Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?

dvrzener

Yeni Üye
Katılım
29 Eki 2020
Mesajlar
3
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Adı
Abdullah Çakmak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kedi dostlarımızın tüyleri aslında onların sağlıkları konusunda bize pek çok bilgi vermektedir. Kedilerin deri yapısı, tüy uzunluğu, parlaklığı beslenme alışkanlığına göre şekillenebilmektedir.

Sağlıklı beslenen ve düzenli kontrolleri yapılan patili dostlarımızın eğer kalıtsal bir hastalığı yoksa tüyleri yumuşak ve parlak olacaktır. Elbette yeme alışkanlığının yanında tüy bakımı da dostlarımız için çok önemli. Kedilerin dönem dönem mevsimsel olarak tüy dökmeleri normaldir ancak, kedinizin normalin dışında tüy döktüğünü düşünüyorsanız yeme alışkanlığını ve tüy bakım rutininizi bir gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bunların dışında elbette ciddi bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız bir veteriner hekime danışmalısınız.


Uzun tüylü kediler kısa tüylü kedilere göre daha çok bakım gerektirir. Özellikle uzun tüylü kedilerin tüyleri topaklanmaması ve keçeleşmemesi için sık sık taranmalıdır. Evcillerinizi tararken klasik kedi fırçalarından ya da kedi tüy toplama eldivenlerinden yararlanabilirsiniz.

Kedilerinizi tararken dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de onlara karşı nazik olmanızdır. Kedilerinizi taramak onlar için bir işkenceye kesinlikle dönüşmemelidir.

Kedinizi tararken onu rahatlatmak için sevdiği oyuncakları ona verebilir, rahat bir ortamda oturmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin daha öncesinde taranmaya karşı oluşmuş bir korkusu varsa onu uyumaya hazırlandığı ya da uyuduğu zamanlarda ürkütmeden kedi tarama eldivenleriyle nazikçe sever gibi yaparak tarayabilirsiniz.


Ne Tür Bir Fırça Kullanmalıyım?

Farklı fırça stilleri, belirli tüy çeşitlerinde daha iyi çalışır. Kısa tüylü kediniz için plastik klasik bir tarak ya da fırça yeterli olacaktır. Metal fırçalar ise uzun tüylü kediniz için özellikle düğüm olmuş tüyleri açmakta faydalı olacaktır. Kedinizi tararken etrafın çok fazla tüy olduğunu düşünüyorsanız tarama işleminden önce fırçayı biraz nemlendirebilirsiniz. Taradığınızda dökülen ölü deri ve tüyler fırçaya yapışacak ve etrafa dağılmayacaktır.

Kedileri Düzenli Taramak Ne İşe Yarar?

-Patili dostlarımızı düzenli taramak aynı zamanda onlarda masaj etkisi yarattığı için kan akışını destekler.

-Uzun tüylü kedilerin tüylerinde topaklanma ve keçelenmeyi önler.

-Ölü tüylerin kolayca toplanmasını sağlar.

-Dostlarımızın daha sağlıklı ve tüylerinin parlak görünmesini sağlar.

-Kedinizin kendini temizlerken yuttuğu ölü deri ve tüyleri milimize etmeye yarar.


Kedilerin Tüylerini Parlatma Yolları Nelerdir?

Elbette kedilerde ilk olarak tüy sağlığı düzenli ve doğru beslenmeden geçer. Eğer kedinizin tüyleri normalin dışında cansız ve sönük görünüyorsa kullandığınız mamayı bir gözden geçirebilirsiniz.

Kullandığınız mamanın içeriğinden eminseniz kedinizin besinine ek olarak balık yağı kullanabilirsiniz. Balık yağının kedi dostlarımızın sağlığına pek çok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi tüy sağlığıdır. Araştırmalara göre düzenli olarak balık yağı tüketen kedilerin tüyleri daha sağlıklı ve parlak görünmektedir.

Kediniz balık aromasını sevmiyor ya da balık yağının kıvamından hoşlanmıyorsa çeşitli tüy sağlığı güçlendirici tabletlerden de yararlanabilirsiniz.


Kedinizin kilosuna dikkat edin. Obez kedilerde genellikle tüylerde keçelenme çok sık görülmektedir. Bunun nedeni kedinin fazla kiloları sebebi ile vücudunun her yerine ulaşamaması ve tüylerini rahat temizleyememesidir. Fazla kilo kedinizin hem bedensel hem de tüy sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Eğer kedinizin dışarıyla teması sıksa kedinizi günlük olarak tararken kulak, göz ve deri kontrolü yanında ince ve sık dişli bir fırça kullanarak pire kontrolü yapmanız, oluşabilecek herhangi bir aksaklığı erken dönemde tespit edebilmenize ve önlem almanıza da yarar sağlayacaktır.

Kimi dostlarımız taranmaya bayılırken kimileri için taranmak bir kokulu rüya olabiliyor. Dostlarımızı ürkütmeden ve onları strese sokmadan bir orta yolu bulmanız ve sağlıkları için düzenli tüy bakımını yapmanız onlar için en doğrusu olacaktır.

KAYNAK : Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalı | Pati Uzmanı
 
Katılım
23 Ara 2019
Mesajlar
87
Tepkime puanı
80
Puanları
18
Yaş
35
Konum
Mersin
Adı
Mustafa Almış
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam bilgiler güzel. Teşekkür ederim bilgiler için. Uzun zamandır kedimiz var. Şu an da 6 aylık bir scottish fold kedimiz var. Ben tüy dökülmesini mama kaynaklı buluyorum. Mama besin değerlerince ne kadar kalitesiz olursa o kadar dökülme oluyor. Benim de eğer marka sorun olmayacaksa tavsiye edeceğim 2 marka var. Biri royal canin fit32, biri de purina proplan. Bu iki mamadan bende küçük dostumda çok memnunuz.
 

Gezginvosvos

Yeni Üye
Katılım
19 Eki 2020
Mesajlar
11
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Adı
Betül
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam bilgiler güzel. Teşekkür ederim bilgiler için. Uzun zamandır kedimiz var. Şu an da 6 aylık bir scottish fold kedimiz var. Ben tüy dökülmesini mama kaynaklı buluyorum. Mama besin değerlerince ne kadar kalitesiz olursa o kadar dökülme oluyor. Benim de eğer marka sorun olmayacaksa tavsiye edeceğim 2 marka var. Biri royal canin fit32, biri de purina proplan. Bu iki mamadan bende küçük dostumda çok memnunuz.
Tüy dökümü mevsimsel oluyor genelde. Siz genel bir dökülmeden bahsettiniz sanırım. Tüyleri kadar uzun ömürleri olsun. 2 yaşında bir oğlumuz var bizimde evin neşesi