Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Karadeniz koruma alanları

osmançubuklu

Aktif Üye
Adı
Osman Kırgıl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaşlar,
Karadenizde neden balığın bizde bittiğinin, diğer ülkelerde ise olduğunun kanıtı aşağıdaki resimdir.
Noktalar Koruma Alanları. Gördüğünüz üzere ülkemizde çok az. Ayrıca örneğin samsundaki o koruma alanında şu anda bakarsanız bir sürü gırgır teknesini görebilirsiniz. (www.marinetraffic.com) Ondan sonra balık yok diye ağlasın gırgırlar. Balık kıyıda doğup, büyüyüp ilerilere açılamazsa gırgırlarda teknelerle nasıl balık avlıyacaklar.
Ne zaman balık nesli tükenip Ülkemizdeki gırgırlar teknelerini satacaklar merak ediyorum? Bu sorunun cevabını verene elimde olsa en yüksek beğeni puanı veririm.
Kaynak:Karadeniz'de Deniz Koruma Alanı Önerileri

trkc

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Negatif
Endonezya Deniz Kuvvetleri kaçak avlanan 2 balıkçı teknesini batırdı

Bu şekilde müdahale şart!

Aynı durum orman içi sularda da geçerli.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bana çok yakın. Defalarca bu konuda tartıştık. Bir kısmı yasaklı olan bir dere var yakınımda. Tebliğde derenin şuradan şuraya kadar olan kısmında avlanma yasaktır deniyor. Hatta yetkili arkadaşla harita üzerinden bu sınırlı alanı birlikte baktık. 2 farklı sorun var. Birincisi av yasağı tabelası tebliğde başlayan yerden yaklaşık 3km daha geriye konmuş. Bu yüzden o köyün muhtarıyla da birbirine giriyorduk. Adam tabelayı görmüyor musun, burda yasak başka yere git vs. diyor ama gel de anlat. He deyip geçiyorum. İkinci ve asıl sorun ise yasaklı olan yaklaşık 5km kadar alanda 3 tane hidroelektrik santral yapılması. Daha doğrusu bunlara ses çıkarılmaması. Ben 15-20 tane mepps alabilecek parayla gidip sportif olta balıkçısı belgesi alıyorum, canlı yem kullanmıyorum, limitlere dikkat ediyorum. Gel gör ki bu doğayı koruduğunu(!) iddia eden kurum bana ses çıkarıyor ama ordaki bütün habitatı mahveden hes'lere çıt çıkaramıyor.

Kardeşim sizin tek bir işiniz var. O da doğayı koruma adına yapılan yanlışların önüne geçmek. Yapamıyorsanız, beceremiyorsanız kapatın kepenkleri gidin evinize oturun aşağıya..

Son düzenleme:

emrah3305

Aktif Üye
Adı
emrah
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yalnız avrupa yakası koruma alanlarını es geçmiş harita orman li durugol cilingoz o bölgede komple gırgır ve küçük teknelerin ağ atmasına yasak bildiğim kadarıyla ..

osmançubuklu

Aktif Üye
Adı
Osman Kırgıl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yalnız avrupa yakası koruma alanlarını es geçmiş harita orman li durugol cilingoz o bölgede komple gırgır ve küçük teknelerin ağ atmasına yasak bildiğim kadarıyla ..
Harita sadece karadenizi içeriyor.

emrah3305

Aktif Üye
Adı
emrah
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Anladım keşke ordaki koruma kadar boğazda felan dikkat etseler yeter.

zaad

Daimi Üye
Adı
ZAFER A.
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Bu HES lerin ülke ekonomisine katkısı yok denecek kadar az ama inşaat işini yapan ve işletenin cebine o kadar çok katkısı var ki doğal hazine niteliğindeki yerlerin anasını ağlata ağlata bu düzen yürütülüyor.

trkc

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bu HES lerin ülke ekonomisine katkısı yok denecek kadar az ama inşaat işini yapan ve işletenin cebine o kadar çok katkısı var ki doğal hazine niteliğindeki yerlerin anasını ağlata ağlata bu düzen yürütülüyor.
Bu dediğinin altına imzamı atarım. Şimdi de Artvin'in Yusufeli ilçesi komple başka bir yere taşınıyor. İlçeyi tamamen sular altına alacak büyüklükte bir baraj yapılıyor. Sadece bir ilin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretecekmiş. Yazık, 3 kuruş için göz göre göre neler heba ediliyor. Kimse mi görmüyor, fark etmiyor anlamıyorum.