Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kupes Balığı ve Av Teknikleri

Arif

Aktif Üye
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
417
Tepkime puanı
127
Puanları
43
Yaş
52
Konum
İzmir
Adı
Arif
Kan Grubu
A Rh PozitifKUPES

Perciformes Sparidae

Boops boopsEge, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde kupa, lopa, gopez diye adlandırılan kupes balığı Sparidae familyasından olup bilimsel adı Boops boops’tur.

Ilıman ve sıcak denizlerde yaşayan kupes balıklarının ortalama boylan 20 cm.’dir. 35- 40 cm.’i bulan iri kupeslere de rastlanır.

Sparidae familyasına mensup diğer balıkların elips şeklinin aksine, aynı familyadan olmasına rağmen, kupesler silindirik bir biçime sahiptirler. Sırtı koyu gümüşi, yanları gümüş ve sarı renkte olup karnı beyazdır. Pulları gövdesine iyice intibak etmiştir.

Özellikle mercan avı sırasında yemlere musallat olan arsız bir balıktır. Yeme süratle atlar ve çekilirken oltaya boşluk verir. Sürüler halinde dolaşan kupeslerin çapariye dahi atladığı vakidir. Çift köstekli ince takımla karadan ve sandaldan tutulur. Demir üstünde sandaldan kullanılan dip sürütmesine de atlar. Başlıca yemleri deniz kurtları, karides ve küçük yaprak halinde kesilmiş akyemlerdir.

Üremeleri ilkbahar sonralarına rastlar.

Beyaz eti olan kupes balığının tavası ve ızgarası yapılır.
 

35fish

Aktif Üye
Katılım
26 May 2010
Mesajlar
105
Tepkime puanı
6
Puanları
18
Yaş
47
Adı
ibrahim sözoğlu
Paylaşım için teşekkürler.
 

mctymn

Daimi Üye
Katılım
18 Eyl 2010
Mesajlar
778
Tepkime puanı
1,016
Puanları
93
Yaş
55
Konum
İstanbul
Adı
Mecit Yaman
Paylaşım için teşekkürler...