Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Körfezi Çupra Avı Teknikleri ve Meralar

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında agnosturk tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Çupra alma şansınız var ama levrek için aynı şeyi söyleyemem... Kalasik 2'li yada 3'lü köstek yada gezer kurşun tekli yada yılan dili denilen takımlarla çupra, lidaki alabilirsiniz... Takım konusunda o kadar da seçici olmanıza gerek yok... Bahsettiğim balıkları 50 TL lik takımla da 2000 TL lik takımla da alabilirsiniz... At çek ile de İzmir'in Çeşme'den aşağıya yani güneye doğru olan sahillerinde barakuda alma şansınız çok yüksek... Geldiğiniz tarih barakudanın en verimli olduğu zamanlara denk geliyor... Körfez avına gelince körfezin temizlenmesi için birşeyler yapılmadan körfezin kendi kendine temizlenmesi en az 100 yıl sürer gibime geliyor... Körfezde uçkuyulardaki feribot iskelesiden itibaren içeride kalan kısımda avlanmak hala yasak. Ama dinleyen var mı derseniz yok :) Yakalayan da çok yakaladığı balığı satanda... Feribotta dışarısı temiz mi derseniz bence Güzelbahçe bitimine kadar olan kısımın temiz olduğunu düşünmüyorum... Balık avı malzemesi konusunda Konak Hİsarönünden alışveriş yapabilirsiniz... Yem için ise bu işin en çok yapıldığı yer Narlıdere'dir... Benim oturduğum semtin girişde Balçova'nın girişinde de yemci vardır... Zaten hepsi aynı güzergahta... Ben her hafta balığa gidiyorum... Olmadı bir gün beraber takılırız...

mstfylcn bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mstfylcn

mstfylcn Üye

Abdullah Bey, teşekkürler bilgiler için. Oltaları getirecek olursam, haberleşiriz organizasyon için.

4. Erdo35

Erdo35 Üye

Teşekkürler Recai Abi, daha öncede benzeri makaleleri okumuştum, üstünden geçmiş oldum. Ellerine sağlık.

agnosturk bunu beğendi.
  5. agnosturk

agnosturk Aktif Üye

teşekkürlerr kardeşimm rastgelee

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel bir konu yaratmışsın Recai.
    Eline sağlık..

Tesadüfi olarak bir kaç lidaki yakalamışlığım var ama şöyle baba bir çupra hedef avlarım arasındaki yerini hala koruyor.

7. Megalodon

Megalodon Aktif Üye

Merhabalar, cupra avı için surf makinaya 0,35 mono misina sarıp firdöndüden sonraki bedeni ve kostekleri 0.25mm florakarbon kullansam kalın mi olur yoksa iyi mi? Kursun 40-50 gr kullanıyorum.

8. fronto

fronto Üye

Öncelikle ip misina kullanmalıyız(2 kilo civarı çupra gelince 0.40 ı bile parçalıyor) bedene 0.35 fluocarbon 75 gr gezer kurşun 2li gezer köstek veya 15 gr zokaya at çek takımıyla mamun yada yengeç takın kıyıdan 20 mt uzağa bırakın ben Shimano cx 15-40 ve okuma trio 40s ile bu yöntemle geçen hafta 1 kg lık çupra almıştım at çek takımıyla çupra tutmanın zevki ise kıyas kabul etmez.Misina kullanıyorsanız 0.28 Trabucco yada berkley kullanın.

9. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

0,25 hele de FC misina kıyı için ince gelir bence... 0,35 mono misina işinizi görür... 700' grama kadar olan balık için kalamaya gerek yok ama üstü için kalamanın fazla sıkı olmaması gerek... Acele yok :)

Megalodon bunu beğendi.
  10. Megalodon

Megalodon Aktif Üye

Kalama ayarimda sıkıntı yok, geçen yıl 0,35lik momo misina yemli takımla 2kg'lik levrek cekmisligim var kalama sayesinde; ancak yeni takımda beden ve kosteklerde florakarbon kullanmak istiyorum. Siz 0,25mm ince gelir deyince kafam karıştı şimdi.

11. Megalodon

Megalodon Aktif Üye

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, aklımda bazı yöntemler var. Ben sadece klasik dip takımında bedende 0,25 florakarbon nasıl gelir onu merak etmiştim.

Sayfayı Paylaş