Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyıdan Mırmır Avı ve Avlanma Teknikleri

kansu

Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
33
Tepkime puanı
65
Puanları
18
Yaş
33
Konum
istanbul-büyükçekmece
Adı
KANSU GÜLBARDAK
indir.jpg

Herkese merhabalar.Çeşitli sitelerde, mırmır avı hakkında,farklı farklı teknikler ve yemler kullanıldığını okudum.Bunları okurken de,kendi uyguladığım teknikler ve kullandığım yemlerde benzerlikler veya değişiklikler olduğunu gördüm.

Sizlerinde bildiğiniz üzere bilgi paylaştıkça kazanılır.Bende bu konuyu açarak sizlere,mırmır avında kullandığım teknikleri ve yemleri anlatmak istiyorum...Mırmır yakalayacaksak öncelikle merayı iyi seçmemiz gerekmektedir.Yosunlu veya kayalı yerlerde mırmır yakalamak oldukça zordur.Balığı yakalasak bile yosuna veya kaya altlarına girerek birşekilde kurtulacaktır.Mırmır kumluk meralarda avlanır.
Merayı bulduktan sonra,olta seçimimizi yapmamız gerekiyor.Ben mırmır avında 2 tür takım kullanıyorum.

1.Klasik dip takımı (2-3 köstekli dip takımı)
2.Sıyırtma (Kurşun arkasına 40-50 cm misina ve iğne)


Klasik dip takımını hepimiz biliyoruz.2 veya 3 köstekli dip oltası.Oltayı yemleyip atıyoruz ve balığın vurmasını bekliyoruz.
indir (1).jpg

Klasik dip oltasını hazırlarken ben;0.20-0.25 misina kullanıyorum.İki köstek yapıyorum.Köstekler 20-25 cm uzunluğunda iğneler balığın boyuna göre 5-4-3 no olabilir.Kurşun ise meradaki akıntıya veya atmak istediğiniz mesafeye göre size kalmış.
Ancak ben klasik dip takımını pek tercih etmiyorum.Çünkü balığın yemi bulması tamamen şansa kalıyor.Balık yemi görecek yiyecek bende yakalıcam...

Ben mırmır avında sıyırtma yöntemini kullanıyorum.Sıyırtmanın hazırlanışı çok basit.Bir adet kurşun (ben fırdöndülü kurşun kullanıyorum)40-50 cm misina ve bir tek iğne.Kurşunun fırdöndüsünü klipse takıyorum ve yine 40-50 cmlik misinanın ucunada iğneyi bağlayıp misinaya bi kopça yapıp bunuda oltamın klipsine geçiriyorum, bukadar basit...

lBpk0g.jpg

Sıyırtma yöntemiyle, balığın yemi bulmasını beklemeyip biz balığı buluyuruz...Oltayı atabildiğimiz kadar uzağa atoyruz ve dipteki kumu hissedeb,lecek kadar yavaş bir şekilde oltayı geriyoruz ve boşluğunu alıyoruz,tekrar tekrar bu hareketi taki balık oltaya atlayana kadar devam ediyoruz...(çok uzun sürmeyecek garanti veriyorum)Mırmır sürü gezen bir balık türü olduğu için yemi gördüğü zaman,diğerlerinden önce yemi kapabilmek için hiç düşünmeden yeme atlıyor ve ilk vuruşta mutlaka yakalanıyor.Eğer ilk vuruşta balığı kaçırdıysanız(teke kullanıyor iseniz) hiç beklemeden oltayı sarıp yemi yenilemeniz gerekir.Şayet kurt kullanıyor isek sıyırtmaya devam edebilirsiniz zaten çok kısa bir süre içinde tekrar atlayacaktır...
Meramızı bulduk,kullanacağımız takımı da seçtik.Şimdi sıra geldi hangi yemi kullanacağımıza...Mırmır avında çok çeşitli yemler kullandım.kaya kurdu,boru kurdu,silünez,teke,vs...
Bu yemlerden en çok verim aldığım kaya kurdu ve teke oldu.Kaya kurdunu genelde klasik dip takımında kullandım.Kurt olmadığı zaman da yine teke kullandım.
Sıyırtmada ise sadece teke kullanırım...

Oltaya teke takacak isek,tekeyi nasıl taktığımızın da önemi büyüktür.Ben tekeyi kuyruğunu koparıp iğneyi koparttığım yerden sokarak tekenin alt kısmından çıkacak şekilde takıyorum...

X2NB25.jpg

Bu şekilde takılan teke,iğnede düz ve canlı gibi duruyor,ve sizinde bildiğiniz üzere balık tekeye kafadan daldığı için direk iğneye hamle yapmış oluyor ve buda bizlere büyük bir avantaj sağlıyor...tekeyi bu şekilde sıyırtmaya taktığımızda olay daha bi renkleniyor.Sıyırtmayı sürekli çektiğimiz için teke geriye doğru sürekli kaçıyormuş gibi hareket ediyor ve bunu gören mırmırda tekeyi kafadan yakalıyor tabiki bizde onu :):)


Mırmır avında kullandığım teknikleri sizlerle paylaşmanın mutluluğunu duyuyorum ve sizlerden de kullandığınız teknikleri paylaşmanızı bekliyorum.Saygılar sunuyorum.Herkese rastgele...
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,742
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler şu yazıyı okuyana kadar mırmır avlarımda genelde gece klasik 3 lü takım yem olarak mamun veya kurt kullanıyordum ama inanın ilk fırsatta bu tekniği deneyeceğim gerçekten çok verimli olacağına inanıyorum.

Saygılarımla
 

BİROL

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,162
Tepkime puanı
127
Puanları
63
Yaş
51
Konum
İSTANBUL
Adı
Birol
Sevgili Kansu,
Hoşgeldin sefalar getirdin.
Büyükcekmecenin iflah olmaz Mırmır ve Zargana avcısı, verdiğin bilgiler çok değerli.
Senin sürütme tekniğini ben klasik 3lü dip takımında yaptım ve çok faydasını gördüm.
Oltayı yemleyip olabildiğince ileri atıyorum.
5 dakika bekliyorum.Hiç hareket yoksa takımı 2-3 metre ağır ağır sarıyorum.Birkaç dakika bekleyip tekrar aynısını yapıyorum.bu işlme takım kıyıya yaklaşana kadar devam ediyor.Gece avlarında bu teknik ile çok balık tuttum.genelde de mırmır takımı ağır ağır sararken atlıyor.Yem kaçıyo sanıyor
ve kütt üstünde.
 

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,742
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ayrıca bu teknik sayesinde oltamıza çiyanların yapışmasını da engellemiş olacağız..
 

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
158
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Yaş
29
Adı
erkan döner
Mırmır avında benim kullandığım teknik ise klips üzerine gezer kurşunu bağlamak ve klips altına iki köstekli 6 numara iğne kullanmak kurşun yukarıda olduğu için takılma sorunu yaşamıyorum.
 

Berkay

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
100
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Konum
Antalya
Adı
Adınızı Soyadınız
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Mırmır öyle uzun soluklu göçler yapmaz, sürekli o yakınlardadır. Mırmır en güzel geceleri av verir. Özellikle ayın parlak olduğu zamanlarda, gece yarısından sonra iri mırmır olur. Seyrektir ama iridir. Yem çok önemli, mamun olmalı. Bazen oltan boş geliyor sanacaksın, bir bakacaksın dana gibi bir mırmır. Bazen de oltan yerinden gidecek gibi olacak. İnanılmaz kafalar atacak, ödün kopacak kaçacak diye. Ama şunu unutma mırmır kolay kolay kaçamaz. Çünkü mırmır genelde yemi yutar. Ameliyat yapman gerekir iğneyi kurtarmak için, alışkınsan çıkarırsın ama değilsen çıkaramazsın iğneyi.

Mırmırın bir özelliği de yemi aldığında kıyıya doğru hareket etmesidir. Misinan pat diye düşer, hiçbir şey yapamazsın. Bak tam olarak nasıl olur; eğer rüzgar ve dalga varsa, kamışın ucu, hafifçe belli belirsiz hareket eder. Sonra birden bir asılma olur ve mırmır iğneyi hissettiği anda ileri doğru hareket eder. İki ihtimal vardır; ya yakalanmıştır ya da yemi almıştır. Bu durumda beklemeli ve oltayı hareket ettirmemelisin. Misinayı izle, misina bir gerilir bir boşalır, bu biraz devam ederse balık üzerindedir. Hareket kesilirse ve daha yem olduğunu düşünüyorsan, hafifçe boşluğu al ve beklemeye devam et. Üç köstek varsa, mutlaka üçüncüde yakalanır. Bazen de özellikle iri mırmırda kamışın ucu kısa frekanslarla hareket eder. Bu süreklilik gösteriyorsa hazır ol, mırmır çok iridir ve yemi yutmuştur. Yemi yutar, bekler öyle. Kalama mutlaka açık olmalıdır çünkü kıyıya geldiğini anladığında, eğer yarım kilo civarında bir mırmır ise, kamışı elinden alabilecek kadar sert asılır, kafa atar. Kalama açık değilse balığa elveda deme ihtimalin çok yüksektir. Takımına güveniyorsan başka tabi ama iri mırmırdan bahsediyorum. Bazen parmak kadar mırmır öyle bir asılır ki, bu ya çupra ya da levrek dersin. Mırmır esas aylı havalarda olur özellikle ayın önünden bulut geçişi varsa tam zamanıdır. Ama bir nokta var aslında, her havada olur fakat özellikle rüzgarın karadan denize doğru estiği fakat dalga kaldırmadığı havalarda daha güzel olur yada çok durgun havalarda.

Mırmır avında oltan asla çok gergin olmamalı kamışı asla dikme suya 45 dereceden fazla açı yapmasın bu senin yemlerini kumun üstünde tutacaktır. Unutma mırmır kumda beslenen bir hayvandır, avlağının da kum olması senin için bir avantajdır, kumda mırmır çok olur, başka yerde olmaz demiyorum ama illa kum bulunacak. Mesela Antalya Lara. Alabildiğine kum ya da benim avlandığım körfez dediğimiz yer zemin hep kumdur. Çupra ve mırmır yemi almadan önce onunla oynar az önce sana hatırlarsan kamışın ucunda küçük hareketler olur sonra asılma gelir demiştim hatırladın mı, asılma gelir işte durgun havada yani rüzgar ve denizde dalga, bu gördüğün hareket işte o oynamadır yemi alır oradan kaldırıp başka yere koyar. Özellikle çupra çok yapar bunu eğer kurşun çok yakında olursa balık bu oynama esnasında misina çabuk gerileceği için kurşunun ağırlığını fark eder. Kurşunu uzun ve oltayı gevşek bırakmanın esas sebebi budur işte. Balığın bu oynamayı yaparken kurşunu hissetmemesini sağlamak. Gezer kurşunlu takımlar işte bu yüzden daha avcıdır. Balık yemi alır ama misina kurşunun içinden serbestçe geçtiği için şüphelenmez bir şeyden. Fakat bizim avlarımızda ufak balık olduğu için biz gezer kurşun kullanmıyoruz. Çünkü tek bir yem oluyor ve daha ilk vuruşta gidiyor. Ufak balık varsa mutlaka büyük balıkta vardır ama ufaklardan fırsat bulup da yeme yaklaşamaz. İşte o yüzden bırakmalarda madya ve yengeç kullanırız. Bu hareket esnasında, balık bunu görsün ve yeme gelene kadar yem bitmemiş olsun diye. Mırmıra boru kurdu, sülünez de olur ya da teke ama bir numaralı yemi mamundur.
 

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,009
Tepkime puanı
434
Puanları
83
Yaş
43
Konum
Bursa /Mudanya/Osmangazi
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kesinlikle sonderece doğru ve faydalı bir paylaşım.bende mırmır sezonunda, aynı sistemi,uyguluyorum.ve herseferinde bu şekilde fazlasıyla,balık tutuyorum.yaptığımız sürtmenin sudaki aksiyonu balığı cezb ediyor bu hareketine dayanamıyor ve hemen üstüne piniyor.

bu sistemde Levrek bile çok tutuğumu biliyorum.yeterki zemin uygun olsun.
Doğru güzel ve faydalı paylaşımınız için teşekkürler.:)
 

kansu

Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
33
Tepkime puanı
65
Puanları
18
Yaş
33
Konum
istanbul-büyükçekmece
Adı
KANSU GÜLBARDAK
Paylaştığım bilgilerle sizlere bir az olsun katkım olduysa ne mutlu bana.Bu arada ben mırmırı genelde gündüz avlarım gece de avlandığım oldu ancak gece 7-8 tane yakaladıysam o gecenin sabahı gece yakaladığımın en az iki katı fazla balık yakaladım.Ve öyle sabahmış öğlenmiş hiç önemli değil.Mırmır günün her saati yemleniyor.saygılar...
 

orhanyurt

Aktif Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
132
Tepkime puanı
3
Puanları
18
Yaş
53
Adı
orhanYurt
Selam kansu
paylaşım süper olmuş eline sağlık,mırmır avına çıkınca aklımdan hep geçersin,son armutlu avımda kardeşim (hunter)mustafayla kulaklarını çınlattık,sonuç mükemmel,mırmır bol,yeterki kumluk mera olsun ..mırmır kesin geliyor..teşekkürler