Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jig Ve Kaşık

grendel1984

Yeni Üye
Adı
Talha A
Kan Grubu
A Rh Negatif
Değerli hobidaşlarım 20 gr bir jig ile 20 gr kaşık arasındaki başlıca veya en önemli farklılıklar nelerdir? Sonuçta bu ikisi de dikey veya yatay belirli aksiyon metodlarıyla kullanılmıyor mu?

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Mesele kıyıdansa, şekil ve aksiyon farkı var sadece. Jigler balık şeklinde (artık birkaç kaşık firması da öyle kaşık çıkardı) olurken kaşıklar bildiğimiz kaşık veya balık sırtı formunda oluyor. Buna ek olarak jiglerin renkleri birbirinden farklı, glowu uvsi falan bitmiyor ama kaşıkta düz parlak metal renk oluyor. (istisnalar var elbette)
Ama mesela tekneden derin suda yapılan jigging (vertical jigging diye geçer) ise kaşık ve jig bambaşka dünyalardan oluyor. Zaten derin suda kaşık çekemezsiniz en basitinden.
Özetle kaşık kıyıdan atıp sabit düz çekersiniz, o kendi kavisli yapısından dolayı döne döne gelir; jig ise ister kıyıdan ister açıktan çekersiniz ve sabit düz sarım yapılmaz jerk aksiyonuyla çekilir ki balığı cezbetsin.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Jig derin su içindir. Suyun dibine inerken aksiyon alır. Sararken düz gelir.
Kaşık ise hem düşerken aksiyon alır hem de sararken.
Kaşık daha yavaş batar jige göre. Bu nedenle sığ sularda kullanılabilir.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Böyle ardarda verdim cevapları karışıklık olursa kusura bakmayın sonradan aklıma geliyor hep :)
Aradaki farkı balık açısından anlatayım, ben Kocaeli'de avlanıyorum ve jig ile aman aman balık yakalayamadım. En fazla zargana istavrit falan. Onlar da uğraş istiyor zaten. Ama kaşıkla zargana, palamut, iri istavrit, lüfer familyası neredeyse yüzeye yakın giden tüm balıkları avlamışımdır. Kocaeli'de jig değil kaşık tavsiye ederim.
Bir yaz Gökçeada'ya gittiğimde ise balık ne kaşığa geldi ne de rapalaya. İnanın denemedik renk kalmadı. En son çıkardım çantadan 10gr zebra glow jigi, abartısız söylüyorum denizi kuruttuk. Burada da jig öne çıktı mesela