Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kuleli Önünde Düşük Gramajlı Kurşun.

Eren0007

Yeni Üye
Adı
Eren T.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba, balık tutmaya henüz başladım ve Olta takımımı da bir tanıdık vasitasiyla aldım. Henüz pek iyi teknik bilmediğim gibi, balık tutulacak yerleri de çok fazla bilmiyorum. Yalnız Kuleli Askeri Lisesi önünde çok balık olduğunu ve acemiler için de uygun olduğunu duydum. Sorum şu; benim oltan 50-100 atarlı, henüz acemi olduğum ve olta kamışıma da güvenmediğim için, haftaiçi erkenden gidip, az kişi varken 75 gr atayim diyorum. Acaba istavrit tutabilir miyim, yoksa 75 gram kurşunla boğaz akıntısında balık tutmak mümkün değil midir?

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Elbette tutabilirsiniz.Ancak bazen balık derinde yada uzakta olabiliyor.Olta atmadan önce diğer atanlara bakın ne kadar mesafede alıyorlar , ne kadar ağır kurşun kullanıyorlar.

Balık yakında mı diye sorun.Eğer kovalar doluysa 75 gr kurşun atıp mümkün olduğunca derine indirmeye çalılşarak çapari çalıştırın.Eğer kurşun akıp gidiyorsa ve yanınızda boşluk varsa biraz akıntı tersine atıp derine indirin ve çaparinin aksiyon yaratması için arada dike jerkler uygulayıp vuruş var mı hissetmeye çalışın.Vuruş hissederseniz orada yine bir jerk yapıp hızlı sarın , sürü çevresindeyseniz zaten dolar çapari ve kıyıya alırsınız.

hamdialev

Daimi Üye
Adı
Hamdi ALEV
Kan Grubu
O Rh Negatif
Kuleli askeri lisesinin önünün acemilere uygun olduğunu kim demişse yanılmış.

Gün içindeki kullanacağınız minimum gramaj 75 olur orda. Daha aşağısı gramajlar için tecrübe şart. Genellikle 100 ve üstü tercih olur.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Merhaba, balık tutmaya henüz başladım ve Olta takımımı da bir tanıdık vasitasiyla aldım. Henüz pek iyi teknik bilmediğim gibi, balık tutulacak yerleri de çok fazla bilmiyorum. Yalnız Kuleli Askeri Lisesi önünde çok balık olduğunu ve acemiler için de uygun olduğunu duydum. Sorum şu; benim oltan 50-100 atarlı, henüz acemi olduğum ve olta kamışıma da güvenmediğim için, haftaiçi erkenden gidip, az kişi varken 75 gr atayim diyorum. Acaba istavrit tutabilir miyim, yoksa 75 gram kurşunla boğaz akıntısında balık tutmak mümkün değil midir?
Henüz kullanmadıysan aynı dükkana gidip biraz daha atarlısını al. Mesela 100-200 gr atarlı kamış İstanbul Boğazının hemen her yerinde ve çoğu zaman işini görecektir. Aynı kamışla gerektiğinde 75-90-100 gr kurşunları da atarak avlanabilirsin ama elindeki kamış 100 gr atarken bile zarar görebilir.

Kuleli çoğu yere göre akıntısal olarak diğer yerlere göre daha avantajlıdır ama balık çıktığı zaman millet birbirinin üstüne çıkıyor orada da. :(

delikurt1907

Aktif Üye
Adı
demir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
75 gramla boğazda zor ustam..

huseyind

Daimi Üye
Adı
Hüseyin
Kuleli zor. Atış alanı dar ve müdavimler hırpalar acemi adamı. Çubuklu , hayal kahvesi kanlıca başlangıç için daha ideal. Kamış için ise ustaların dediği gibi 100-200 çok daha kullanışlı olur.

Eren0007

Yeni Üye
Adı
Eren T.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ustalarım hepinize teşekkür ederim, yakın zamanda askere gidip geleceğim inşallah, planım askerlik sonrası bir takım toplamak. İlk olta takımımda kararı tanıdık satıcıya bırakarak yeterli araştırmayı yapmadan aldım ve hata yapmış oldum ama olsun, yanlışla başlayıp bir sürü doğru öğrendim bu arada. İnşallah doğrularım gittikçe çoğalır. Tekrardan hepinize teşekkür ederim.

Kuleli askeri lisesinin önünün acemilere uygun olduğunu kim demişse yanılmış.

Gün içindeki kullanacağınız minimum gramaj 75 olur orda. Daha aşağısı gramajlar için tecrübe şart. Genellikle 100 ve üstü tercih olur.
Kuleli zor. Atış alanı dar ve müdavimler hırpalar acemi adamı. Çubuklu , hayal kahvesi kanlıca başlangıç için daha ideal. Kamış için ise ustaların dediği gibi 100-200 çok daha kullanışlı olur.
75 gramla boğazda zor ustam..

delikurt1907

Aktif Üye
Adı
demir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Eren0007 unkapanı ve galata köprüsünden bu takımla ve kamışla güzel balık alırsın..ya da akıntı olmayan diğer yerlerde şansını dene..acemiliğini atınca daha yüksek atarlı bir kamış alırsın..hayırlı teskereler..

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
tarabya istinye de deneyebilirsin 75 gr balık kıyıladığında yeterli oluyor sadece etrafında çok kişi olmamasına dikkat etmek gerek , kurlun akıp gidiyor

Eren0007

Yeni Üye
Adı
Eren T.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teşekkür ederim, fırsat bulduğum vakitlerde az oltacı olsun diye dediginiz yerlere gitmeye çalışırım.

@Eren0007 unkapanı ve galata köprüsünden bu takımla ve kamışla güzel balık alırsın..ya da akıntı olmayan diğer yerlerde şansını dene..acemiliğini atınca daha yüksek atarlı bir kamış alırsın..hayırlı teskereler..
tarabya istinye de deneyebilirsin 75 gr balık kıyıladığında yeterli oluyor sadece etrafında çok kişi olmamasına dikkat etmek gerek , kurlun akıp gidiyor