Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ip misina dolaşma sorunu

Adı
Gökhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar değerli forum üyeleri hobidaşlar.
İp misina dolaşma problemi yaşıyorum ve canımı çok sıkıyor.sizlere danışmak istedim değerli bilgilerinize ihtiyacım var.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok çok teşekkür ediyorum.gelelim şimdi problemime.en baştan almak istiyorum ki problem tam anlaşılabilsin.
Ben ve arkadaşım spin takım aldık yeni ikimiz de okuma helios 20 60 270m kamış ve shimano sedona 5000 xg makina aldık.arkadaşım shimano kairiki 8x 0,20 ip misina sardırdı.ben de kairikinin yeşil rengi kalmadığı için satın aldığımız yerde okuma x pe 0,20 8x yeşil ip misina sardırdım makineme.
Avlağa gittiğimizde ben 2 atıştan birinde dolanma problemi yaşıyorum hem de yumak yumak oluyor.onu açmaya uğraşıyorum bir sürü can sıkıntısı ve böyle güzel bi hobi işkenceye dönüyor
Dün yine yepyeni aldığım sahte momonti limonu suda bıraktım malesefki.dolaşan yumak atış esnasında halkaya takıldı ve sahte gecenin karanlığında suya uçtu..evlat acısı gibi koyuyor insana yeni aldığı sahteyi ilk avda suda bırakmak.resmen ava gidip avlandım üstüne üstlük arkadaşım da aynı sahteyle çok güzel bi baraküda çekti ben sahteyi suda bıraktıktan sonra.daha öncede kendo 8x kullanıyordum hiç dolanma gibi bir problem yaşamadım(başka bir takımdı gerçi ama).
uzun lafın kısası önerilerini bekliyorum abilerim sizce ne yapmalıyım ben de kairiki ip mi almalıyım kendo 8x mi kullanmalıyım.yoksa kamış makima uyumunda mı problem var ne yapacağımı bilememekle beraber değerli önerilerinizi bekliyorum şiödiden çok teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

B

BS Okuru

Misafir
Kuşgözü sorununun biçok nedenleri vardır.. Mesela misina makaraya fazla gelmiş olabilir veya az gelmiş olabilir.. Veya sıkıca sarılmamış olabilir.. Misinanin kendisinde herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum..

Skunet

Aktif Üye
Adı
Metin
Merhaba, yaklaşık 4 yıldır Berkley Winplash Green ( Crystal serisinden bahsetmiyorum ) 0.10 kullanıyorum.
Bu güne kadar ne bir gam nede bir tiftiklenme problemi yaşadım.
Geçen ay itibariyle ipi makinede ters düz yaptım ve bir 4 sene daha kullanacağıma eminim.
Sadece fikir sahibi olun diye söyledim.

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bende berkley whiplash cristal beyaz rengin , 0,06 - 0,08 - 0,10 olanları var hiç problem yaratmadı sadece 0,06 da 2 kez patlama oldu harika daiwa 30 gr samurai zebra jigimi ve kendo limonumu kaybettim. şimdi hep 0,10 nu kullanıyorum şükürler olsun on numara 5 yıldız

Adı
Gökhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kuşgözü sorununun biçok nedenleri vardır.. Mesela misina makaraya fazla gelmiş olabilir veya az gelmiş olabilir.. Veya sıkıca sarılmamış olabilir.. Misinanin kendisinde herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum..
Fazla sarılmış olduğunu düşünüp tekrardan ipi sardık tam ayarında.hatta daha sıkı sardık bu sefer gevşek mi oldu diye.sahteleri değiştirdikten sonra dolanma problemi daha çol oluyor

yyildirayy

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Dün benimde ip öyle bir dolandı ki çözemedim, yarısına yakın kısmını kesip attım.

_Rastgele_

Daimi Üye
Adı
SERDAR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
İp misinalar'da kuş gözü olayı'nın bir çok sebebi vardır .

İç etkenler

1.Kullanılan ip kalınlığı ( pe ) değeri makine ve kamış üzerin'de yazan değerler ile farklı olması .
2.Makine kafasına gereğin'den fazla ip sarılması ( makine kafasın'da ipin hudu'dunu belirleyen çizgiden daha az ip sarmak en sağlıklısı )
3.Makine kafasına ip sararken gevşek sarılması ( ipi su ile ıslatıp ilk sarım yapılırsa daha sıkı ve sağlıklı olur )

Dış etkenler

1.Rüzgarlı havalar'da maketi attıktan sonra ipin boşluğunu alırken ipin kafaya gevşek sarılması ( en çok yaşanan )
2.Makine atkı teli'nin eğilmesi düzgün sarımı bozduğu için kuş düğümü sorunu olabiliyor
3.Atış tekniğin'den kaynaklanan

Adı
Gökhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
İp misinalar'da kuş gözü olayı'nın bir çok sebebi vardır .

İç etkenler

1.Kullanılan ip kalınlığı ( pe ) değeri makine ve kamış üzerin'de yazan değerler ile farklı olması .
2.Makine kafasına gereğin'den fazla ip sarılması ( makine kafasın'da ipin hudu'dunu belirleyen çizgiden daha az ip sarmak en sağlıklısı )
3.Makine kafasına ip sararken gevşek sarılması ( ipi su ile ıslatıp ilk sarım yapılırsa daha sıkı ve sağlıklı olur )

Dış etkenler

1.Rüzgarlı havalar'da maketi attıktan sonra ipin boşluğunu alırken ipin kafaya gevşek sarılması ( en çok yaşanan )
2.Makine atkı teli'nin eğilmesi düzgün sarımı bozduğu için kuş düğümü sorunu olabiliyor
3.Atış tekniğin'den kaynaklanan
Bu bilgiler için teşekkür ederim.her atıştan sonra gevşek kısmı sıkı sarmak için misinayı elimle tutuyorum o boşluğu sıkıca sardıktan sonra aksiyon vermeye bailıyorum

Adı
Gökhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bu bilgiler için teşekkür ederim.her atıştan sonra gevşek kısmı sıkı sarmak için misinayı elimle tutuyorum o boşluğu sıkıca sardıktan sonra aksiyon vermeye bailıyorum

Akşama makaramın fotosunu çekip atıcam öyle bi danısmak isterim