Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kopsika ( Limonda pişmiş hamsi)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Değerli Ustadlarım,

Ben balığı yalnızca pişmiş sevmem hafif tuzda limonda pişmiş ya da çiğ soya sosuna batırarak da gayet lezzetli olduğuna inananlardanım.

Bu tarifim birçok insanın damak zevkine uyacaktır sadece biraz sabırlı olmak gerekiyor..

Malzemeler:

Hamsi ( 0.5 kg veya daha fazla)

2 limonun suyu

Tuz
Tercihe göre ben tane karabiber ve taze kişniş de koyuyorum bulabildiğim zaman..

Hamsilerimizin kılçıklarını ayıklayalım. Bol suda kanları iyice temizlenene kadar hem bekletelim hem yıkayalım. Kan olmaması çok önemli. Daha sonra çukurca bir kaba önce bir kat hamsi üzerine bolca tuz( kaya tuzu da olabilir) ve sonra tekrar bir kat hamsi gelecek şekilde dizelim. Hamsilerin iç tarafı yukarı doğru bakacak.. En son katın üzerine de tuzumuzu serptikten sonra bolca limon suyumuzu hamsilerin üstünü örtecek kadar koyalım. Üzerini folyoyla kapatıp hafifçe bir ağırlık da koyup ,baskı yapacak şekilde, 4 gün buzdolabında bekletelim. Daha sonra yiyeceğimiz kadarını alıp üzerine tercihen zeytinyağı ve sirke döküp afiyetle yiyelim:)

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
teşekkürler tarif için

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif