Istanbul'da Balık Durumunu Mu Merak Ediyorsun? Al Sana Balık!

mutlubulutt22

Yeni Üye
10 Haz 2019
8
8
3
İstanbul
Adı
mutlubulut
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşlar Bu işe gönül vermiş tüm hobidaşlara rast gelsin. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Yaşım 24, bir kaç yıldır bu hobi yediğimiz ekmek içtiğimiz su oldu resmen. Yani dev trofeler hayallerimizi süslüyor :) Tabi maalesef öyle bir trofe yok! En azından İstanbul'da. Daha 12,13 yaşlarındayken, babam amcamlar vs. tüm sülale diyebilirim balık avına giderdik. O dönemleri hatırlıyorum koca koca yayın balıklarını, dev turna ve sazanları çekerdi bizimkiler. Yani anlayacağınız balık bolluğu vardı! Şimdi öyle mi? Tabi ki hayır! Artık oltalarımıza neredeyse israil dışında balık takılmaz hale geldi. Peki Hayalini kurduğumuz sazanların tek katili israiller mi? Hayır!
Ben bu işten sıkıldım arkadaş!

Mesela geçen sezon Şamlar barajının orman içinde kalan küçük bir ayağı var orayı bir keşfedelim dedik. Bende citroen c elysee var tabi araç zor giriyor, mevsim kış ayları yollar hafif çamur zor oldu yani. Neyse gittik manzara mükemmel yok böyle bir şey... Hafif hava karanlıktı mera seçelim dedik ama nerede!kim bilir kaç yüz metrekarelik gölde mera yok, niye çok mu kalabalık hayır, bir kaç tane herif masa kurmuş demlenirken gölü boydan boya ağ ile kapatmış! Bide biz o bölgeye gittik ya hani buralar bizim diye arada çıkarıp silah atıyorlar. . Arkadaşlarla napalım dedik, yapacağımız belliydi kenarda bir yer bulup olta atmak. Öylede yaptık ama bir şey alamadık tabi solucana gelen kızılkanat hariç. Tabi o sıralar suyun içerisinde yüzen bir ördek vardı. Tam karşımızda iki oltacı ördeği vurdu öyle oracıkta bıraktı. Hadi vurdun ördeği al, suyun ortasında ki ördeği alamıcan niye vuruyon kardeşim. Neyse uzatmıcam sabah oldu bu adamlar ağı toplamışlar tabi ben görmedim, arkadaşım söyledi bir tane balık alabilmişler büyükmüş onada baya sinirlenmişler. Adamlar gölde balık bırakmamışlar ki bir de balık yok diye sinirleniyorlar! Durum bu arkadaşlar diyeceğim o ki...

İstanbul'da şöyle keyfini çıkararak avlanabileceğimiz pek bir yer kalmadı! Diğer bölgeler nasıldır orasını bilemem. 1 nisan sezonu açıldığında bir yerden 5 kglık turna almıştık daha sonra gittiğimizde bir şey alamadık. Zaten turna işi ancak tekneyle oluyor burlarda kıyıdan akşama kadar at 1 tane alırsın! Aynı bölgede sazlıklara kadar suya girip serpme atan bi arkadaş gördüm oda 2 tane limit altı turna aldı geri suya iade etti. Tabi serpmeyle hobi mi olurmuş onlarda bir alem..

3. havalimanı dolayısıyla kapatılan göller mi dersin, elimizde bulunan kaynakların bertaraf edilmesi mi dersin, İstanbul'da avlak kalmadı arkadaşlar, Bir kaç tane bildiğim bölge var ama oralarda çok kalabalık, mesela adamın biri 4 aydır orada diğerleri 1 aydır, diğeri 2 aydır! Şaka yapmıyorum aylardır adamlar çadır atmış gölü yemliyorlar. Tabi bunlar ağcı değil oltacı, gittiinizde bu adamlardan dolayı olta atmaya yer bulamazsınız bütün gölü parsellemişler!

Ben bu aralar yıllık izin kullanacağım biraz stres atmam gerekiyor. Hazır sazan sezonuda açılıyor iznimi sezona denk getiriyorum. Arkadaşlar benimle İstanbul'a yakın mesela, Çerkezköy, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya gibi bölgelerde kamp atıp sazan avlayabileceğim bir mera paylaşabilir misiniz?
Bununla alakalı bana özel mesaj üzerinden yardımcı olacak biri çıkarsa sevinirim. Allah'a emanet olun.

Melih Peker

Daimi Üye
18 May 2018
1,592
3,916
113
36
istanbul
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Acı ama doğru , üzücü gerçekten.istanbul içerisindeki avrupa yakası hemen hemen tüm göllerinie keşif düzenlemiş biri olarak tekne dışında kıyıdan olta ile av için vaktinizi heba etmeyin derim.Alırsınız 3-5 avda bir balık ama zaten yemeyeceksiniz.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
6 Kas 2017
886
2,715
93
42
Tekirdağ
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sonu gelmez sandığımız kaynakların tükeneceğini hiç düşünmüyoruz. Okumuyoruz. Cahiliz. Sonuca şaşırmamak lazım.
Şimdi botla, tekneyle tutarız diye düşündüğünüz balıklar var ya, onlar da yakında yok olacak.

enginson

Daimi Üye
28 May 2014
4,987
8,208
113
38
istanbul
Adı
Engin ÖLÇER
Sazan avını pek bilmem tatlı suya uzun zamandır gitmiyorum. sadece turna için giderdim. Anadolu yakasından Ömerli barajında eskiden çok güzel sazan ve turna çıkarmış. şimdi oralar da kurudu diyorlar. İsrail sazanı bolmuş. ama kamp yapmaya müsait olduğu söylenir. bahsettiğiniz tiplerden burada fazla yok çünkü jandarma denetliyor. bir araştırın isterseniz.

mutlubulutt22

Yeni Üye
10 Haz 2019
8
8
3
İstanbul
Adı
mutlubulut
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sazan avını pek bilmem tatlı suya uzun zamandır gitmiyorum. sadece turna için giderdim. Anadolu yakasından Ömerli barajında eskiden çok güzel sazan ve turna çıkarmış. şimdi oralar da kurudu diyorlar. İsrail sazanı bolmuş. ama kamp yapmaya müsait olduğu söylenir. bahsettiğiniz tiplerden burada fazla yok çünkü jandarma denetliyor. bir araştırın isterseniz.
Aslında şuan bahsettiğim tipler maalesef tamda orada

mutlubulutt22

Yeni Üye
10 Haz 2019
8
8
3
İstanbul
Adı
mutlubulut
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Göllerin içi içten takma, kıçtan takma bir çok motorlu tekne ile doluyken dışarıdan tekne getirenlere jandarma izin vermiyordu.
Hâlâ öyle midir durum?
Göllerde Jandarmanın teknelere karıştığını hiç görmedim. Dışarıdan tekne getirenleri çok gördüm özellikle terkos ve çatalcaya günü birlik tekne indirenler var

agartan

Moderatör
Yönetici
30 Nis 2010
24,182
13,149
113
54
İstanbul
Adı
Şeref
Göllerde Jandarmanın teknelere karıştığını hiç görmedim. Dışarıdan tekne getirenleri çok gördüm özellikle terkos ve çatalcaya günü birlik tekne indirenler var
Üzerinden epey zaman geçti ama o zaman jandarma perişan etmişti bizi.
Cezadan güç bela kurtulmuştuk.