Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyıdan çember iğne kullanımı

teknebalikcisi35

Yeni Üye
Merhaba sevgili balık sevdalıları,
Sizlerle bu haftasonu İzmir Urla yarımadasında edindiğim av tecrübelerimi paylaşacağım. Pek fazla balık olmasa da 08:00 - 15:00 arası kendi hazırladığım takımlarla* eğlenceli bir kaç 10 dakika yaşadım. Öncelikle takımlarda kullandığım malzemeleri ve olta/kamış bilgisini paylaşmak istiyorum:

Sasame Worm 0715 F-955
Owner 50339 ve 5114-111 1/0
Mustad 1251C ve 3262NP-BU

Bedenler:
Savage gear Soft Fluoro Carbon 0.22 mm 3.5 kg 7.6 lb
Savage gear Soft Fluoro Carbon 0.26 mm 4.7 kg 10.3 lb
Berkley Trilene %100 Fluorocarbon Clear 0.30.. 7.821kg

Makine: Shimano Sedona C3000 FI
Kamış: Daiwa Legalis Seabass 270cm 10-35g
İp: Gosen Jigging 8 Braid Multi Color 300mt İp Misina PE 1.5 / 0.216mm
Lider: Daiwa Prorex FC Leader Super Soft 0.45mm
Lider düğümü: FG Knot
Kurşunlar: 10-30 gram arası gezer
*Takımların tümü tek iğneli, boncuk arkası gezer kurşunlu dur.

Ava başlamadan önce merayı yarım paket dondurucudan çıkarıp çözdürdüğüm sülünez ve mamunlarla yemledim. Yakalşık yarım saat sonra ava başladım. İlk olarak Mustad 1251C No: 5 + Savage gear Soft Fluoro Carbon 0.22 mm + 20g gezer kurşun + boncuk'lu takım ile başladım. Yem sülünez ve mamun. Oltaya iyi vuruşlar almama rağmen bir türlü tasmalayıp doğru dürüst bir balık yakalayamadım.
Daha sonra sülünezi bütün olarak 0.30mm + 1/0 Sasame F-955'e yem ipi ile bağladım ve müthiş vuruşlar aldım. Ama yine yakalayamadım. Sonrasında 0.30mm + Mustad 3262NP-BU 1/0'ı denedim. Sonuç olumsuz.
Daha sonra iri balıklar yemi emerek tükürdüğü için daha küçük ve sert yemler denemek üzere mamunları 0.26mm + 1/0 Owner 50339 iğneye bağladım. Bu kombinasyon ile ardarda 2 orta boy karagöz aldım.

Buraya kadar sabırla okuyan arkadaşlar; asıl konuya şimdi giriyorum. Sık aralıkla iki balık tutunca gaza gelip avın ilk dakikalarında aldığım o müthiş vuruşları yapan canavarları yakalayabilmek için ani bir kararla takımı değiştirdim. Berkley 0.30mm %100 FC misinaya 20g gezer kurşun + Owner 5114-111 1/0 çember iğneli takıma bütün sülünezi bağlayıp oltayı suya indirdim. Bu iğnede tasmalama yapılmadığı için bekleme vaziyetindeyken kamışın ucu çılgınca eğildi ve ben de sakin bir şekilde boşluk vermeden sarmaya başladım. Fakat arkadaşlar olta aniden boşaldı ve balık kaçtı. Oltayı sardığımda iğne ve kurşundan eser yoktu. İğneyi forumdaki yazılarda tavsiye edildiği üzere rapala düğümüyle bağlamıştım. Maalesef düğüm sağlam olmasına rağmen misinanın serbestçe hareket edebildiği halkanın tam ortasından koptuğunu gördüm. Hemen aynı takımdan bir tane daha bağladım. Yine bütün olarak bağladığım sülünezi aynı yere attım. Evet, yine 1 dakika geçmeden aynı şiddette bir çeki ile karşılaştım ve daha oltayı sarmaya başlamadan olta yine aniden boşaldı. İpi sardığımda misinanın kesildiğini gördüm. Balık misinayı iğnenin üstünden düğümü de içine alacak şekilde dişiyle kesmiş. Dolayısıyla iğneyi de beraberinde götürmüş. Belki hayatımın balığını yakalayacakken iki adet karagözle evin yolunu tuttum.

Arkadaşlar şimdi sizlere soruyorum:
- En sağlam çember iğne düğümü sizce hangisidir?
- Yukarıda anlattığım tecrübeyi geçmişte yaşayan arkadaşlar oldu mu?
- Böyle olmaması için nasıl bir yöntem izlenmeli?
- Sizce çember iğne için kıyı avlarında en uygun takım nasıl olmalıdır?

Hepinize sağlıklı günler ve bereketli avlar diliyorum,
Saygılarımla,

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Circle iğnede pala kısmı olmadığı için düğüm ve misina balığın ağzında kalıp kesilmesine sebep oluyor gibi.
Tasmalama yaparak düğümü dışarı alabilirsiniz belki.
Yemli lüfer avında çelik tel kullanıyorlar bazen. Yemin içinde kalan kısım belki çelik tel yapılabilir.

mardek

Aktif Üye
Adı
ali sür
Balon olabilir, o nedenle düğüm takım vs önemli olmuyor pek, sonuçta misinayı kesiyor. Nedim beyin bahsettiği gibi çelik tel ile denemekte fayda var. İnşallah balon değildir bu arada :)