Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Izmir Ildır Lrf Ile Uskumru Avı

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese merhaba. Dün gece babamla birlikte Ildır da teknede klasik dip avı turuna katıldık. Saat 6 da başlayan avımızda bir çok vuruş aldım ama balık alamadım. Babam 2 tane küçük kupes aldı geri saldı. Daha sonra teknenin arka tarafındaki ışığa toplanan uskumru zargana ve kalamarları görünce avlamak için lrf takımımı çıkardım. İlk bir iki atıştan sonra büyük bir balık jige atladı fakat heyecandan doğru tasmalama yapamadığım için kaçırdım:(. Atışlara 1-2 saat daha devam ettim ve balık alamayıp tekrar klasik dip avına geçtim. Ufak bir karagöz alıp denize saldıktan sonra balıkların tekrardan ışığa toplandıklarını gördüm ve atışlara başladım. 2-3 atıştan sonra oltaya bir ağırlık bindi, belli ki balıktı. Baya bir kalama alan balık sağa sola doğru fırlayıp teknenin altına girmeye çalışınca uskumru olduğunu anladık. Sonuç 30 cm boyunda güzel bir uskumru. Atışlara devam ettim ve yaklaşık 25 cm boyunda bir uskumru daha aldım. Lrf ile tutmak çok ayrı bir keyif verdi. Daha sonra balıklar dağıldı ve atışlar hep boş gelmeye başlayınca ben de bıraktım. Herkese rastgele...

Kullanılan takım

Okuma Dead Ringer 228 cm 1-8 gr
Okuma Ceymar Cxt 10
Kendo Dyneema 0.06
0.25 mono leader
Savage Gear Psycho Sprat 8 gr ( Blue Zebra Glow )

Ekli dosyalar

eralp35

Yeni Üye
Adı
Eralp
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok şanslı bir akşam değilmiş, hangi tekne ile çıktınız

Mektupla

Daimi Üye
Herkese merhaba. Dün gece babamla birlikte Ildır da teknede klasik dip avı turuna katıldık. Saat 6 da başlayan avımızda bir çok vuruş aldım ama balık alamadım. Babam 2 tane küçük kupes aldı geri saldı. Daha sonra teknenin arka tarafındaki ışığa toplanan uskumru zargana ve kalamarları görünce avlamak için lrf takımımı çıkardım. İlk bir iki atıştan sonra büyük bir balık jige atladı fakat heyecandan doğru tasmalama yapamadığım için kaçırdım:(. Atışlara 1-2 saat daha devam ettim ve balık alamayıp tekrar klasik dip avına geçtim. Ufak bir karagöz alıp denize saldıktan sonra balıkların tekrardan ışığa toplandıklarını gördüm ve atışlara başladım. 2-3 atıştan sonra oltaya bir ağırlık bindi, belli ki balıktı. Baya bir kalama alan balık sağa sola doğru fırlayıp teknenin altına girmeye çalışınca uskumru olduğunu anladık. Sonuç 30 cm boyunda güzel bir uskumru. Atışlara devam ettim ve yaklaşık 25 cm boyunda bir uskumru daha aldım. Lrf ile tutmak çok ayrı bir keyif verdi. Daha sonra balıklar dağıldı ve atışlar hep boş gelmeye başlayınca ben de bıraktım. Herkese rastgele...

Kullanılan takım

Okuma Dead Ringer 228 cm 1-8 gr
Okuma Ceymar Cxt 10
Kendo Dyneema 0.06
0.25 mono leader
Savage Gear Psycho Sprat 8 gr ( Blue Zebra Glow )
Maaşallah, rastgele...

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çok şanslı bir akşam değilmiş, hangi tekne ile çıktınız
Tekneyi hatirlamiyorum fakat sorun merada degildi bizdeydi. Herkes cok balik tuttu ozellikle kalamar zokasi olanlar. Fakat biz sanirim buyuk igne kullandigimizdan baliklar vuruyor fakat alamiyor. Gun sonunda sadece 2 karagoz 1 erkek mercan ve 2 uskumruyla donebildik. 4 tane de balik geri iade ettik.
Fakat olay bence cok balik tutmakta degil, lrf ile tuttugum o iki balik bana yeterli keyfi yasatti zaten.

Son düzenleme:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Kuzey
Heyecanlı bir av olmuş.
Daha güzelleri rast gelsin

Bu tarz ışığa toplanan balıklar için en güzeli şeytan oltasıdır.
Hemen bir metre kadar misinaya balığına göre uygun boy bir iğne bağla, ucuna büyükçe bir fırdöndü tak be el oltası veya kamışa bağla..
Ucuna güzel yem takıp teknenin arkasından sal, bir parça da boşluk ver.. İğne yem ve fırdöndünün ağırlığı ile yavaş yavaş batarken ışığa gelen balıklar hemen yakalanacak ve hatta kendi kendini de tasmalayacak.. Sana da sadece keyif yapması kalacak..
Rast gelsin..

Not: Büyük olan Kolyoz, küçük olan ise Uskumru.
İkisi arasında küçük farklar var.
Kolyozun gözler daha iri ve karın kısmında lekeler olur.
Uskumru'nun gözleri daha küçük, karnı lekesiz ve renk biraz daha mavimsi olur.
Kestiğin zaman Uskumru'nun eti beya, Kolyoz ise kırmızımtırak olur.
Bu nedenle küçük olanı kaptırma kimseye.. :)
Afiyet olsun.

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tebrikler Kuzey
Heyecanlı bir av olmuş.
Daha güzelleri rast gelsin

Bu tarz ışığa toplanan balıklar için en güzeli şeytan oltasıdır.
Hemen bir metre kadar misinaya balığına göre uygun boy bir iğne bağla, ucuna büyükçe bir fırdöndü tak be el oltası veya kamışa bağla..
Ucuna güzel yem takıp teknenin arkasından sal, bir parça da boşluk ver.. İğne yem ve fırdöndünün ağırlığı ile yavaş yavaş batarken ışığa gelen balıklar hemen yakalanacak ve hatta kendi kendini de tasmalayacak.. Sana da sadece keyif yapması kalacak..
Rast gelsin..

Not: Büyük olan Kolyoz, küçük olan ise Uskumru.
İkisi arasında küçük farklar var.
Kolyozun gözler daha iri ve karın kısmında lekeler olur.
Uskumru'nun gözleri daha küçük, karnı lekesiz ve renk biraz daha mavimsi olur.
Kestiğin zaman Uskumru'nun eti beya, Kolyoz ise kırmızımtırak olur.
Bu nedenle küçük olanı kaptırma kimseye.. :)
Afiyet olsun.

Çok tesekkur ederim tekrar ava ciktigimda deneyecegim seytan oltasini. Kolyozla uskumru arasindaki farki da ogrenmis oldum.