Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lapin Balığı ve Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Arif tarafından paylaşıldı.

 1. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İzmir
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  LAPİN BALIĞI
  Perciformes Labridae
  Symphodus tinca  Çırçır balıkları gibi Labridae familyasından olan lapin balıklarının da sularımızda Labrus bimaculatus, Crenilabrus tinca, Labrus merula, Labrus viridis, Acantholabrus palloni bilimsel adıyla tanımlanan türleri mevcuttur. Ayrıca asıl lapin diye tanımlanan Crenilabrus tinca ve Crenilabrus pavo da Labridae familyasının diğer türleridir. Bunların azami boyları 10-12 cm.’dir.

  Lapinler de tropik ve mutedil denizlerin sahil balıklan olup çırçırlara oranla daha büyüktürler. Azami boyları 36 cm.'dir. Yerli balıklardan sayılan lapinler yazın sahillere girip kışın derin sulara çekilirler. İri pulları kalın derilerine iyice intibak etmiştir.

  Birbirinden güzel, parlak ve canlı renkleri bulundukları ortama göre değişir. Bu değişim genellikle erkeklerin dölleme zamanında çok canlı ve renkli olarak belirginleşir. Yumurtlama devresi nisandan ağustosa kadardır. Bu sırada çift olarak yaşarlar. Dipte taşların arasındaki oyukları yuva olarak kullanıp sperma ve yumurtalarını buraya dökerler. Larvaları korumak için yuvalarının başlarında nöbet tutarlar ve yavrular büyüyünceye kadar burada kalırlar.

  Gövde yapıları, yanlardan biraz basık, uzun elips şeklindedir. Tek sırt yüzgeci göğüs yüzgeci hizasında kuyruk yüzgecine doğru uzar. Tüm yüzgeçleri mükemmel gelişmiş olduğundan yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Kafa büyüklüğü gövdeye oranla normal olup burunları biraz uzun, dudakları kalındır. Dişler ise koni biçiminde ve batıcıdır. Yanal çizgi, solungaç kapağının bitiminden kuyruk yüzgecine kadar muntazam bir çizgi halinde uzar. Lapinlerin bazı türlerinin solungaç kapağının hemen yanında bir leke mevcuttur. Besinlerini yosunlar ve taşlar arasında bulunan küçük balıklar ve küçük midyeler oluşturur.

  Lapin balığının eti lezzetli değildir ve olta ile avcılığı da yapılmaz. Tesadüfen oltaya geldiği gibi fanyalı ağlara da vurur.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. 35fish

  35fish Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  26 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  4
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 4. mctymn

  mctymn Aktif Üye

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  18 Eylül 2010
  Mesajlar:
  751
  Beğeniler:
  971
  Şehir:
  İstanbul
  Paylaşım için teşekkürler...
   
 5. kemmrt

  kemmrt Yeni Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Adana
  Ekmeğe öyle sert vurur ardından dibe çeker ki sanırsınız yarım kiloluk melanur geliyor.
   
 6. lordkevin

  lordkevin Yeni Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  31 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Güzel yazı ve mutlu yeni yıl için teşekkürler ...
   
 7. macpirik

  macpirik Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Paylaşım için teşekkürler...
   
 8. wolf

  wolf Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2012
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  25
  balığı tanıdık güzel paylaşım keşke biraz av tekniklerindende paylaşsaydınız.teşekkürler
   
 9. xdat26

  xdat26 Yeni Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Mudanya / BURSA
  kayalık ve yosunlu bölgelerde bulunuyorlar.
  teknik olarak belirli bir teknik söylenemez. yeminin ne olduğu pek önemli değil. denk gelirsen yemi kurtaramazsın. genelde oltayı çekerken saldırırlar (boş iğneye de atlayabiliyorlar) ve mutlaka yem gider. çok büyük bir ihtimalle de iğneyi hayvanın midesinden çıkartırsın.
  ama avı müthiş zevklidir. çok güçlü bir balık ve direk kafa atarak geliyor. kesinlikle de durmuyor. eğer ilk vuruşta geç kalırsan ve hayvanı kayalıkların arasına kaçırırsan takımada elveda diyebilirsin.
  mudanya da o kadar çoklar ki resmen ihtisas yaptım. yemi bi kurtarsam şu hayvanlardan başka birşeyler tutmaya fırsatım olacak :)
   

Sayfayı Paylaş