Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan balık büyük olur derler...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Mekan küçükkuyu sahteler bunlar ama limon rengine bakmadılar bile ustaların dediği gibi avlakda hangi balık varsa onlara yönelmek lazım özellikle saldırıya başladıktan sonra yanlızca o renge odaklanıyorlar ki sardalya rengi taktıktan sonra 2 ci atışta aldım balığı..

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hkn17

hkn17 Aktif Üye

balığı kıyıya alamasanda heyecanı yetmiş sana :) keşke bana da yapışsa büyük küçük fark etmez takımın ucunda balık olunca heyecanı hiçbirşeye benzemiyor :D
    @Mehmet Fatih artık ip misinaya geçme zamanı gelmiş senin ;)

Mehmet Fatih bunu beğendi.
  4. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Onu düşünmeye başladım bir kez daha kaçırmaya yürek dayanmaz.iyice araştırayım

5. Mehmet Öner

Mehmet Öner Yeni Üye

Sene 1996 veya 1997, o tarihlerde Mersin'de Mezitli/Davultepe sınırındaki Şoray 1 Tatil Sitesi'nde oturuyorum. Boş zamanlarda balık avlıyorum.
    Sitenin önünde; sol ucunda azmak olan, ay şeklinde taşlıklı bir plaj var. Fauna da oldukça zengin.
    Bir pazar sabahı saat sekiz suları iki arkadaş, azmak tarafındaki hafif kırma taşlı mendireğin üzerinde göl kamışları ile izmarit, gamit vs yakalayıp, levreğe canlı atıyoruz.
    Sırt sırta avlanıyoruz, yani mendireğin plaj tarafına doğru ben, azmak tarafına doğru da arkadaşım atıyor.
    İzmaritlerle bir kaç deneme yaptık ama mübarekler çabuk öldükleri için verim alamadık.
    Bu esnada ben 6-8 cm boylarında yavru bir yaladerma yakaladım. Yaladerma uzun süre canlı kalır, en azından izmaritten uzun.
    0,15 misina, ucunda tek iğne ile canlıyı suya saldım. Üstüne bir sigara yakıp beklemeye başladım.
    Beş dakika geçti geçmedi bizim canlı yem hareketlendi suyun altında, böyle bir titretiyor kendini, hissediyorum titreşimleri.
    Kıvranıyor suyun altında. Derken hareket durdu ve misina belli belirsiz akmaya başladı.
    Geçmişte acelecilikten çok kazam olmuştu, bu sefer sakin kalmak istedim.
    Bir sigara daha yaktım. Öğrencilik dönemleri, yolsuzum o dönemlerde , uzun samsun içiyorum.
    Bilenler bilir bir on dakika sürer içmesi. Hatta fazla çok nefeslemezsen onbeş dakikaya kadar gideri vardır.
    Üzerimde arkadaşımın Sony marka bir walkman'i var. Cihaz yılan, ateş ediyor.
    Öyle sıradan ürünlerdeki deve dişi gibi tuşları yok, kibar, adeta dokunmatik gibi.
    Kaset çıkarma olayı yok. Bir taraf bitince tersten okuma başlıyor. Düşün, ekranı var.
    Döneminin Iphone x'i misali, pırıl pırıl bir cihaz.
    Sigara bitene kadar bir kaç şarkı da dinledim herhalde.
    Velhasıl başladım misinayı toplamaya.
    İlk metrelerde biraz boşluk vardı, sonrasında gerginlik ama öyle böyle değil.
    Sanki un çuvalı var ucunda, hareket yok, sadece ağır bir yük var.
    Misinanın esnediğini hatırlıyorum ve hafif hafif çekiyorum.
    En ufak bir tepki, direnç yok. Sadece, misina inliyor parmaklarımın altında.
    Koptu kopacak. Titreye titreye bir on kulaç kadar çektim ve nihayet balık su yüzüne çıktı.
    Şimdi şöyle tarif edeyim; bir voleybol topunun rahatlıkla sığacağı kadar büyük bir ağız, tam olarak açık vaziyette.
    Öyle ki iğnenin kursakta takıldığı yer gözüküyor. Tam olarak bilemeyeceğim ama rahat bir on kilosu olan, pırıl pırıl bir levrek.
    Ağız açık, kafa dışarıda, ağır ağır ama herhangi bir mukavemet göstermeden geliyor.
    Elim ayağım kesildi tabi. Gözüm falan seğirmeye başladı benim.
    Sonrasında da Salı sallandı, Çarşamba da çarşafa dolaştı zaten.
    O kafayla balığı sahile kıyılamak yerine, mendireğe doğru yaklaştırdım.
    Takriben bir buçuk metre yüksekteyim. Sudan 30-40 cm yukarıda basamak misali bir kaya var.
    Planım balığı oraya hoplatıp, inip almak.
    Cahillik işte.
    Buna rağmen şans yanımda, balık kendi kendini attı oraya.
    Zıplıyor taşın üstünde. Misina hala gergince elimde.
    Ben de atladım yukarıdan, o bir anlık boşlukta misina hafif gevşedi.
    Bir kafa attı, bariz bir çatlama sesi, misina koptu.
    Balık hafifçe suya doğru kaydı. Ama kaybolmadı hemen, bir üç beş saniye sırt üstü kaldı.
    O esnada ben suya atlama hazırlıkları yapıyorum. Derinlik olsa olsa bir metre.
    Derken belimdeki walkman geldi aklıma, kemerime iliştirmişim ki çıkarıp atıvermek ne mümkün, pahalı, Sony, emanet.
    Kafamda deli sorularla boğuşurken, levrek usulca kayboldu.
    Ağlayarak mendireğe geri tırmandım, arkadaşım bana bakıyor.
    "Erdal, az önce en az on kiloluk bir levrek kaçırdım" dedim.
    "Siktir git lan" diye cevap verdi.

Ne derler bilirsiniz, kaçan balık büyük olur. Büyük olmasa kaçamaz zaten.

6. Yasir Deniz

Yasir Deniz Yeni Üye

Öncelikle merhaba.form a yeni üye oldum.sizin hikayelerinizi okuyunca ben de unutamadığım bir avımı anlatayım dedim.ben genellikle göl kamışı ile kefal avı yaparım.Yaklaşık geçen yazın başında önce izlediğim ve okuduğum avlar sayesinde spin avlarına merak saldım.Benle beraber kuzen de gaza geldi o da bir spin takımı aldı.Biz başladık sabahları spine gitmeye.haftada 3-4 gün gidiyoruz takip bile yok.mera değiştiriyoruz yeni sahteler,silikonlar alıyoruz tık yok.Yazın sonu yaklaştı bizde şiftah yok.Derken facebook da manavgatta tuttuğu balığı paylaşan birini gördüm.balık da 6-7 kg var.bizim kuzen de görmüş biz başladık hangi sahteyi kullanıyorsun nerede avlıyorsun yorum yazmaya.Neyse tanıştık bu abiyle adı Ahmet.Sahte olarak ne kullanıyorsun dedik ben 10-15 senedir av yaparım hep aynı adana işi 3 liralık silikon karidesleri kullanırım.Sonuçta büyük balık ne yer karides dedi.Beraber ava gidelim abi dedik olur haberleşelim gençler dedi.Ertesi gün konuştuk bahsettiği karideslerden 3-5 tane alıp ikindin 3-5 gibi yola koyuldum.hava da biraz kapalı. Meraya babam beni götürüyor arabayla.bu havada balık olama boşver dedi.ben de inat ettim gidicem.neyse babamla vedalaştık kalan 15-20 dklık yürüyerek gidilen yolu hızlı adımlarla biitrdim.ahmet abi merada karisesi nasıl kullanmam gerektiğini gösterdi.biraz denedikten sonra mendireğin en ucunda oturduk ahmet abiyle muhabbet ediyoruz derken bir ses.Sağ tarafımızda 4-5 mt uzağımızda kocaman bir balık atladı.Ahmet abi bekleme hemen at at at dedi.Attın karidesi suya başladım çekmeye derken yapıştı bir anda oltama koca bir balık.Nasıl kalama alıyor hayret içindeyim.ahmet abi aldım diye seslendim.yanıma geldi balık 10 kg üzeri var inşalllah ipin bitmez dedi.bir baktım son 10-15 metre.Takımı alırken param bittiği için ipi az bağlatmıştım :( bitti sayılır abi dedim.yapacak bişey yok kapat o zaman kalamayı sarmaya başla dedi.kalamayı kapattım 2-3 tur sardım patladı ip.yaklaşık 20-25 sn gibi sürdü balığın tutulması ile kaçması.100-150 mt ipi çok kısa sürede yemişti balık.Elim ayağım titriyordu.acayip üzülmüştüm.Ahmet abi hem heyacan yaşadın hem de takımın elsiklerini gördün üzülme boşver dedi.Daha sonra efkarlı efkarlı 2-3 saat daha ava devam ettim ama tık yok.Hayallerimdeki balığı kaçırmanın üzüntüsüyle eve döndüm.birkaç gün sonra benim okulum başladı bir daha Ahmet abiyle ava gidemedim.İnşallah bu yaz bütünlemeleri bitirip manavgata gittiğimde yakalarım bu sefer trofeyi.biraz uzun oldu kusura bakmayın heyecanıma verin artık.yazarken o anları tekrar yaşadım sanki.Hobidaşlarım ustalarım hepinize rastgele

7. ADİL AYKOL

ADİL AYKOL Aktif Üye

Yasir hosgeldin

Yasir Deniz ve Mektupla bunu beğendi.
  8. Yasir Deniz

Yasir Deniz Yeni Üye

Eyvallah usta teşekkürler

Mektupla bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş