Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

KENDİ YAPTIĞIM TAHTA SAHTE ÖRNEKLERİ

• Konbuyu başlatan BS Okuru
  • Başlangıç tarihi
B

BS Okuru

Misafir
11.jpg

Ekli dosyalar

• 43.8 KB Görüntüleme: 130
  • 40.2 KB Görüntüleme: 119
  • 39.6 KB Görüntüleme: 114
  • 31.7 KB Görüntüleme: 120
  • 49.1 KB Görüntüleme: 118
  • 54.9 KB Görüntüleme: 118
  • 48.5 KB Görüntüleme: 113
  • 37.2 KB Görüntüleme: 117
  • 51 KB Görüntüleme: 111
  • 57.6 KB Görüntüleme: 116
  • 115.4 KB Görüntüleme: 118
  • 109.4 KB Görüntüleme: 122

cemtrks

Aktif Üye
Adı
cem türksever
Kan Grubu
A Rh Pozitif
ellerinize sağlık çok güzel olmuşlar
neyle boyadınız püstürtme tabancaylamı
birde balık alırsa tadından yenmez;)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Gayet başarılı görünüyorlar ellerinize sağlık :)

B

BS Okuru

Misafir
sıra dışı tasarımlar çıkartmışsınız tebrikler bende balsa acından denemeler yapıyorum.

gelibolu

Daimi Üye
Adı
Tezcan.Bozkurt
Maşallah çok güzel çalışma.Yüzüşlerindede sıkıntı yoksa on numara.:)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Eline sağlık
Vitrinlik ürünler..

B

BS Okuru

Misafir
Merhaba Arkadaşlar

Yakında videolarını hazırlayacağım, beklediğimden çok daha iyi salınımlı oldu.

- Yaklaşık 2 ay ön çalışma yaparak; İnternette ne kadar tahta rapala "wooden lure" çizimleri varsa hemen hemen hepsine baktım. bu konuda iyi bir arşivim oldu diyebilirim. En iyi salınım ve dalar kontrolü yapabileceğim
modeller ile başladım. Daha sonrası kendiliğinden geldi.

- Bilgisayar da CAD/CAM kullanarak tahtaları CNC de işledim. Ancak en büyük problem ağırlık, gaga yapısı, ve sahtelerin içine koyduğum " eşit hava boşluğu yapması için" ilaç tüplerinin konumu ve adeti oldu. Bilgisayar ortamında yaptığım sahtelerin ağırlık merkezlerini ayarladım. Hatta bilgisayardan aldığım dataların doğruluğunu kontrol için, şekli aynı olan fakat ağırlık merkezi farklı olan sahteleri denedim. Bilgisayar çizimi ile su
daki denemelerim birbirini tutunca. biraz daha kendime güvenim geldi.

- Sahte gaga ölçüleri ve şekillerini belirledim, tabii hangi salınım hareketini istiyorsak veya ne kadar dibe dalmasını istiyorsak. Kullanılan ölçüleri ve şekilleri tespit ettim.

- Boyamayı normal sprey boya ile yaptım "hırdavatcılar dan alabileceğimiz", bir kaç denemeden sonra spreyin ne kadar uzaktan ve ne miktarda yapabileceğimi tecrübe ettim.

- Tellerin kanca takılacak yerlerinin kıvrımı için yine youtube de gördüğüm pense den yaptım.
"
" videonun 10. dakikasında görebilirsiniz.

- Gözleri kendim imal ettim.
"
" videoda görebilirsiniz.

- En büyük problem, yaptığım sahtelerin şeffaf kaplamasının ne olacağı idi. Şunu söyleyebilirim ki, Ülkemizde böyle bir kimyasal yok. bulabilen olursa paylaşımlarını bekliyorum. Yurt dışından temin ettiğim malzeme ise
Pour-on markalı bir malzeme oldu ve çok iyi netice aldım.
"

- Sahteler tamamlanıp kurumaya bırakıldığında, son şeffaf kaplama her tarafta eşit şekilde kuruması için kendi kurutma aparatımı yaptım. Bu aparat için dakikada 5-6 devir yapan ve 220 voltta çalışan küçük bir elektrik
motoru aldım. buna benzer bir şey oldu. Diğer türlü serbest kurumaya bırakınca, şeffaf kaplama aşağı doğru akmaya çalışıyor.
"

Aslında bunlara başlamamın sebebi, gelibolu sahtesini yaptıktan sonra, gelibolu sahtesinin yüzenini yaptım. fakat renklendirme işlemi istediğim şekilde olmuyordu. Salınım ve dalma miktarını ayarlayamıyor sunuz. Yada ben beceremedim. Malum renkli parlak kağıtlarla ancak belli ölçüde bir şeyler yapabiliyorsunuz.

Saygılarımla

Abdullah SÜRÜCÜ

Daimi Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Eline sağlık Harun... Maketler çok güzel görünüyor...

Fatalbooz

Aktif Üye
Adı
Onur bozkus
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Gerçektende yeteneğinizi konuşturmuş sunuz. Bu çabaya balık aldiginizida görmek isteriz.

Semih 76

Üye
Adı
Semih Ünal
Bu harcanan emeği takdir etmemek mümkün mü ? Tebrikler... İş yapsa da yapmasa da tebrikler..
Bir de iş yaparsa, biraz daha yatırımla, al sana yeni bir marka :)