bir kamyonun alabileceği yükü yükleyelim. Taşır mı ? Evet taşır. Ama nereye kadar taşır, orasını bilemem. Hele ki hafif bir rampaya geldiğinde, durumu siz düşünün. Onu kim taşır, bilemem. Bana umut olma, bende bel fıtığı var.:):):D

Teknik olarak ve fizik kurallarını göz önüne alırsak, kamış boyu uzun. Bunu dengelemek için de, 6000 lik, 10000 lik makinalar kullanmak en sağlıklısı. Bu boyutta ve ağırlığında ki makinalar, kamış sap bölümüne ağırlığını hissettirerek, dengeleme sağlar. Ve ayrıca, bu boyutta ki makinaların iç donanımları da, bu tür kullanımlara daha uygundur; diye düşünürüm.

Son düzenleme:

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Olur mu ? Olur.

Olur da nasıl olur, bir masaya yatıralım. ( Elinizde ki makinadan bende de var. Olduk şık.)

Şimdi düşünün; küçük bir kamyonete, bir kamyonun alabileceği yükü yükleyelim. Taşır mı ? Evet taşır. Ama nereye kadar taşır, orasını bilemem. Hele ki hafif bir rampaya geldiğinde, durumu siz düşünün. Onu kim taşır, bilemem. Bana umut olma, bende bel fıtığı var.:):):D

Teknik olarak ve fizik kurallarını göz önüne alırsak, kamış boyu uzun. Bunu dengelemek için de, 6000 lik, 10000 lik makinalar kullanmak en sağlıklısı. Bu boyutta ve ağırlığında ki makinalar, kamış sap bölümüne ağırlığını hissettirerek, dengeleme sağlar. Ve ayrıca, bu boyutta ki makinaların iç donanımları da, bu tür kullanımlara daha uygundur; diye düşünürüm.
Haklısınız sanırım tüm sıkıntı makinanın iç aksamından kaynaklanacak ileriki zamanda.
Bunu düşünerek hep erteledim bu konuyu.
Bir taraftan yok bişi olmaz diye kendimi kandırıyorum. Birtarafranda verdiğiniz örnek gibi mantığa vurduğumda erteliyorum.
Bu günde bir üstadımız aynı şekilde neden olamıyacağını anlattı özelden.
Maceraya gerek yok...
Teşekkürler..