Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KIYIDAN KALAMAR AVCILIĞI VE EKİPMANLARI

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Balık Oyunları tarafından paylaşıldı.

 1. Balık Oyunları

  Balık Oyunları Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  27 Aralık 2014
  Mesajlar:
  708
  Beğeniler:
  680
  Şehir:
  İzmiR kSk AntalyA lara
  Merhaba Arkadaşlar;

  Uzun süre keyifle kalamar avcılığı yapmış bir balık sevdalısı olarak kıyıdan kalamar avında öğrendiklerimi ve tecrübe ettiğim yanlarını bir başlık altında sunmak
  istedim;

  Neden kalamar? benim en çok sevdiğim yanları oldukça lezzetli olması bir çoğumuz bayılır avcılığı mücadelesi uzun sürmese de hiç bir balığa değişmem her'şeyden
  önce minik kolların bir anda uzatıp zokaya atılması heyecan verici, mürekkebi ile ortalığı ve üstü başı mahvetmesi ayrıca çok çeşitli zoka ve ekipman kullanılabiliyor olması.

  Kalamar ve sübye olduğunu bildiğimiz bir mera da av yapmak oldukça basit gibi görünse'de bazen karmaşık olabiliyor.Özellikle verimli olduğu akşam suyu ve gece devam eden zaman birimi içerisinde verimi arttırabilecek olan zokaları seçmek kullanmak gerekebiliyor.Bazen av bölgesinde kalamar sürüsü görüp de zokaya olan ilgisizliklerine denk gelmişliğimiz olmuştur işte tamda bu durumda uygun zokayı çantadan çıkartıp denemek gerekiyor.

  Pekala bazı markaların bu konuda daha başarılı olduğu bir gerçek var nedir bu markalar; Yo-zuri duel, Yamashita-marıa, tabi markaları çoğaltmak mümkün olduğu gibi uygun fiyatlı zokalar ile de av yapılabilir ama bahsi geçenler güvenilir ve en çok verim aldığım kullanmaktan hoşlandığım markalar.Tamda bu neden ile bu iki markanın zokalarına değinmek istiyorum.
  Pek tabi bu uğraşın bir çok da zengin ekipmanı ve aksesuarı mevcut bunların önemli olan bazıları; Egıng kamışları, makineleri, ip, florocarbon leader, uv lıght, ekstra ağırlıklar, egı snap, ıka shıme vb bir çok ekipman bunların bazılarına değinmeye çalışacağım.

  ZOKA VE KALAMAR

  Gece avlarını daha verimli kılan uv ve glow özellikleri model tablosunda da belirtilmiş olup bulanık sularda canlı çarpıcı renkler (menekşe,pembe,turuncu,mor) berrak sularda ise daha natural (mavi,sarı,bej) ve az çarpıcı renkleri kullanmak gerekli.Turuncu, mavi, pembe renkli zokalar kalamar için başlıca bakılması gereken merak uyandıran renkler bu kafadan bacaklıların renklere parlayan şeylere karşı müthiş bir zaafı var.

  Mera olarak kayalık bir alanda iseniz 3.0-3.5 sec/m dalarlı bir zoka zayiatı engeller ve genelde kayalık olan koy ve tatlı su çıkışlarını bildiğiniz yerleri taramak verimi arttıracaktır.Kayalık alanlarda kalamar zokayı dipten ziyade orta su ve su üstünden hafif batışa geçtiği anda yakalama eğilimindedir.

  Genelde av esnasında yavaş hareket ettirdiğimiz zokayı ara sıra kamış ucu ile yukarı ve aşağıya aksiyonlar vermek ilgiyi arttırır aşırı sert aksiyonlardan ve hızlı sarım dan kaçmak elzemdir.Kumluk ve kırmalık alanlarda ise takılma sıkıntısı olmaksızın her bölge aranabilir.Zoka boyu ise tamamen avcı ya kalmış gibi durmakla beraber kalamarın 2.5-3.0 boylarında ki zokalara daha cesur ve ilgili olduğunu deneyimlemiş olmaktayım.Bu demek değildir ki büyük 3.5 boyundaki zoka ile yakalanmaz boyu kadar zokaya yakalanan kalamarlar da oldu nasıl başardıysa şaşkınlık yaratmıştı cesur kalamar.

  TAKIM VE KALAMAR

  Bir çoğumuzun kullanmakta olduğu major craft, daıwa, shımano, megabass caıyen, vb japon markalarının başını çekmiş olduğu squıd game rod yada eging adı altında birçok modeli mevcuttur. Bu kamışları tercih ederken kullanacak olduğunuz zoka boyuna (egi number 2.5-3.5) göre seçim yapmalı ve size uygun olan kamış boyunu belirlemelisiniz.Kamış boyu ise genelde 2.43 (8'0'ft) 2.71 (8'9'ft) arası tercih meselesi olup düşük atarlı bir kamış ile de layıkı ile av yapılabilir.
  CRK802E_product.jpg
  squid-jig-colour-char.gif


  Benim için en önemli unsurlardan birisi ise ip mi? mono mu? tercih edilmeli.Av yaptığım mera gereği berrak olan su sonucunda mono misine de kar ar kıldım ve ipe göre görünürlük bakımından daha verimli olduğunu söyleyebilirim ve ayrıca kalamarın ilk andaki zıplamaları nı esnek bir misine ile absorbe etmek daha güvenli buna özel olarak uzunca esneyebilen misinalar da mevcut.Mono kullanmak istenmez ise ip önüne fluorocarbon ile kombine edilebilir.Egıng için geliştirilmiş olan ip ve shock leader da mevcut buna bağlı olarak ip kullanımı sahte kaybı adına daha güvenli yüksek hissiyatı ise artı olarak bakılabilir.İp ölçüleri ise 0.6,0.8 pe buna uygun olarak 12,15 lb fluorocarbon olarak tamamlanabilir.
  emeraldassensorss_aaline_prd.jpg Daiwa-Emeraldas-Egi-Flurocarbon-Leader.jpg


  Makine seçiminde iki öncü markanın kalamar avı özelliklerine uygun olarak üretmiş olduğu shımano sephıa c3000, daıwa emeraldas 2506,2506w modelleri bulunmakta sığ makaralı ve düşük devirli olduğunu görüyoruz bu makinelerin ayrıca çift taraflı kol seçeneği ise sarım dengesi açısından fayda sağlamakta.Tabiki de 2500, 3000 makaralı bir makine ile başarılı şekilde av yapılabilir.Burada önemli olan kullanıcının tercih durumu.
  indir.jpg nyny.jpg
  Daiwa-Emeraldas-eging-reel-300x298.jpg Shimano-Sephia-eging-reel-300x300.jpg

  AKSESUAR VE KALAMAR

  İLAVE AĞIRLIK (ring sInker, head sınker)
  Zoka ağırlığının yetersiz kaldığı mera koşullara uygun hale getirmek veya tekne avlarında hızlı dip taraması için kullanılabilir.Bu ağırlıklar fosfor özellikli olup 0.5 15 gr kadar geniş aralığa sahiptir glow özellikli olup gece avlarında da kullanılır.
  indir (1).jpg daiwa-squid-jig-egi-sinker-208x300.jpg CHIN-RIG-SINKER_ima2.jpg


  KLIPS (egı snap)
  Hepimizin kullandığı klıps de denilebilir Daıwa, yamashıta vb fırmaların kalamar için özel olarak yapmış olduğu küçük ve zokanın aksiyonunu bozmayacak şekilde yapısı var.
  Daiwa-Eging-Snap-150x150.jpg Yamashita-Eging-Snap-150x150.jpg
  UV IŞIĞI (uv lıght)
  Glow özelliğe sahip olan zokaları ışık yüklemesi yapmak için ve ayrıca gizli uv sahibi zokaları bu şekilde bulabilirsiniz bazen bilmediğimiz ürünlerde uv özelliği olabiliyor.Ayrıca almak istediğiniz zokanın uv performansını da test edebilirsiniz.
  LED-Lenser-P7--300x266 (1).png
  IKA SHİME
  Kalamarların anı olarak öldürülmesinde kullanılır ve çok iginç şekilde kalamarın saniyede bembeyaz bir renge dönüşmesini sağlar.Bu şekilde kalamar tadının daha iyi olduğunu söylenmekte.
  indir (1).jpg
  EGING FAR (kafa lambası)
  Bir çoğumuz kullanmaktayız lakin kalamar için daha kuvvetli ışık saçan bu lambalar kalamarın daha öncede bahsettiğim ışığa olan zafiyetini kullanır ve av sahanıza çeker.Çok fazla olması olumsuz etki yapabilir.
  Squid-Fishing-Eging-Headlamp-Torch-300x218.jpg
  AUTO KING SQUID GAFF
  Kepçe kullanmak istemeyen yada ekipman sevenler için tercih meselesi.Sudaki kalamarı tek hamlede aynı zoka gibi sudan kaldırmak için tasarlanmış ve belli bir boya ulaşmış kalamarlar için kullanılır kayalık ve zor meralarda yararlı olabilir.
  aaa.jpg
  ABOLONE SHEET
  Zokaların kutu içeriğinde veya harici olarak da temin edebileceğiniz elmas şeklinde ve zokanın arka sırt bölgesine uygulanır.Renkli ve deniz kabuğu deseni olup kullandığım zokalarda oldukça verim aldım diyebilirim.
  ABALONE-SHELL-SHEET-DIAMOND-CUT_ima2.jpg indir (2).jpg
  daha birçok aksesuar bulunmakta.

  YO-ZURİ DUEL

  Bu japon devi bir çoğumuzun çantasına girmeyi başarmış zoka ve sahteler yapmış yapmaktadır.Açıkça söylemem gerekirse en verim aldığım modeller yo-zuri modelleri çok çeşitli olmakla beraber bahsedeceğim modelleri edinmek fazla masraf dan kaçınmak adına yeterli gelecektir.

  YO-ZURİ AURİE Q
  YO-ZURİ AURİE Q ACE
  YO-ZURİ AURİE Q RS
  YO-ZURI AURIE Q PREMIUM RS

  YO-ZURİ Aurie nin bu 4 modeline de sahip olabilirsiniz lakin ilk başlarda q ace modellerinden ya da biraz pahalı olmakla beraber rs modeli edinmek hem üstündeki kumaş kalitesi hemde renk çeşitliliği bakımından daha verimli.Malesef premıum modelini henüz av bayiilerinde bulamadım.

  Model ve renk kodlarına değinmek gerekirse bulanık sularda canlı çarpıcı renkler (menekşe,pembe,turuncu,mor) berrak sularda ise daha natural (mavi,sarı,bej) ve az çarpıcı renkleri kullanmak daha verimli.Bu bırazda kullanıcının hangi zokayı inandığı ile alakalı lakin gece kullanımı için glow ve uv olması yeterli bazı modellerde ise sadece body color kullanılmış.

  YO-ZURİ AURİE Q ACE
  yo-zurı aurıe q ace rbog renk kodu.
  yo-zurı aurıe q ace ımpu renk kodu.
  yo-zurı aurıe q ace rbp renk kodu.
  yo-zurı aurıe q ece ımıw renk kodu.
  yo-zurı aurıe q ece mcpr renk kodu.

  a1581_renkleri.jpg
  YO-ZURİ AURİE Q RS
  yo-zurı aurıe q rs kpka renk kodu.
  yo-zurı aurıe q rs kvpa renk kodu.
  yo-zurı aurıe q rs sloe renk kodu.
  yo-zurı aurıe q rs slma renk kodu.
  yo-zurı aurıe q rs kppe renk kodu.

  a1585_renkleri.jpg
  Duel EZ-Q Cast Heavy

  indir (2).jpg

  YO-ZURİ OITA

  kalamar avcılığına merak saldığım yıllarda edindiğim ilk zoka.Yıllar öncesi aslında bu zoka da benim için heves, avcılık ve mutluluk da gizli diyebilirim.kalamar avına gönül vermiş dostlar bilirler şimdilerde ise bu zokayı bulmak oldukça zor bekli yerel bir av marketin tozlu raflarında bir köşede ama inanın bu zoka da hayat var.Beyaz, mavi ve pembe olmak üzere Üç farklı renk seçeneği olan zoka 3.0, 3.5 ve 4.0 olmak üzere üç farklı boy seçeneği de sunmakta.Son olarak yo-zurı oıta yı bulduğunuz takdirde mutlaka sahip olun ve çantanızın ayırmayın.
  duel_egi_R19_R21.jpg
  Kullanmış olduğum verim aldığım vaya listemde bulunan kodlar bu şekilde tabi ki hepsini edinemeyiz ama bir kaç renk farklı koşullar için yeterli gelmekte.En çok verim aldığım kodlar q ace serisi; ımpu, rbog, rbp / q rs serisi; kpka, sloe, kppe, slma.İçlerinden biri varki gece gündüz beni üzmedi favori rengim rbog body color ve gizli uv yüklü çantamdan çıkan ilk zoka.

  YAMASHİTA

  Yamashita zokalarını değinmeden geçmek haksızlık olur.Isı ceketli modelleri bulunan yamashita kalamar avı için çantanızda olması gerekli bazı devrim niteliğindeki buluşları içinde barındırıyor bir hayli iddialı.

  Yamashita EGI OH Q lıve 2.5 3.0 ve 3.5 olmak üzere 3 boyu mevcut ve 3 farklı tipte dalan zoka.
  images.jpg images (1).jpg
  Isı ceketli kalamar zokası ister güneş ışığı isterseniz yükleyebileceğiniz bir ısı kaynağını sıcak kumaşı sayesinde içine hapsedip kalamarın gözünde canlı bir karides olarak algılamasını sağlar.Bu da doğal olarak verimi arttırır aslında bu zokayı ayıran en önemli özellikler den biri de bu olsa gerek.İnce burun sayesinde kolay ve canlı aksiyon alması zıplama hareketleri zoka içerisindeki sahip olduğu bilyelerin kalamarın duyması için yeterli seviyede 600hz olduğu 490nm glow özelliği vb patentli
  yamashita özellikleri.Bizim için sadece hoşumuza giden bir modeli alıp kullanmak kalıyor.

  EGI OH Q LIVE Shallow type
  Size 3.5
  Weight 19g
  Sinking Speed 5.0-6.0sec/m

  2847.jpg
  EGI OH Q LIVE Deep type
  Size 3.5 3.0 2.5
  Weight 22g 17g 11g
  Sinking Speed 2.3-2.7sec/m 2.6-3.0sec/m 3.0-3.5sec/m

  5793.jpg

  EGI OH Q LIVE Basic type
  Size 3.5 3.0 2.5
  Weight 20 15g 10g
  Sinking Speed 3.0-3.5sec/m 3.5-4.0sec/m 5.0-5.5sec/m

  5928.jpg  YAMASHITA TOTO SUTTE SUPER BRIGHT

  totosutteslim_bright.jpg


  Super brıght 5 farklı renk seçeneği ve glow özellikli bu zoka iyi bir kalamar avcısı.Hangi rengini alırsanız alın muhtemelen çalışacağı bir zaman dilimi bulacaktır.Handikap olarak biraz hafif olması ve atış eriminin kısa kalması haricinde çantada olmasında fayda var.

  Konu içerisinde yo-zuri ve yamashıta markasına değindim daiwa, shimano, dtd markalarının da avcı zokaları mevcut fakat bu iki marka bizim sularımız için oldukça yeterli.Daha uygun rakamlı zokalarla da kalamar avcılığı yapılabilir lakin öncü markaların muhakkak ki farkları oluyor bu da kendini av sahasında belli ediyor,

  Çok fazla harcama yapmadan kalamar avcılığına başlanabilir ama erken vazgeçmemek için önceliğiniz iyi bir zoka edinmek olsun.

  Elimden geldiğince detaylandırmaya çalıştım genelde av bölgem olan ege ve batı akdenize uyarlamaya çalıştım umarım yararlı olur rasgele.khyalp.
   
  Son düzenleme: 18 Ocak 2016
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Emre71

  Emre71 Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  27 Ekim 2015
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Çok güzel bilgiler var emeginize sağlik
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 4. ŞEHRAZAT

  ŞEHRAZAT Aktif Üye

  Yaş:
  54
  Kayıt:
  19 Kasım 2014
  Mesajlar:
  481
  Beğeniler:
  1.156
  Şehir:
  Başakşehir.İstanbul
  Bu çok iyiydi. Eline emeğine sağlık.
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 5. Balık Oyunları

  Balık Oyunları Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  27 Aralık 2014
  Mesajlar:
  708
  Beğeniler:
  680
  Şehir:
  İzmiR kSk AntalyA lara
  Teşekkürler sağolun.
   
 6. GOKHAN AKSOY

  GOKHAN AKSOY Daimi Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.009
  Beğeniler:
  1.416
  Şehir:
  İZMİR
  Çok açıklayıcı bir anlatım elinize saglik
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  22.150
  Beğeniler:
  9.944
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık Alp.
  Çok güzel bir konu olmuş.
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 8. Balık Oyunları

  Balık Oyunları Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  27 Aralık 2014
  Mesajlar:
  708
  Beğeniler:
  680
  Şehir:
  İzmiR kSk AntalyA lara
  teşekkür ederim gökhan
  Teşekkür ederim Şeref bey Elimden geldiğince yazmaya çalıştım yeni başlayacak arkadaşlar için faydalı olacaktır.
   
 9. havatemiz

  havatemiz Aktif Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  21 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  286
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  Çankaya/Ankara
  Çok detaylı ve uzman işi olmuş. Çok teşekkürler.
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 10. ADİL AYKOL

  ADİL AYKOL Daimi Üye

  Kayıt:
  5 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.086
  Beğeniler:
  1.374
  Şehir:
  KUŞADASI
  EMEĞİNE SAĞLIK FAYDALI BİLGİLER
   
  Balık Oyunları bunu beğendi.
 11. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  8.873
  Beğeniler:
  8.767
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Alp;
  Eline emeğine sağlık,bu disiplinde avlanmak isteyenler için ders niteliğinde çok güzel bir konu olmuş.
  Bu disiplinde yapmış olduğun av raporlarını da bekliyoruz.:)
   
  Son düzenleme: 17 Ocak 2016
  Balık Oyunları bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş