Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

KURŞUN KALEM

Bulent

Üye
Adı
bulent ERDİK
Bu sıralar balıga cıkamıyorum işlerden dolayı bu yüzden nette zaman harcayıp buldugum güzel şeyleri sizlerle paylaşmak istedim ...

KURŞUN KALEM

Çocuk, büyükbabasının mektup yazışını izliyordu. Birden sordu:

"Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun? Benimle ilgili bir hikâye olma ihtimali var mı? "

Büyükbaba yazmayı kesti, gülümsedi ve torununa şöyle dedi:

"Doğru, senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin."

Çocuk kaleme merakla baktı ama özel bir şey göremedi.

"İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki! "

"Bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen hep dünya ile barışık bir insan olursun.”

"Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı'dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir."

"İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemimin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar."

"Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir."

"Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı ya da dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın."

"Beşinci ve son özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın."

Paulo Coelho

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
paylaşımınız için teşekkürler gerçekten öğretici bir hikaye

şebboy

Üye
Adı
Ahmet Şebboy
Harika bir kıssa bundan çıkarılacak hisseye hepimizin ihtiyacı var .

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Hikaye çok manidar. Ama sanki sonunda dede ve torun arasında konuşulması gereken birkaç cümle daha varmışta, eksik kalmış gibi hissettim. :)

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Adı
erkan döner
Çok güzel bir hikaye paylaştığınız için tebrik ederim

sabora

Daimi Üye
Adı
Sabahattin BORA
Gerçekten şok hoş bir kıssa. Bu acaba Paulo Chelo'nun hangi kitabından ?