Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İsparoz Balığı ve Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Arif tarafından paylaşıldı.

 1. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İzmir
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  İSPAROZ

  Percformes Sparidae

  Diplodus annularis
  Denizlerimizin sahil bölgelerinde yaşayan ispari balığı Sparidae familyasından olup bilimsel adı Diplodus annularis’tir.

  Ilık sahil bölgelerinde yaşayan isparilerin gövdeleri elips şeklindedir. Gövdeye iyice intibak etmiş kalın pulları vardır. Sırtı gümüşi gri, yanları sarımtırak, karnı beyazdır. Solungaç kapağından kuyruğuna kadar uzanan çok belirgin bir yanal çizgisi vardır. Kuyruk yüzgecinin ortasında kendi karakteristiği olan siyah yuvarlak bir nokta bulunur. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz sahillerinde av veren isparilerin boyları 15 - 18 cm’dir.

  Küçük boy mercan ve karagöz ayında kullanılan çift köstekli ince takımla taşlık, ilişkenli diplerde, batıkların bulunduğu mahallerde avlanılır. Yem olarak deniz kurdu, karides, küçük sülük şeklinde kesilmiş akyemler, midye ve hamur kullanılır.

  İsparilerin ağızları küçük olmasına rağmen sert çeneleri, kesici ve ezici dişleri bulunduğu için takımda küçük fakat mukavim iğnelerin kullanılması gerekir. İğneler no. 10, no. 8, no. 6 olursa iyi sonuç alınır.

  İlkbahar ortalarından yaz sonuna kadar üremeleri devam eden isparilerin Marmara’da yaşayan bazı sürüleri mayısta Karadeniz’e çıkıp eylülde tekrar Marmara’ ya dönüş yaparlar.

  Yağlı ve lezzetli bir taş balığı olan isparinin ızgarası, buğulaması ve tavası yapılır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş