Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İshal Hakkında Ne Biliyoruz

nuri deniz

Aktif Üye

İshal deyip geçmeyin

İshalin tanımı, günde üç defadan daha fazla sulu veya gevşek dışkılamadır. Herkes hayatının bir döneminde ishal olur. Bir erişkin ortalama yılda dört defa ishal olur. Çoğu hasta birkaç günde kendiliğinden iyileşir.

Enfeksiyonlara bağlı ishal, genellikle yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Bulgular kontamine yiyecek alımından yaklaşık 12 saat ile 4 gün sonra başlar ve 3 ila 7 gün içinde geçer.

Enfeksiyon dışı ishal sebepleri arasında, antibiyotiklerin ve diğer ilaçların yan etkileri, gıda alerjisi ve iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar sayılabilir. ıshalle beraber ateş, karın ağrısı ve karında kramplar olabilir.

Tedavide bol sıvı alımı en önemli noktadır. Sıvı içinde tuz ve şeker olmalıdır. Patates, pirinç, yulaf, muz, çorba ve haşlanmış sebzeler tercih edilmelidir. Laktoz içeren süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Aşırı yorgunluk, ağız kuruluğu, kas krampları, idrar renginde koyulaşma, baş dönmesi, dışkıda kan veya mukus (sümük) varlığı, ciddi karın ağrısı, devam eden ateş gibi bulgular görülürse, doktora başvurmak gerekir. hazırlayan:nurideniz

Murat Çoşkun

Aktif Üye
Adı
murat
nuri abim öncelikle hoş geldin,
seni burada görmek güzel.
abi geçenlerde bende oldum 6 gün geçmedi,
ilaç kullandığım halde,
sonra ahmet maranki denk geldi tv de,
kuru kahveye limon sıkın yutun dedi, saat başı tekrarlayın dedi.
bende uyguladım bir günde bitti.
saygılarımla.

nuri deniz

Aktif Üye
nuri abim öncelikle hoş geldin,
seni burada görmek güzel.
abi geçenlerde bende oldum 6 gün geçmedi,
ilaç kullandığım halde,
sonra ahmet maranki denk geldi tv de,
kuru kahveye limon sıkın yutun dedi, saat başı tekrarlayın dedi.
bende uyguladım bir günde bitti.
saygılarımla.
Teşekkür ederim Yakışıklı....İyi geceler dilerim...Yanaklarından öperim....