Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

KOFANA VS SARIKANAT,LÜFER

Adı
Mehmet
Kan Grubu
O Rh Negatif
Çoktandır merak ettiğim bir soru BODRUM kofanası mı yoksa ARALIKDA MARMARANIN soğuk sularından çıkan yağlı sarıkanat,lüfer mi daha lezzetlidir.
Merak etmemin bir sebebi de istanbulda satılan ege kofanasının kilosu 250 lirayı buluyor ama bazı tanıdıklarımda egenin kofanasının yağsız ve daha az lezzetli olduğunu söylüyor ben de bunu balık sevdam üyelerine sormak istedim.

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Lüfer yağsız iken berbat bir balıktır.
Ayrıca şöyle örnek vereyim. Sarosdan gelen torik ve boğazdan tuttuğum 500 gr lık palamutu mangala yatırdım. Torik yine yağsız ve kuruydu.

cosmic-c

Aktif Üye
Adı
Cosmic
Kesinlikle Marmara lüferi.

KIRMIZI BENEK

Aktif Üye
Adı
yalçın bay
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Marmara

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ilhany

Aktif Üye
Adı
İLHAN
Kan Grubu
O Rh Negatif
birlikte balığa çıktığımız bir tekne sahibi şunu söylemişti. "Lüfer diyince insanların aklına boğazda yakalanan lüfer geliyor. Hemen lüfer yapalım diyorlar. ben hatırlı misafirlerime levrek yapıyorum. dolap ağzına kadar lüfer doluyken. egenin lüferinde tat yok ki"
ben onun yalancısıyım. karşılaştırma yapacak durumda değilim

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Balıkların bir kısmı yağı karaciğerlerinde depolar, bazıları ise kaslarında depolar.
Karaciğerde depolayanların lezzeti bölgeye göre (soğuk deniz - sıcak deniz) fazla değişiklik göstermez. Levrek mesela karaciğerinde depolar yağı.
Ancak kaslarında yağ depolayan balıkların lezzeti soğuk deniz-sıcak deniz olmasına göre değişkenlik gösterir.
Soğuk denizlerde balık yağlı bir kas kütlesine sahipken, sıcak denizlerde yağa ihtiyacı olmadığından kasları yağsızdır.
Palamut, uskumru, sardalya gibi balıklar yağı kaslarında depolar. Bu nedenle lezzeti değişkendir.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Boğazda Ekim kasım aylarında yakalanan sarıkanat ve lüferin tadı bile aralık ocak aylarında yakalanandan çok farklı. Deniz suyu ne kadar soğuk olursa sarıkanatın lüferin tadı o kadar güzel oluyor. Soğukta yağlanan balık çok daha lezzetli. Ege tarafında bu nedenle tercih levrekten yana. Boğazda ise kral lüferdir, sarıkanattır. Özelliklede aralık ve ocak aylarında.