Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kolyoz Balığı ve Av Teknikleri

Arif

Aktif Üye
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
417
Tepkime puanı
127
Puanları
43
Yaş
51
Konum
İzmir
Adı
Arif
Kan Grubu
A Rh PozitifKOLYOZ

Perciformes Scombridae

Scomber coliasScombridae familyasından olan kolyoz, gövde yapısı ve davranışları itibarıyla aynı familyadan olan uskumruya çok benzer ve güçlükle ayırt edilir.
Kolyozun bilimsel adı Scomber colias’tır. Ege, Marmara ve Karadeniz’in boğaz methaline kadar olan bölgede sürüler halinde yaşadığı gibi okyanusların +10 dereceden aşağı olmayan sahillerinde ve diğer ılıman denizlerde yaşamını sürdürür.

Kolyoz, uskumruya nazaran daha tombulca ve füze şeklinde bir gövde yapısına sahiptir. Ortalama boyu 20-25 cm. olup yedi-sekiz adedi 1 kilo gelir. 40 cm. boyunda ve 200 gr. ağırlığında olanlarına “eşek kolyozu” denir. Azami boyu 50 cm. ‘e ulaşır. Kolyozun sırtında yeşil ve mavi renkte, yol yol menevişli ve birbirine paralel hareler dikey olarak yanal çizgisine doğru iner. Uskumrunun sırtındaki hareler daha belirgindir. Kolyozun yanları beyaz ve yer yer sarımsı pırıltılar ve beneklerle kaplıdır. Karnı ise beyazdır. Yüzgeçleri muntazam olarak gelişmiştir. İlk ışını kısa olan birinci sırt yüzgeci uskumrununkine kıyasla daha dik bir üçgen şeklindedir. İkinci sırt yüzgeci ve anüs yüzgeçleriyle kuyruk yüzgeci arasında beşer adet pinnül (yalancı yüzgeç) vardır. Karın yüzgecinin ucu uskumruya kıyasla daha sivridir. Yanal çizgisi biraz daha belirgin, pulları ufak olup gövdesine iyi intibak etmemiştir. Uskumrunun hava kesesi olmamasına karşın kolyozun hava kesesi vardır. Gözleri ve ağzı daha büyük, kafası ve çeneleri uzuncadır. Çenelerinde batıcı olmayan kadife dişler mevcuttur. Burun delikleri gözlerinin önündedir.

Çok çevik bir balık olan kolyoz yedi-sekiz yıl yaşar. Suda seri hareketlerle yüzer, seyrini gövde ve kuyruk hareketleriyle sağlar. Cinsel olgunluğa ikinci yaşını doldururken erişir. Dişileri 350.000-400.000 yumurta döker. Döllenme deniz ortasında olur. Yavrular yumurtadan dört-beş gün içinde çıkarlar. Üreme mevsimi ilkbaharda olup sonbaharda yavrular büyür ve “kolaridya” diye adlandırılırlar. Kolyoz balığının başlıca besinini hamsi, aterina, çamuka ve kıraça gibi küçük balıklar oluşturur. Ayrıca diğer balık yavruları ve planktonlarla beslenirler.

Kolyoz Marmara’nın balığı sayılabilir. Sürülerin çok az bir bölümü yaz aylarında Karadeniz’in boğaz methaline kadar çıkar, ekim ve kasım aylarında yine Marmara’ya dönerler. Bundan dolayı da geçici balıklardan sayılabilirler.

Uskumruya kıyasla kolyozun eti pek lezzetli sayılmamakla beraber tavası, pilakisi ve buğulaması yapılır.

Kolyoz Ege’de, Çanakkale Boğazı, Saroz ve Marmara’nın sahil bölgelerinde, Adalar ve Marmara Adası civarında gırgır ağları, ığrıp ve voli ağlarıyla avlanılır. Yine aynı mahallerde çapari ile de avı yapılır.

Kolyoz Çaparisi ve Avı

Kolyoz uskumruya nazaran daha iri ve hareketli bir balıktır. Büyük sürüler halinde gezen kolyozlar akışları sırasında yenilenirken suda aşağıya yukarıya, sağa sola doğru gayet seri hareket ederler. Bazen sürü halinde yükselir, bazen de daha derin sulara doğru inerler. Yemlerini buldukları derinlikte bir süre kaldıktan sonra yine akışlarına devam ederler. Av sırasında dikkat edilmesi gereken husus sürünün yerinin, yani kaç kulaçta olduğunun tespit edilmesi ve devamlı olarak bu derinlikte aranmasıdır. Örneğin sürü 11 kulaçtaysa denize salınmış olan 11 kulaç misinanın fazlası mantara sarılır ve takım devamlı bu kulaçta kullanılır. Veya misinanın 11 kulaç sonrasına kırmızı ibrişimle küçük bir işaret konur.

İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e çıkışı sırasında kolyozlar zaman zaman kıyı yollu çıkış da yaptıkları için kıyıdan da çapariye yakalanabilirler. Ancak sandaldan, kürek üstünde veya akıntılı sularda motor çalıştırmak suretiyle çapariyle yapılan av daha bereketli olur. Çapariyle kolyoz avı uskumru veya istavrit avından farklıdır. Denize koy verdikten sonra çapari kol hareketiyle aşağı indirilip yukarı kaldırılır ve kulaç kulaç sürü aranır. Kolyozlar çapariye yapıştığı anda takımda birden bir boşluk meydana gelir. Balıklar yakalandıkları anda yukarıya doğru yüzmeye başladıklarından iskandili havalandırırlar ve bu boşluğu meydana getirirler. Bu durumda sallamaya devam etmeyip çapariyi yavaş yavaş yukarı çekmek gerekir. Bu arada diğer balıklar da yetişip boş kösteklere dolmaya başlarlar.

Uskumru veya istavrit avında ise çapari kısmen dolduğunda birkaç kez daha sallamaya devam edilir ve diğer kösteklerin de dolması beklenir.

Kolyoz avında çapari iyi kullanılmazsa denizden “üzüm salkımı” gibi çıkar. Balıklar üzerinden temizlendikten sonra da köstekler ve beden karmakarışık olduğu için çapari bir daha kullanılmayacak hale gelir.

Kolyoz uskumruya oranla daha sert ve hareketli bir balık olduğu için kullanılan çaparinin bedeninin ve kösteklerin 0.35- 0.40, parlak misinadan hazırlanması icap eder. Bedene yirmi beş-otuz adet köstek takılır. 1-3 numara iğnelere beyaz veya kırçıllı hindi kanadı ve kuyruk tüyü kırmızı ibrişimle bağlanır. Köstek uzunlukları 18 cm.’dir. Çaparinin mantara sarılan olta bölümü 100-150 metrelik 0.50’lik misinadır. Bu tür çaparilerde gerek olta gerekse beden ve kösteklerde sert ve parlak misina kullanmak gerekir. Takımda 2 cm. ‘ lik fırdöndü ve suların akıntı kuvvetine göre iskandil kullanılır.

Kolyoz sürüleri genellikle 9-16 kulaçlık sularda dolaştıklarından, çapariyi kulaç sayarak bu derinliklerde sallamakta fayda vardır.

Kolyoz genellikle güneş doğarken ve batarken av vermesine rağmen batı rüzgârı estiği ve güneşin sulara dikey geldiği saatlerde de çok kuvvetli av verebilir. Yaz başında Marmara’dan Karadeniz’e çıkışı sırasında günün her saatinde çapariye gelebilir.
Balığın akışı sırasında kulacı tespit edilirse, akıntılı sularda balıkla birlikte motorla akış yaparak bereketli av elde edilir.
 

tamer61

Yeni Üye
Katılım
4 Mar 2011
Mesajlar
19
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Yaş
31
Adı
tamer yiğit
AKDENIZDE UKRAYNADA MERCAN TUTUYORDUK SABAH GUNESI ILE CAPARI ILE ATIYORDUK 20 20 CEKIYORDUK KOLYOZLARI :)15 DK VURUP GIDIYOR BU BALIK
 

duzensiz

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
1,065
Tepkime puanı
67
Puanları
48
Adı
Hüseyin Susulu
has marmara kolyozu