Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstavrit Balığı ve Avlanma Teknikleri ( Trachurus trachurus )

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

1. mctymn

mctymn Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. izmit seka balıkçısı

izmit seka balıkçısı Yeni Üye

Merhaba abiler ben 16 yaşımdayım son 1 kaç aydır balık avına merak duymaya başladım gözüm hep büyük balıklarda ( Kefal, karagöz , lüfer gibi.) ama ne yazık ki tutamıyorum bana ustalaşmam için fikirler verirseniz çok sevinirim.

4. yldrmbyzt

yldrmbyzt Üye

Selamın aleyküm,
    Aksam şamandıralı çapari takımında boru kurdunu minik minik kesip istavrit tutmaya çalışıyordum. Birisi bana boru kurdu kullanıyorsan çaparideki floşları kes dedi ve istavrit için istavriti minik minik kesip iğnelere tak dedi. Bir başkası da floşları kesmeye gerek yok dedi. Kafam biraz karıştı internette istavritı yemli nasıl tutabilirim bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar

5. coner

coner Daimi Üye

En iyisi kuyrukaltı,çapari ve sıyırtmadır.
    Yemi başka balıklar yer.

yldrmbyzt bunu beğendi.
  6. yldrmbyzt

yldrmbyzt Üye

Böyle bir yazı buldum. Burada paylaşmak istedim.
    OLTA İLE İSTAVRİT BALIĞI YAKALANMASI

İstavrit balığı yakalamak için kullanılan takımlar : İstavrit balığında 4 çeşit takım kullanılır.

1 ) Çapari : Beden,köstek,iğne ve kurşundan oluşan,her iğnesine geçmiş yıllarda tüy, son zamanlarda farklı renklerde ip bağlanarak yapılmış çok iğneli takıma çapari denir. Beden ve köstek misina çapları kullanılacak olan kurşun ağırlığına,kurşun ağırlığı suyun akıntı hızına göre,iğne boyları (numaraları) ba–lık boylarına göre değişkenlik gösterir.

Beden, iğnelerin bağlandığı bir ucuna kurşun takılan diğer ucu oltaya bağlı olan fırdöndüye bağlanan misinaya denir.

Köstek, bir ucu iğneye diğer ucu bedene bağlanan misinaya denir.

2 ) Yemli takım: Yemli takımın çapariden farkı tüy veya ip olmayıp avlanma sırasında iğnelere yem ta-kılması,köstek aralarının yaklaşık iki karış yapılması ve iğne sayılarının takımın karışmaması için daha az sayıda olmasıdır. Yem olarak olan hamsi, gümüş,zargana,sardalye.istavrit gibi derisi parlakbalıklar uygun boyutlarda ( avlanacak olan balık boyutuna göre ) kesilerek kullanılır.

3 ) Sıyırtma takımı hazırlanması : Her balık malzemesi satan yerlerden alınabilecek olan hazır sıyırtma kurşununun br ucu kamışa bağlı misinaya fırdöndülü kılips ile takılır. Diğer ucuna köstek boyu yaklaşık 2 – 3 metre misina çapı 0.10 ile 0.20 mm.arasında olan, istenilen renkte ip kullanılan 11-12 numara iğne bağlanır.
    Sıyırtma istavrit balığının seyrek olup çapariye gelmediği dönemlerde kullanılan tek iğneli bir takımdır.

Genellikle zamanının tamamı deniz kıyısında geçen balık sevdalılarının kullandığı bir yöntem olup is-tavrit balığı yakalamak için at çek yöntemi ile yapılan çok yorucu ve ustalık isteyen yöntemdir Bu yön-tem ayrıca farklı tür takımlarla çinekop ve zargana balığı yakalamak içinde kullanılır.

4 ) çarpma takım : Balığının diğer balıklar tarafından sıkıştırılıp dar bölgede toplu olarak bulundukları zaman kullanılan yöntemdir. İstavrit balığı için çok cazip bir yöntem değildir. Toplu halde duran balık sürüsünün içine atılıp hızlıca çekilip iğnelerine takılmasını sağlayarak yapılan bir yöntemdir.

5 ) Şamandıralı takım : Bu yöntem son yöntem son yıllarda özellikle akıntı olmayan sığ (derinliği 8-10 metre) sularda hava karardıktan sonra etkili olan bir yöntemdir. Örneğin Pendik,Kartal,Maltepe sahi-linde güneşin batıp havanın serinlediği saatlerde yorulmadan hem eğlenmek hemde balık yakalamak için çok güzel bir yöntemdir.Bu yöntem kullanılan takım farklı olsa bile lüfer avında olduğu gibi takım suya atıldıktan sonra herhangi bir yere sabitlenerek balığın iğnelere takılması beklenir.

Kullanılan çapari at çek yönteminde kullanılan çaparilere göre farklılık göstermektedir. Bu takımda 8-12 adet iğne kullanılması iğnelere bağlanan iplerin farklı renklerde olması yakalan balığın sayısını arttıran bir etken olacaktır. Köstek boyları 5-6 cm.oluğu için takımın karışma olasılığı oldukça düşüktür ve kullanılan iğne sayısı artacağı için performans artacaktır.Takımın boyu yaklaşık 1.5-2.5metre olup çaparinin takıldığı fırdöndünün 1 metre üzerine şamandıra,şamandıranın üzerinede ışık takılarak kullanılır. Oltaya takılan balık şamandırayı sallamaya başlayınca acale etmeyip balık sayısının artmasını beklemenizi tavsiye ederim. Bu sayede daha az yorulacak,daha çok balık yakalayacak ve çok daha fazla eğleneceksiniz.

GokhanKeskin777 bunu beğendi.
  7. yldrmbyzt

yldrmbyzt Üye

filekes.gif kuyruk altı yem bu resimdeki mıdır? Kuyruk altı iğneyi nasıl takılır?

8. yavuzcan

yavuzcan Üye

bunu genelde çinekopta kullanırlar bu şekilde fileto kesip. istavritin bu kadar büyük filetoya atlıyıcagını sanmıyorum şahsen

9. coner

coner Daimi Üye

Resimdeki Fileto yem.Kuyruk altı,balığın kuyruğunun altından sidikliğine kadar olan kısımdır.
    Jiletle kesilir.iğneye küçük bir balığı andıracak biçimde takılır.

10. yldrmbyzt

yldrmbyzt Üye

Evde hazırlayıp ertesi gün kullansak yem kendini salar mı, bozulur etkisini kaybeder mi?

11. coner

coner Daimi Üye

Yem taze olmalı.

Sayfayı Paylaş