Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Köstek Arası Mesafe

Bahtsız Balıkçı

Aktif Üye
Adı
Berke Çınar
Kan Grubu
O Rh Negatif
Merhaba abilerim ablalarım bugün takımları halletmeyi düşünüyorum köstekleri ölçtüğümde 21cm çıktı sizce kaç cm aralık bırakarak bağlamam gerek ayrıca köstekleri kısaltmalıyım

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

_Ramazan_

Daimi Üye
Adı
Ramazan DEMİR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba abilerim ablalarım bugün takımları halletmeyi düşünüyorum köstekleri ölçtüğümde 21cm çıktı sizce kaç cm aralık bırakarak bağlamam gerek ayrıca köstekleri kısaltmalıyım

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Berke neresi için boğaz için mi yoksa köprü için mi köstek hazırlıyorsun birde istavrit için mi çinekop için mi bu detaları da söyle ustalar ona göre yardımcı olur yere göre değişiyor çünkü

Rx7

Daimi Üye
Adı
Yasin Bol
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben hazirlagim 10’lu caparilerde kostek boyunu 15-16cm araliklarini 34cm yapiyorum. Boylelikle hicbir zaman kostekler birine takilmiyor. Caparinin boyuda 340-350cm felan oluyor. kamisla atilmasida rahat oluyor.

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
97-98 senelerinde Beykoz ile Paşabahçe arasındaki sahil kesiminde çapari ile avlandim ve kendi hazırladığım sırf ördek tüylü çapari ile köstek boylarını o zamanda 10cm aralığı 15cm yapardım hala da aynı standartta devam ediyorum. Kostekler böyle olunca uzun kosteklere göre daha dinç ve daha uzun süre burkulma yapmadan duruyor. Ayrıca çapari kopmadigi müddetçe boruya toplayıp gergin vaziyette bir daha ki kullanıma kostekler düzgün oluyor. Ben bu şekilde 1ay aynı capariyi kullanmisligim var. Ama yinede herkesin kendine göre bir stili vardir. Bence köstek boylarin çok uzun.

Nurtekin

Aktif Üye
Adı
Nurtekin
-Genel kural köstek uzunluğu x 2 olmalıdır. Böylelikle ardışık iki köstek asla dolanmaz.
- köstek ne kadar uzun o kadar Avcı olur.
- takım boyu kamış boyundan 40 -50 cm daha az olması atışı kolaylaştırır.
Fakat ; köstek uzunluğu arttıkça takımda ki iğne sayısı azalır ve Kösteğin bedene dolanması artar.
Kullandığım standart çaplarım şöyle:
Kamış boyu :4.20
Çapari boyu :klipsler ve kurşun dahil 4.20
Köstek boyu : takımı avda dizdiğim için hiç ölçmedim ama 12, 13 cm
Köstek sayısı: 15 .
-Bebek gibi yerlerde takım boyunu kısaltırım.
-Balık seyrekse köstek sayısını azaltırım.
-balık satan emeklilerin 9,10 cm köstek boyu ve 25 köstekli takımla aklandıklarına çok şahit oldum(bol balıkta)

havatemiz

Aktif Üye
Adı
İhsan Oktem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
konuyu dirilteyim. Yurtdışından tekneden tutmak için japon malı uskumru, kolyos çaparisi aldım. (her şey bir dolarcıdan ) çaparide köstekler 1 cm uzunluğundaydı. Yani, iğne bedene 1.5 cm yakındı. Olurdu /olmazdı derken denedim. 10 numara memnun kaldım. kesinlikle balıklar üzüm salkımı gibi dizildi. üzerinde şekliden anladığım kadarıyla 250 gram kurşun kullanacaksınız.

T

TektusKOR

Misafir
Hortlatma sırası bende :)
Bir kaç gündür Çapari bağlama tezgahı/tahtası v.b isimlerle anılan mevzunun videolarını izliyorum. Bende yapayım iş gören birşey dedim ancak...
Ben Çapari kösteklerini bağlarken bir önceki iğnenin ulaştığı yerin bir / iki cm aşağısından diğer kösteği bağlayarak yaparım. Bu tezgah olayında anladığım kadarıyla iki köstek arasında bir köstek kadar mesafe kalıyor. Bana baya seyrek kalıyor gibi geldi.
Acaba videolarda dikkatimden kaçan bir durum mu var yoksa zaten ideal olan köstek aralığı bir köstek boyumudur?
Özetle Çapari kösteklerinde mesafe ne olmalıdır?
Süreniz başladı. Başarılar :) Şimdiden teşekkürler..