Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jandarma İhbar Hattı ve iletişim Bilgileri

Konu, 'Jandarma ve Sahil Güvenlik İhbar Hatları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  Çorum
  İhbar Formunda özellikle kırmızı işaretli yerlerin doldurulması gerekiyor.

  Açıklama bölümünde, olayın gerçekleştiği yerin açık adresini, yapılan yasak avın içeriğini, şahısların eşgal bilgilerini, kullanılan yasak av malzemelerini, araç plakalarını v.b. bütün detayları bildirmemiz, tanıma ve erken müdahale açısından oldukça faydalı olacaktır.

  İsim vermedende ihbarda bulunabilirsiniz. İhbar edipte ne olacak sanki diye düşünmeden her türlü yasak av ihbarlarını defalarca yapalım ki, sonuca etkili bir şekilde ulaşalım.

  Elektronik İhbar Hattı : http://uyg.jandarma.tsk.tr/156IHBAR/form/frm156GD.aspx

  Jandarma İhbar Hattın : 156  156 JANDARMA İMDAT TELEFONU

  Bir suçun işleneceğinden şüpheniz varsa ya da şüpheli bir şey duyuyor veya görüyorsanız, 156 Jandarma İmdat Telefonunu arayın ve emin olun ki Jandarma en kısa zamanda yardımınıza koşacaktır. Çünkü Jandarma size bir telefon kadar yakındır.

  156 Jandarma İmdat telefonu Jandarmaya tahsis edilmiş özel bir hattır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin tehlike altında bulunduğu durumlar ile toplumun huzurunu ve memleketin asayişini bozan durumlarda yapılan başvurulara ivedi cevap veren bir hizmettir. Ülkenin neresinde olursa olsun 156’yı direkt çeviren vatandaşlarımız karşısında Jandarmayı bulacaktır.

  156 Jandarma İmdat Telefonunun önemli bir özelliği de; ihbarı yapılacak olayın meydana geldiği il neresi olursa olsun o ilin İl Jandarma Komutanlığının Türkiye’nin her yerinden direkt aranabilmesidir. Böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman vatandaşların önce o ilin şehirlerarası telefon kodunu, daha sonra 156’yı ve ardından yedi rakamı dolduracak şekilde rast gele dört tuşa daha basmaları gerekmektedir.

  156 JANDARMA İMDAT TELEFONUNA ULAŞILMASI

  Şehir içi telefon ile; Sadece 156’nın tuşlanması yeterlidir.

  Bulunulan ilden başka bir ilin İl J.K.lığına ulaşmak için; 0-İl kodu-156 00 00 rakamlarının tuşlanması gerekir.

  Cep telefonu ile; Sadece 156’nın tuşlanması ile bulunulan ilin Jandarmasına ulaşılır.

  Cep telefonu ile başka ilin İl J.K.lığına ulaşmak için; 0-İl kodu-156 00 00 rakamlarının tuşlanması gerekir.

  156 Jandarma İmdat Telefonu vatandaşlarımız tarafından günün 24 saatinde rahatlıkla aranabilmektedir. Dolayısıyla; olaylar vatandaşlar tarafından anında bildirildiğinden, vakit kaybetmeden Jandarmanın olay yerine intikali sağlanmaktadır.

  156 Jandarma İmdat Telefonuna yapılan tüm ihbarlarda ihbarcının kimliğini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Şayet ihbarcı kimliğini açıklamışsa kimliği kesinlikle gizli tutulur ve açıklanmaz.

  Emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunması görevlerinin yürütülmesi esnasında karşılaşılan en önemli güçlük, meydana gelen ya da gelebilecek olayları anında haber alamamaktan kaynaklanmaktadır. İhbarın zamanında yapılmasıyla; olaya anında müdahale edilmesi, aydınlatılması, faillerinin yakalanması ve bozulan kamu düzenin tesisi daha kısa zamanda gerçekleşecektir. Bu açıdan bakıldığı zaman 156 Jandarma İmdat Telefonunun önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

  156 Jandarma İmdat Telefonunu arayan vatandaşlarımızın; kim, ne zaman, nerede, ne maksatla, nasıl, ne yapmıştır ve o anki durumu nedir, suç faili veya failleri kaçmışsa hangi istikamete ne ile kaçmışlardır sorularına cevap verecek şekilde bilgi vermeleri Jandarma için büyük önem arz etmektedir.

  Vatandaşlarımız tarafından unutulmaması gereken en önemli husus, 156 Jandarma İmdat Telefonunun hayati öneme haiz bir hat olduğudur. Bu nedenle gereksiz yere aranmamalı, asılsız ve yanlış ihbarlarla Jandarma Birimleri meşgul edilmemelidir.


  Ayrıca bulunduğunuz İl / İlçe Tarım Müdürlüğü'ne, Tarım Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kontrol Şube Müdürlükleri 'nede her türlü yasak avla ilgili ihbarda bulunabilirsiniz.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Mayıs 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş