Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kamıştaki kılavuz halka sayısı

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Selamlar.

Kamıştaki kılavuzların sayısı kamışa ne şekilde etki eder ?

2 aynı kamışı ele alalım birbiriyle tamamen aynı malzeme aynı boy vs...
Birinde 5 kılavuz diğerinde 7 kılavuz var. Ne değişir ?

SUNAY GÜNGÖR

Aktif Üye
Adı
SUNAY GÜNGÖR
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kısaca bahsedecek olursam kılavuz sayısı 7 olan kamışın ağırlığa karşı olan direnci 5 halkalıya göre daha dengeli ve daha sağlam olur, uzak atış için ise 7 halkalı olan kamışın atış performansı halka sayısı fazla olduğu için misinanın çıkışı sırasında sürtünme daha fazla olacağı için diğer 5 halkalı kamışa göre biraz daha az olabilir.
Atış için halka çapları ve halkaların kalitesi de çok önemli, 7 halkalı kamışla 5 halkalıya göre daha uzun mesafelere atış yapılabilir.

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Ben de bir yerde, fazla sayıda kılavuzun kamışı biraz daha yumuşatıp, hızını düşürdüğünü okumuştum. Hızını düşmesinin nedeni fazladan halkaların verdiği ağırlık nedeniyle kamışın kendini daha yavaş toplamasıymış.
Orada kamışın aksiyon ve hız olarak iki ayrı şekilde değerlendirmişler. Aksiyon bildiğiniz gibi atarken ya da kamışa yük bindiğinde kamışın hangi bölümden eğilmeye başladığını gösterirken, kamışın hızı ise esnedikten kendini ne kadar sürede topladığıdır.

Benim anladığım kadarıyla uzak atış için az halkalı kamışlar daha etkiliyken ağır balıkla mücadelede fazladan halkaların faydası oluyor.

Parantez içinde söyleyeyim :) (uzak atış kamışlarında halkalar kamışın uç kısımlarında sıklaşırken mücadele kamışlarında halkalar kamışın sap kısmına doğru sıklaşmış oluyormuş efedim :) Bu da gücün kamışta daha dengeli dağılmasını sağlıyormuş. )

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Üst segmentteki surf kamışlarda 7-8 hatta 9 kılavuz olabiliyor.

Misal 9 kılavuz halkalı bir Maver

8 kılavuz halkalı kız gibi bir Kali Kunnan

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
İddialı uzun mesafe kamışlarında halka sayısı 5-7 arasında olmakta.Ancak ava yönelik kamışlarda özellikle son parçada eğilmenin daha kontrollü olması için halka sayısı fazla olabilmekte.

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
8-9 olmasın. 7 tane fuji lowrider benim işimi görür :)

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
kamışlardaki halka sayısı ne kadar az olursa atış mesafesi o kadar iyi olur ileriye atmanın en önemli 2.unsuru halka sayısnın az olması.ve misanın sağlam ve ince olması özelikle surf..kamışlarda fazlla olmasında ise kamışa olan hakimyeti,dengeyi ve sağlamlığı artırır.miseneniz sağlam ise 5.kg ve üzeri balıkları deniz seviyesinden yüksek bir yerdeyseniz örneğin iskele ve ya tekneden av yapıyorsanız kepçesiz kaldırıp alabilirsiniz.yılardır gözlemlerim bu yönde tamamen kendi fikrim.

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
İddialı uzun mesafe kamışlarında halka sayısı 5-7 arasında olmakta.Ancak ava yönelik kamışlarda özellikle son parçada eğilmenin daha kontrollü olması için halka sayısı fazla olabilmekte.
Son parçada eğilmenin kontrolü atış yaparkenmi? Yoksa yakalanan balığı çekerkenmi?
Benim bildiğim teleskobik surf kamışlar az parçalı olduğu için, her bir parça uzun oluyor. En uç parçada uzun olduğundan dolayı atış esnasında gereğinden fazla esneyebilmekte. Buda kamışın sert olması gereken atış aksiyonunu bir miktar yumşatması anlamına gelmekte. Bu yüzden bu uçta gezer halkalar konmakta. Hatta yeni model shimano surf kamışlarda son uç parça eskiler gibi uzun değil, aksiyonu sertleştirmek için, yada mevcut serliği korumak için kısa uçlar kulanılmış.