Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalamar Hakkında Yardım Eder misiniz?

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında mertcanbasaran tarafından paylaşıldı.

1. mertcanbasaran

mertcanbasaran Yeni Üye

Herkese merhaba.
    Daha önce hiç kalamar avı yapmadım yakalamadım.Bu konu hakkında yardımcı olabilecek var mı?
    Duel Ez-Q Mag Cast diye bir zoka önerisi aldım ve satın aldım.Bugün yarın gelecek resmini atacağım buraya.Atması çekmesi nasıldır? Kimisi dibe batırın diyor takılma vs sorunu olmayacak mı ya da olmuyor mu ? Tecrübem sıfır olduğu için en basit önerinize dahi açığım. Nasıl yakalayacağımdan tutunda yakalarsam nasıl cıkaracağım konusuna kadar yardımınıza ihtiyacım var.
    Tek bildiğim şey nasıl temizlenip pişirilip yendiğidir :D
    Herkese rastgelsin :)

coner bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. matu

matu Aktif Üye

valla bende cok merak edıyorum ..kalamarda aksıyon nedır nasıl verılır ?nasıl yerlerde tutulur yanı ıskele dıplerımı??

kadiricsez ve mertcanbasaran bunu beğendi.
  4. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

1. Yöntem : Kalamar avı için aksiyon önemli değil. Bir kaç farklı avlanma yöntemi var. Sadece kalamar avı yapan kişilerin sıklıkla kullandığı yöntem toplu av. Zargana topunun bir kulaç arkasına zoka takılıyor. Atış yapıldıktan sonra tıpkı beklemeli av gibi bekleniyor. Yada akış varsa akışa bırakılıyor. Kalamar bu durumda da zokaya yapışıyor.
    2. Yöntem : Kalamar zokası ile atçek yapmak. Yavaş bir hızda sarım yapıyorsunuz. Sahteyi dibe indirmiyorsunuz. Dibe indiriseniz kalamar değil daha çok sübye alırsınız.
    3. Yöntem : Gagalı kalamar sahtesi kullanmak. BU tamamen at çeke benziyor. Öyle çok yavaş sarım da yapmanıza gerek yok. Gagalı kalamar sahtelerinin bazıları derin su için yapılmıştır derinden gelirler. Siz kıyıdan av yapavcağınız için 60-100 cm den gelen gagalı kalamar sahteleri kullanabilirsiniz. Yada benim gibi kendi gagalı sahtenizi kendiniz yaparsınız :)
    Kalamar sahtesi yapımı

5. Abdullah SÜRÜCÜ

Sanırım sizin aldığınız zoka daha çok at çek yöntemi için. 1. yöntemde genelde kurşun dışarda olan zokalar kullanılmıyor. Çünkü o zokalar da ön kısım diğer zokalara göre çok daha ağır. Önde kurşun olmayan zokalarda durum biraz daha farklı. Suda ufak bir akıntıda suya paralel duruyorlar. O yüzden 1. yöntem için dışarda kurşunu olmayan zokalarda kullanabilirsiniz.
    DTD Kanjac Kalamar Zokası
    YOZURI SQUDJIG CRYSTL ULTRACLWR 95 A1520 OLTA YEMİ

6. Abdullah SÜRÜCÜ

Kalamarı en mantıklı kepçe ile almaktır. Geçen haftaki yakaladığım kalamarı yüklemeye üşeniyordum. Şimdi yükledim. Yada videodaki gibi uygun yer bulup kıyıya alabilirsiniz. Ama kalamarınız çok iri ise bunu tavsiye etmem :)

7. mertcanbasaran

mertcanbasaran Yeni Üye

@Abdullah SÜRÜCÜ abi çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı oldu. Yani bildiğimiz yavaş sarımda at çek yapacağız :)

coner bunu beğendi.
  8. Abdullah SÜRÜCÜ

Evet senin sahtenin ağırlığını bilmiyorum ama suyun 60-100 cm arası bir mesafede yüzdürecek şekilde sarman yeterli. 10-15 gram arası sahtelerle daha kolay at çek yapabilirsin. Doğru kalamar sahtesi daha verimli avlar yaptırıyor. İllaki aksiyon verecem diyorsa biraz daha su üstüne çıkarıp yine 150 cm lere inecek şekilde bekleyerek ve tekrar su üstüne yakın mesafelere çıkararak aksiyon verebilirsin. Yozuri ve DTD markaları oldukça tutulan markalar. Ama bu markaların fiyatı biraz fazla piyasada bunlara yakın ucuz ürünlerde var. Bizim bu bölgede turuncu, mor, neon sarı ve yeşil renkler iyi iş yapıyor.

coner bunu beğendi.
  9. Abdullah SÜRÜCÜ

Bunu biliyorsundur ama kalamar avını hiç bilmiyorum deyince hatırlatma gereği duydum. Kalamar zokaları forforludur. Av esnasında arada kalamar zokasına ışık tutarak parlatmasını sağlamalısın. Parlama tamamen etkisi kaybedince bu işlemi tekrarlamalısın. Kalamarın en verimli zamanı hava kararmak üzere başlar hava karardıktan 2-3 saat içinde verim alırsın. Birde sabah aydınlanmadan 1 saat önceden başlar hava aydınlanınca son bulur.

ozgurocgur ve coner bunu beğendi.
  10. mertcanbasaran

mertcanbasaran Yeni Üye

Fiyat bence ideal. Aldığım marka modelden daha ucuz açıkçası DTD Yozuri modellierne baktığımda. Tecrübeli bir abim önerdi bu sahteyi ben DTD arbun red 3.0 diye takılıp kalmıştım bir ara hatta :) Dediğiniz gibi uygulayacağım ve sonuçları da paylaşacağım çok yardımcı oldunuz gerçekten teşekkür ederim :) Sahte yarın elimde olacak resmini de sizi etiketleyip atarım bilginiz olur sonra beraber avlara bakarız :)

11. mertcanbasaran

mertcanbasaran Yeni Üye

Anladım abi deneyeceğim :) Yani gece mesela 12 den sonra 1 2 3 gibi yapmaz mı kalamar?

Sayfayı Paylaş