Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İlk Avım ve Gece İstavrit Avı?

Adı
Yunus Emre
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Genç yaşta kendi başıma 1 aydır uğraşıyorum. Bazenleri yanlış yerde bazenleri yanlış saatte olduğum için hiç tutamamıştım. Bu işin rastgele bir yere geçip olta atarak değilde; balığın ne istediğini ve nerede av verdiğini bulmam gerektiğini öğrendim:)

Bu balıkları akşam ezanından yarım saat önce taşlık alanda çektim. 3 tane gelmişti, 1 tanesi yavru olduğu için geri saldım. O an ki mutluluğum ve şaşkın dolu bakışlarım beni bu işe daha da aşık etti. İnşallah elimde lüfer, çinekop, levrek ve turna gibi büyük balıkları paylaşmakta nasip olur😊
IMG_20220606_213417.jpgIMG_20220605_210124.jpg

Başka bir sorum da şu;
Bir amca saat 9'dan sonra çapari at çekerek balık tutmanın aşırı zor olduğunu, yemli takım yapmamı önerdi. Şamandıra ile yemli takım yapmak istiyorum. İnternette çok araştırdım ya benim dalgınlığımdan yada açık bir anlatım olmadığından dolayı ben bulamadım sanırım.
Sizden görselli yardım istiyorum.

Aklımda fosforlu şamandıra-stoper, delikli kurşun, fırdöndü ve fırdöndüye bağlı çapari, çaparinin kancasında ise istavrit eti.
(GECE İÇİN ÇAPARİ RENGİ NE OLMALI)

Bu şekil doğru mu? Birde bu sistemde balığı bekleyecek miyim yoksa yavaş çekecek miyim?

Başka bir şekilde ise yine çaparide yem ama şamandıra olmadan yavaş bir şekilde at-cek? Bu işe yarar mı?

Başka önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Rastgele

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Emre
İlk avlar unutulmazdır.
Gece şamandıralı yemli istavrit takımı konusunda bilgim maalesef yok ama seni bir konuda uyarmalıyım.
15 yaşında gece avına çıkmanı ben pek doğru ve güvenilir bulmuyorum.
Yanında bir büyüğün ya da birkaç arkadaşın yoksa çıkma derim. Maalesef kaçak mülteci yoğunluğu yüzünden güvenliğimize her şeyden daha çok dikkat etmeliyiz.

Scolopax

Üye
Adı
sinan
Tebrikler Emre
İlk avlar unutulmazdır.
Gece şamandıralı yemli istavrit takımı konusunda bilgim maalesef yok ama seni bir konuda uyarmalıyım.
15 yaşında gece avına çıkmanı ben pek doğru ve güvenilir bulmuyorum.
Yanında bir büyüğün ya da birkaç arkadaşın yoksa çıkma derim. Maalesef kaçak mülteci yoğunluğu yüzünden güvenliğimize her şeyden daha çok dikkat etmeliyiz.

Çok doğru. Hiçbir ava, kara veya deniz, yaş ne olursa olsun yalnız çıkılmamalı. Şehrin içinde dahi olsan bir ayağının kayması başını vurman, bayılman, bacağını kırman vs. ile telefonuna da ulaşamazsın yakınlarınada haber veremezsin seni arar dururlar. Her zaman yanınıza bir arkadaş bulamıyorsunuz ama bu durmlarda da temkinli ve yardıma kolay ulaşılabilecek durumda olmak gerekir.

Yalnız avcı zavallı avcıdır.

Bedri35

Aktif Üye
Adı
Bedri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Emre Merhaba,

Gece çaparisi genelde kırmızı , bazen turuncu olarak tercih ediliyor. Ustaların tecrübelerine göre gece çapari ile at-çek yaparak balık alma şansın çok düşük kaldı ki dediğin gibi yavaş çekmen de mümkün değil zira kurşunun dibi tarar ve muhtemelen takımın takılır. Şamandıralı takım aynı anlattığın gibi. Yazdığın sıralamaya göre stoper en başa gelecek ( şamandıranın istenenden geri kaymasını engellemek için) Kurşun ise takımın en altına takılacak ki şamandıra takımın dibe batmasını engellerken kurşun takımını aşağı doğru dik bir şekilde birbirinden ayrı tutsun. bu sistemde atışını yapıp balığın durumuna göre 5-10-15 dk bekliyorsun. Takılınca balıklar zaten şamandıran normalde farklı şekilde sağa sola oynuyor onu görünce anlarsın. Sonrasında çekip balıklarını kovana atıp yeniden atış yapıyorsun. Stoperin ayarını meranın derinliğine göre yapman gerekli. Bu konuda etrafında avlananlardan yardım isteyebilirsin. son olarak Atıştan sonra şamandıra akıntıya göre sağa sola ya da kıyıya doğru kayabilir böyle bir durum var ise ara ara sararak boşluk alman gerekli. Yoksa boşta kalan misinan çevrende avlanan herkesin oltasına takılır. Çok iyi bildiğim bir sistem değil bende yeni yeni başladım şamandıralı istavrit avına ama öğrenebildiklerim bu şekilde. hatam varsa affola. Rastgele

yukarıdaki bilgileri şehir merkezinde düz ayak bir yerde yanında bir büyüğün ya da arkadaşın olması koşuluyla kullanmanı dilerim.

Adı
Yunus Emre
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

Evet akşam karanlığında tek başına av zor oluyor. Zaten yanımda ya kuzenim yada ailemden biriyle ava çıkıyorum. Bu seferlik tek başıma gittim onda da insanların yanında duruyorum. Kendi başıma kayalıklarda balık tutmanın tehlikeli olacağının farkındayım.

roxy

Aktif Üye
Adı
batuhan candan
Rastgelsin, daim olsun.
Bu arada güvenlik konusu önemli bu aralar İstanbul’da.

Adı
Yunus Emre
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yarın akşam arkadaşlar ile gece avına çıkacağım. Saat 19.00 dan 10.30 a kadar avlanmayı düşünüyoruz. Elimde yem olarak donmuş 2 istavrit var. Bu istavritleri fileto şeklinde küçük parçalar ile çapariye mi takcam? Kancanın ucu gözükmeli mi? İzlediğim videoda bir olta boyu stoper yapın diyorlar benim aklımda ki sıralama; 1 olta boyu stoper- şamandıra- şamandıra altında stoper- fırdöndü- çapari- kurşun.

Bu yöntem işe yarar mı? Balık geceleri dipte mi oluyor?