Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Video İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

KıyıBucak

Aktif Üye
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
187
Tepkime puanı
472
Puanları
63
Konum
Trabzon
Adı
Sinan K.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İskorpit (Scorpaena Porcus) Scorpaenidae familyasına ait balıktır. Aynı familyadan olan Lipsoz balığı ile benzerlik göstermektedir, ancak bu balık Lipsoz balığına göre daha küçük ve rengi daha koyudur. Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz kısaca bütün denizlerimizde yaşayan bir balıktır. İskorpit balığı ortalama 15-20 cm büyüklüğünde olup zehirli balıklar arasında yer almaktadır. İskorpit balığının sırt, karın ve anüs deki yüzgeçlerinde zehirli dikenleri vardır.
▶İSKORPİT BALIĞININ FAYDALARI NELERDİR?◀
Yüksek besin değeri ve hassas tadı için dünya çapında tüketimi önerilmektedir. Bu amaçla, uluslararası balık endüstrisinde yenilebilir balıkların güvenliğini garanti etmek son derece önemlidir. İskorpit balığı yüksek miktarda protein, vitamin ve mineral içermektedir. Böylelikle insan vücudu için gerekli besin ögelerinin karşılanmasını sağlamaktadır. İskorpit balığı A vitamini ve Omega-3 kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde A vitamini ve Omega-3 tüketiminin faydalarının görülebileceği bildirilmiştir.
► İskorpit balığı antioksidandır. Bu nedenle muhtemel enfeksiyon oluşumunu engellediği, metabolizmayı hızlandırdığı, beyin fonksiyonlarını hızlandırdığı bildirilmiştir.
► Düzenli tüketimde felç olma riskini %6-12 oranında azalttığı bildirilmiştir.
► İskorpit balığı aynı zamanda kalsiyum kaynağıdır. Diş ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır.
▶İSKORPİT BALIĞININ ZARARLARI NELERDİR?◀
Zehirli dikenlerinin insan vücudu ile temasında etkili olduğu ve hemen etki göstererek temasta bulunan bölgede kızarıklık ve şişlik meydana geldiği bildirilmiştir. Zehrin etkisinin ortalama 2-3 gün sürdüğü ve tedavide en iyi yöntemin amonyak olduğu bildirilmiştir. Zehirli dikenlerinden dolayı halk arasında ‘’çarpan’’ olarak da bilinmektedir.
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,356
Tepkime puanı
14,117
Puanları
113
Yaş
54
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Eline sağlık Sinan, faydalı bir video olmuş.

Temizlemeye başlamadan önce mutfak makasıyla sırt yüzgeçlerini ve diğer dikenleri almak daha iyi olmaz mı?

tedavide en iyi yöntemin amonyak olduğu
Protein bazlı olan bu zehirin etkisini azaltmanın ya da yok etmenin en iyi yolu sıcak sudur.

Zehirlenme durumunda, yaralanan organda kuvvetli ağrı, ödem, kas uyuşukluğu ve paralizi, ayrıca hipotansiyon gibi yaygın semptomlar gözleniyor. Tavsiye edilen ilk basit tedavi yöntemi, yaralanan bölgeye sıcak su kompresi uygulanması (42 - 44 derece su sıcaklığında). Sonrasında mutlaka bir tıp kurumuna başvurmak gerekiyor.

Bir de iskorpitten yiyecek bir şey yapabilmek için çok sayıda avlamak gerek. Ne yazık ki boyuna göre çok cesur olan bu balık her yeme atlıyor. Sanırım bu nedenle de büyümeye çok fırsat bulamıyor.
 

KıyıBucak

Aktif Üye
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
187
Tepkime puanı
472
Puanları
63
Konum
Trabzon
Adı
Sinan K.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Beğenmene sevindim Şeref abi, yeni başlayanların önlem amaçlı makas ile iğnelerini kesmesi çok mantıklı. Bana bata çıka bata çıka artık alıştı vücut. Eskisi kadar batmıyor batsa da eskisi kadar acı vermiyor artık. Bizim burda pek alıkonulan bir balık değil (Trabzon). O yüzden popülasyonu iyi durumda. Vermiş olduğun değerli bilgiler için teşekkür ederim.
 

tamam

Aktif Üye
Katılım
3 Eyl 2016
Mesajlar
205
Tepkime puanı
420
Puanları
63
Yaş
39
Konum
KIRKLARELİ
Adı
murat
Kan Grubu
A Rh Negatif
Normal balık kalmadığı için denizlerde iskorpiti över olduk.Fazla övmeyin onuda bitirirler haberiniz olsun.
 

budun

Aktif Üye
Katılım
11 Tem 2010
Mesajlar
486
Tepkime puanı
722
Puanları
93
Yaş
45
Konum
istanbul
Adı
naim
Geçmişte çorbasını yaptırıp içmiştim. mükemmel diyebilirim .Zamanımıza gelecek olursak artık iskorpitte ticari değere sahip bir ürün oldu. Fiziki görüntüsü ürkütücü olduğu için pek talep görmese de ,değerli bir balık.