Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Körfezi Çupra Avı Teknikleri ve Meralar

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında agnosturk tarafından paylaşıldı.

 1. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  izmir
  Körfezde Çupralar

  Aslında Çupra(Çipura) hakkında fazla sayıda bilgi bulunsada İzmir körfezinde yoğun ilgi gösterilen bu balığın daha detaylı incelenmesi gerektiğini uygun gördüm. Çünkü Çupra İzmirde herkesin bildiği ve yakalamak için çok uğraştığı bir balıktır.

  Çupraların Kasım ayında bıraktığı yumurtalar, Aralık ve Ocak ayları içinde yerini küçük Lidakilere bırakır. Daha sonra bu yavrular Nisan ayında 40-50 gr, bir sonraki Nisan ayında da 150-200 gr ağırlığa ulaşırlar. Zaten körfezde Mayıs Ayı Balık Avı için en bereketli 2 aydan biridir. Özellikle Kordon, Karşıyaka, Tuzla, Mithatpaşa sahilleri bu aydan itibaren Aralık ortalarına kadar binlerce insanın akınına uğrar. Tabi bu sadece merkez değil, tüm Ege kıyıları için geçerlidir. Yalnız bu sahillerde Çupra avlamak o kadarda kolay değil. Doğru zamanda, kaliteli olta takımları ile belli taktikler kullanılarak Çupra yakalanabilir. İlerleyen bölümlerde hepsi hakkında size ayrıntılı bilgiler vericez. Ama önce İzmir Körfezinin genel yapısını bilmek gerektiğini düşünüyoruz.

  İzmir Körfezi Ege'nin birçok balık türüne ev sahipliği yapan bir bölge. Güzelbahçe ile Çiğli arası iç körfez diye anılırken, buradan başlayıp Karaburun Foça beldelerine kadar kalan kısım ise dış körfez olur. Aralarındaki fark iç körfezde dağların rüzgarı engelleyerek dış körfeze nazaran denizin daha sakin kalmasını sağlamasıdır. Bu nedenle yılın büyük bir bölümü balıkçılar zorlanmadan av yapabilirler. Körfezin zemini genellikle Karaçamur denilen bir oluşuma sahiptir. Diğer kısımlarda Kırmalık ve kumluk alanlardır. Bu oluşumlar üzerinde çok sayıda doğal yem (Midye, Mamun, Kurtlar) potansiyeli olunduğundan da Çupra, İsparoz, Mırmır ve Minekop balıkları bolca görülmektedir.

  Çupra, diğer birçok balık gibi irileştikçe derinlere doğru çekilsede, bazı durumlarda yemlenmek için 15 metre kadar kıyılara sokulabilmektedir. Fakat bu durum kıyının gürültüden uzak bakir yerlerde daha sık olsada İzmir körfezinde ender raslanan bir durumdur. Bu nedenlede oltacılar yemlerini Surf kamışlarla 100 metre civarı uzaklıklara atmak durumunda kalırlar. Öyle ki bu işi iyice kavramış bazı balıkçılar, geçimlerini sadece kıyıdan balık yakalayarak sağlamaktadır.

  Hangi Vakitlerde Avlanılır?

  İzmir körfezinden hemen hemen her yerden olta atılma şansı varsada, bilinen noktalar dışında av verimli olmaz. Çünkü genelde Çupra, en sevdiği yemlerden olan midyelerin bulunduğu Kırmalık bölgeleri sıkça ziyaret eder. Bu meraları Avlak Yerleri bölümümüzde harita ile gösterdik. Genelde kıyıladığı zamanlarda ezandan 15-20 dakika öncesinden başlayıp 08-09' a kadar olan bölümde yaşanır. Bu nedenle ezan okunurken oltanızın suda olması iri Çupra alma şansınızın artması demektir. Birde akşam 21:00 dan başlayıp gece 02.30 a kadar da av yapabilirsiniz. Ama genelde bu saatte gerçekleşen avlar daha çok Kaba Lidaki olacaktır. Birde şu bilgiyi verelim. Çupra Balığının kirli suları sevmemesiyle alakalı olarak, körfez içindeki akıntıların durumu o gün balık olup olmayacağının belirtisi olabilir. Bu nedenle iyi avların yapıldığı zamanlar genelde kıyıya doğru gelen akıntıların denizde oluşturduğu çalkantılı sulardır.

  Çupra Avında Olta Takım ve Yem Seçimi

  Konumuzun başında körfezde yapılacak avların özel itina istediğinden bahsetmiştik. Bunların başında olta takımları gelmektedir. Öncelikle kıyılarda yapılan aşırı gürültü ve suların kısmen sığ oluşu, yemlerinizin uzak mesafelere atılması gerektiğini ortaya koyar. Bu nedenlede kendimize kaliteli bir Surf Kamış almamız gerekir. Esnek, Karbon yapıda ve atarı iyi olanlardan birini seçin. Daha sonra yine Florocarbon bir misina ile makinemizi sarıyoruz. Biz Ecosima 8000 kullanıyoruz ve misinamızda ince olması gerektiğinden 0,25mm tercih ediyoruz. Fakat yeni başlayanlar için bu kalınlık 500-600 gr balığı çekerken sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle 0,30 mm sizin için ideal olacaktır. Beden boyu 80-85 cm civarıdır. Bedenin bir ucunda 1 no Fırdöndü, diğer ucunda da 75 gr kurşun tercih edin. Eğer hava rüzgarlı ve akıntı yoğun ise bunu 100-125gr(o zaman misanayıda kalınlaştırmak gerekir) yapabilirsiniz. Kurşunun misinaya Klipli fırdöndü ile bağlanması atış yaparken kopup gitmemesi için faydalıdır. İğne 2/0-3/0 no sağlam yapıda ve kısa pala olmalı. İnce yapılı iğnelerin sıkıntı yarattığını birçok kez gördük. Bu yüzden doğru iğne seçimi çok önemlidir. Sağda resmini paylaştığımız iğneyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer körfezde Tuzla bölgesinde avlanacaksanız hemen Zoka kullanmaya başlayın. 3-4 no zokalar bu bölgede çok iyi iş yapar. Tabi akıntılı havalarda daha ağır zokalar kullanmanız gerektiğinide unutmayın.

  Yem olarak ise körfezde iri ve canlı Borukurdu oldukça güzel iş yapıyor. Ayrıca Mamun, Madya, Midye ve Kum Yengeci kullanmanızda yeterli olacaktır. Yalnız Kasım Aralık aylarında denizin soğuması ile balığın metobolizması yavaşlayacağından daha yumuşak yemler kullanmanız gerekir. Bu nedenle Boru Kurdu ve Mamun'dan şaşmayın.

  Recai Dönmez
   
  batuhan111, angvil, doruk93 ve 11 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. syner

  syner Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul
  Ara ara izmir'e gidip kıyıdan ve tekneden avlanma şansım oluyordu ancak çoğunlukla mercan ve isparoz tutuyorduk, bilgiler her ne kadar yeni başlayanlar için ideal olsa da bizlerinde unuttuğu veya bilmediği bazı kısımların olduğunu gördüm. Güzel bir teknik makale olmuş emeğiniz için teşekkür ederim.

  İyi forumlar.
   
  sedatsabotic ve agnosturk bunu beğendi.
 4. syner

  syner Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul
  Bu arada yazmayı atladığım bir konu;
  İzmir, gümüldürden tekne ile açılarak tutmaya çalışıyoruz balıkları, ancak levrek avını bir türlü gerçekleştiremedik, İzmir de lüfer avında yemli dip takımımı kullanıyorsunuz yoksa kaşık/rapala mı kullanıyorsunuz ?
   
 5. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  izmir
  Lüferler maalesef İzmir körfezine kadar gelemiyorlar. Körfez açıklarından sıklıkla Uskumru, Palamut, Kalamar, Trança avları yapılıyor. Bunlar içinde yemli takımlar daha çok tercih ediliyor. Özellikle Akyem
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 6. syner

  syner Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap için teşekkür ederim Recai ustam, peki tekneden levrek için av öneriniz veya tekniği konusunda bilgilendirirmisiniz lütfen rapala/yem/canlı yem/? neyi, nasıl kullanmak idealdir?

  İyi forumlar.
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 7. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  izmir
  forumda levrek avı ile ilgili tatmin edici konular var. ordan bakabilirsiniz.
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 8. syner

  syner Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul
  Genel levrek av makalelerini ve av tekniklerini biliyorum, ben Izmir acisindan oneri almak istedim. Neyse tesekkurler yinede.
   
 9. sedatsabotic

  sedatsabotic Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Şubat 2015
  Mesajlar:
  287
  Beğeniler:
  448
  Şehir:
  istanbul-sefaköy
  merhaba çeşme altınkum plajı balık avı için ne tür takım kullanmam gerek
   
 10. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  izmir
  Merhaba hocam...Atarı yüksek bir surf kamış makineye 0,35 mm misina. Beden misinası 0,28mm 50173 kalitenin 2/0 - 3/0 siyah kısa pala iğnesi (496/1 kalitede olur) 75 gr kurşun. Yem Mamun veya Boru Kurdu... Bu takımla olabildiğince uzağa at bekle..rastgele
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 11. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  izmir
  kardeşim izmirde tekneden sırtı ile Levrek almak mümkün. Hızınızı rolanti veya rolantinin biraz üstü hızla 10-15 metre derinlikde ortasu sahtesiyle alıyoruz. Bazı durumlarda sardalya kullanıldığıda oluyor.
   
  syner bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş