Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

KALAMAR ZOKALARI

Horozbina

Daimi Üye
Katılım
17 Ocak 2012
Mesajlar
2,269
Tepkime puanı
3,780
Puanları
113
Konum
Tekirdağ / İstanbul / Ören
Adı
Bülent
Sezon birçok bölgede eylül başından beri başladı. Eski kalamar konusuna ekleyecektim sonra daha fazla görülebilmesi için yeni konu açtım ki sahibinden com sitesine dönmüş forumda biraz da yeni bilgiler olsun. Millet ne yapsın o kadar çok ürün aldık ki her birimizin evinde dükkanlardaki malzemeye yakın ürün oldu.Kalamar zokalarında en yüksek verimi aldığımız markalar Yamashita ve Yo-Zuri-Duel.

Başka markalar ve bunların da verimli olan model ve renkleri mevcut. Ancak yeteri kadar deneyemediğimizden aşağıdakiler öne çıkanlar. Shimano sephia Egixile ve Fish League de benim kullanımlarında olumlu sonuç verdi. Aşağıdakileri bulamazsanız alabileceğiniz verimli zokalar.


Renkler

Zokaların renkleri, renk körü olduğu söylenen kalamarların avında, aktif beslendikleri veya fazla aktif olmadıkları zamana, suyun bulanık veya berraklık durumuna, ay veya sahil ışıkları koşullarına göre değişiyor.


Çok çeşitli renkler bunların tonları, farklı desenleri, UV özellikleri, fosforlama çeşitleri var. Ancak birçoğunu yeteri kadar deneyemediğimizden yazdıklarımı kesin doğru olarak kabul etmeyin. Aynı rengin farklı tonları ve üzerindeki desenler nedeniyle ayrı ortamlarda ve farklı bölgelerde verimleri değişebilir.


Portakal renkleri, başkaları da olumlu olabilse de bulanık suda en iyi olanlar.

Pembe kırmızı tonları berrak suda daha iyi.

Aşırı fosforlular veya tüm vücudu fosforlular zifiri karanlıkta çoğu zaman hayvanı ürkütüp yaklaşmasını önlüyor.

Aysız karanlık geceler sadece kuyruk ve gözünde fosfor olan zokalar daha iyi sonuç veriyor.


Boyut ve Ağırlık


Atış mesafesi nedeniyle 19-22 gramlık 3.5 boyutunu tercih ediyoruz ancak uzağa atmada sorunu olmayan kamışlar için 15 gr civarı ağırlığında üretilen 3 boyutu da daha küçük olmasına rağmen kalamar için kolay av olduğundan daha olumlu.YAMASHITA


Egi OH Q LIVE modeli ile ısı ceketli zoka üretimine başladıktan sonra öne çıkan marka.

Isı ceketi zokaya fosfor ışığının parlaması için ışık tuttuğunuzda kumaşın da sıcaklığı 2-3 derece arttırak ısı kazanmasını sağlıyor. Bu da bizlerin termal kamerada sıcaklık farklılıklarını görebilmemiz gibi kalamarın zokayı canlı madde gibi görmesini sağlayan özellik. Q Live dan sonra geliştirilen modellerde bu özellik kullanılmakta.

Arkadaşlarla bizim avlarda memnun kaldığımız modeller içinde EGI OH JP+ nın birkaç rengini fazla harcama yapmamanız için önerebilirim. Kullandıklarımız genelde orta hızda batan yani 3-3.5saniyede 1 metre tipler.

Ayrıca bunu bulamayıp yerine EGI OH K bulabilirseniz de olur. Bunun dışında gövdesi nokta veya çeşitli desenlerle fosforlu Egi OH H Japan Curent Special modeli var ki zifiri karanlıkta JP+ kadar başarılı değil. İlk gördüğünüzde şahaneymiş diye düşünüp almaya gerek yok.


JP+ modelinden alabileceğiniz renkler

B04 OMB05 PM de olabilir
ancak benzer rengin yumurtalı denilen kuyruk altı yumurta taşıyan karidesin yumurta rengine boyanmış R04 IE rengi.
Bu iki rengi almak kalamar avlamak için yeterli olmasına rağmen fazla mal göz çıkarmaz diyenlere yumurtalı beyaz RE05 KMEBunların dışında kafası portakal, gerisi kırmızı R01 OPR rengi de var. Bir taşla iki kalamar değil tabi, iki farklı ortamda tek renk.
Bunlar da almanıza pek gerek olmayan ancak tüketim hastalığı veya çeşit bulundurmak isteyenler için. Ya da benim gibi denemek isteyenler için.

Egi OH H Japan Curent Spec. modelinden işe yarar iki renk. Bu ürünün diğer renklerinin hepsi bunlar gibi gövdeleri fosforlu bazıları gözden kuyruğa çizgisel fosforlu.

YO-ZURI-DUEL

Bizim piyasada bol bulunan Auri Q yerine mutlaka Auri Q RS ve bunun şimdilerde tükenmiş UV dört renginden KVPA veya KPPE ve ışığı bol ortamlar için SLOE ayrıca henüz güneş ortada iken ve yine mehtapta kullanabileceğiniz SLMA renklerini naturel renklere tercih edebilirsiniz.

Fazla harcama yapmak istemeyenler bu gruptan KVPA ile yetinebilir.

Kalamar avına fazla gidenler ve Yamashita bulamayanlar Yozurinin kumaşı çabuk hasar gördüğünden mutlaka iki tane almalı.


KVPA
KPPE
SLOE
SLMA
Yoziride denediğim işe yarayan bir de karın kısmı plastik tüylü EZ Q CAST Speedy modeli var ancak yukarıdakiler kalamar avlamak için yeterlidir.
 
Son düzenleme:

Horozbina

Daimi Üye
Katılım
17 Ocak 2012
Mesajlar
2,269
Tepkime puanı
3,780
Puanları
113
Konum
Tekirdağ / İstanbul / Ören
Adı
Bülent
Tekneden sırtıda yukarıdakileri kullanabilirsiniz. Kıyıdan avlanmayıp sadece tekne avı yapanlar için ucuz ve mükemmmel bir ürün daha var. Rapalanın gagalı kızıl kahve rengi olanı. Eskiden Fire tiger yani bizde karpuz ismi verilenden neredeyse 10 kat verimli renk bu. ve 9 cm olan yani küçük boyutlusu daha iyi. Fire tiger mehtapta çalışmakta aysız geceler kalamar avlaması zor.

Yeni üretilenlerde bunların iğne formu değiştirilip geliştirildi. Ancak sadece karpuz renginde olanlar getirildiğinden piyasada kızıl kahverengi olanların iğneleri eski model iğne.

Tekneden dip avında DTD marka çok başarılı. İğne formunu Rapala kopyalayıp gagalı zokalarına uygulamış. Bunu yemli balık avında fırdöndü klipsine veya fırdöndü üzerine bağlarsanız balık yakalarken kalamar sübye veya ahtapot yakalama şansınız da olur.


 
Son düzenleme:

Horozbina

Daimi Üye
Katılım
17 Ocak 2012
Mesajlar
2,269
Tepkime puanı
3,780
Puanları
113
Konum
Tekirdağ / İstanbul / Ören
Adı
Bülent
YENİLER

Japonlar paramızı almak için sürekli geliştirme peşinde.

Para kazanmanın en güzel biçimi yararlı tasarımlar ve bunların gerek labaratuvar gerek kullanım koşullarında denenip işe yararlığından emin olduktan seri üretime geçip satmak.


Diğer yol kopyalamak. Kopyacılar eskiden icat edenin kullandığı aynı ambalajı da yapıyordu. Şimdilerde bu yasalar ve kontrol ile azaldı. Kopyacılar birçok önemli ayrıntıyı atlıyor, daha ucuz malzeme kullanıyor veya geliştirme masrafları olamadığı halde daha da ucuza mal etmek için bunları yerine getirmeden ğiyasaya sürüyordu. Şimdi kopyacıların içinde daha da geliştirmek için çaba harcayanlar da var.


Bizim milletin de işi doğruyu bulduklarında başkalarından gizlemek. Bu özellikleri işleri için de geçerli.

Benim de işim bu hobide ve mesleğimde deneyip doğru sandıklarımı yaymak. Bu denemelerde birlikte avlandığımız arkadaşların kullandıklarını da değerlendirmelerim içine koyuyorum.Yozuri-Duel son ayarda PATAPATA Q isimli bir zoka yaptı. Bunun en önemli özelliği göğüs yüzgeçlerindeki tüyler yerine balık yüzgeci benzeri plastikler. Bunlar zokayı çekişte balıkların göğüs yüzgeci benzeri titreşimler oluşturması . 3 rengini aldım henüz birini denedim.

Son günlerde piyasaya aynı yüzgeç sistemi ile sürülen EZ-Q Mag Cast modeli bizlerin cebinden para alacak.

Ön ve arkada mıknatıs ve hareketli bilyarı ile 70 metrelere varan erimi varmış.

Ayrıca Yamashitanın yeni modelinde olduğu gibi klips halkası zoka eksenine konmayıp burnun üzerine konulmuş. Bu nedenle kamışı hızla kaldırdığımızda zokanın yukarı çıkması daha büyük eğimle hareketli bilya sistemi ile aşağı inme eğimi de yükseldiğinden zokanın aşağı yukarı zigzag hareketinin frekansı düşerek her atış çekişte suda daha uzun yol almakta.
Birkaç renkYoziri Duel bunları yaparken Yamashita da EGI OH Q LIVE Search 490 ı geliştirmiş. Yine ısı ceketli, mükemmel renk ve desenler, dairesel oluktaki bilyelerin oluşturduğu ses ve ilgi çekici hareketlere sahip yepyeni bir ürün. 490 nanometre dalga boyu altı ışıkta yani UV yakınlarında görünümünün iyi olduğu ölçüldüğü için bu modele 490 ismi verilmiş.


Yozurinin ve bunun iki modelini de henüz alıp denemedim. 
Son düzenleme:

YEKTA

Daimi Üye
Katılım
20 Haz 2012
Mesajlar
2,775
Tepkime puanı
2,002
Puanları
113
Konum
ÇANAKKALE
Adı
YEKTA
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yetkim olsa konuyu sabitlerim ansiklopedi bilgiler abi bşde kırşunlulardan bahsetseydin keşke
 

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Katılım
17 Şub 2013
Mesajlar
10,261
Tepkime puanı
9,910
Puanları
113
Yaş
55
Konum
İstanbul
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili Bülent Ağabey;
Her zaman açmış olduğun birbirinden güzel konulara bir yenisini eklemişsin,Sevgili @YEKTA arkadaşımızın dediği gibi ansiklopedik bilgi bankası niteliğinde bir konu olmuş, :harika:paylaşımın için teşekkür ederim.:tskler:

Kendini bizlere hiç özlettirmemen dileğiyle. :)

İyi forumlar.
 
Son düzenleme:

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,224
Tepkime puanı
14,001
Puanları
113
Yaş
54
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Eline sağlık
Japonların bir eli sürekli bizim cebimizde zaten..
 

arifengin

Daimi Üye
Katılım
24 Eki 2013
Mesajlar
1,016
Tepkime puanı
388
Puanları
83
Konum
istanbul
Adı
Arif ENGİN
Fosforlular fenaymis kalamar olsam kesin atlardim bunlara :)
 

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,741
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Adamlar yapmış valla her biri sanat eseri gibi :) Güzel Konu Ellerine Sağlık abi..