Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek atçek avında bazı önemli noktalar,etkin sahteler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  70
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Değerli dostlarım.
  Detaya girmeden maddeler halinde levrek atceği nedir,ne zaman ve nasıl yapılmalıdır sunmaya çalışıyorum.Sorularınızı bekliyor ve hepsine gerekli cevapları veremek için bekliyorum.

  1)Levrek bir kıyı balığıdır.Akım zamanı vardır bu ise Kasım başlarından Mart ortalarına kadar sürer.Doruk noktasına Aralık ortalarından Ocak ortalarına kadar olan sürede ulaşır.

  2)Mevsimlerin karışması nedeniyle bu sezon bu sürede sanırım bir aylık kadar bir kayma olabilecektir.

  3)Levrek atceği uzun süreli bir avdır.Dolayısıyla avcı kullanacağı takımları seçerken,etkin,hafif,güçlü takımlar kullanmalıdır.Yoksa kısa sürede yorulabilir.

  4)Avcı levreği nerede araması gerektiğini bilmelidir.Özetle bu yerlerin sabahın ilk ışıklarında mendirek,barınak gibi yerlerin içi yakın çevresinin taranması,Denize ulaşan akarsuların önü yanı ve icabı halinde içi diye tanımlayabiliriz.
  Keza bazı kayalıkların etrafı,kumluk,eriştelik yerlerin birleşimleri aranmalıdır.

  5)Levrek karambolcu bir balıktır.BU bakımdan kıyı suyunu karıştıran akıntı rüzgarlı ve hafif bulanık sularda en iyi avı verir.Günün her saatinde levrek alınsada sabahın ilk anları daha önemlidir.

  6)Levrek gagalı ve çekerken dalan sahtelerden çok su üstü sahtelerine daha istekli saldırır.

  7)Avcı iyi gözlemci olmalıdır.Su üstü oynaklarını iyi takip etmeli,tespit ettiğinde o noktaya erişebilir atışlarını gerçekleştirebilmeli,bu esnadada gizlilik ve sessizliğe özen göstermelidir.

  8)İcabı halinde fısıltı halinde konuşmalı,eğilerek yada oturarak atış ve çekişlerini yapmalıdır.

  9)Bazı bölgeler lodosta bazıları ise sair rüzgarlarda daha iyi av vermektedirler.Burada esas olan kıyı suyunun yatık kalması yerine dalgalı olmasıdır.

  10)Yatık havalarda ancak liman ve barınak içi ve yakın çevresinde,oda günün ilk ışıklarında,alaca karanlıkta,genelde tespit edilecek levrek combalakları esnasında av verecektir.Bu uzun süre maalesef devam etmez.

  11)Karşıdan gelen rüzgarla bulanan sular,dalgalı denizler levreğin en sevdiği anlar olsada,burada en dikkat edilecek husus,kabaran denizin kıyıya yığma çabasında olduğu muhtelif erişteler,yosunlar gibi objelerden asgari etkilenerek yapılacak atışlar olmalıdır.

  12)Bu gibi durumlarda gözle net ayırt edilebilecek kıyı şeridi boyunca yer alan bir görüntü olacaktır.Oda dalgaların kırıldığı yerde oluşan daha bulanık ve takılmaya müsait objeleri taşıyan bölge ile dalgaların ötesinde kalan berrak kısımlardır.Levrekler neredeyse bu hat boyunca aranır ve avlanırlar.İşte avcı bunu iyi bilmeli,icabında suya göğüs yada kasık çizmesi ile bir miktar girmeli,asla dikine mümkün olduğunca uzak atışlar yapma yerine,bu hatta olabildiğince paralel uzun atışlar yapmalıdır.Bu sayede daha uzun levrek suyundan kandırıcısı gelecek ve balık yakalama şansı yükselecektir.

  13)Avcı ava başlamadan önce makarasının kalama ayarını güzelce yapmalıdır.Kalama ayarı behemahal kamış ucundan yapılmalıdır.Zira gelen balık buradan çekecektir.Kamışın eğilmesi,sonrasında makara bobininden misinanın sağılması daha sıhhatli olabilecek,iri bir levrekte dahi,balığın yorulup dışarı alınması mümkün olacaktır.

  14)Balığı yorduktan sonra asla kamışınızı kaldırarak dışarı almaya kalkmayınız.Bu an hassas bir andır.Böyle yaparsanız vede ince misina kullanıyorsanız,kopma yaşayabilirsiniz.

  15)Yanınızda hafif yeterli genişlikte ve gözleri geniş ve kalın misinadan yapılma kepçe bulundurunuz.İnce gözlü ve elyaftan mamul kepçe başınıza dert açar.Aldığınız bir balığın ağzından taşan kandırıcının boşta kalan iğnesi,elyafa iyice dolanır ve bloke olursunuz.

  16)En iyi aksiyon nispeten fazla uzun olmayan kamışlarla verilir.Kişinin boy ve kol uzunluğuyla orantılı olarak 2,10 civarı ile 3 00 metre civarı idealdir.

  17)Kamışın atar değerleri arasında kalan kulanılacak kandırıcı ağırlıkları avcının daha isabetli ve uzun atışlar yapabilmesine olanak tanıyacaktır.Örneğin 5-20 gr.atışlı bir kamışınız varsa bununla 25-30 gr ağırlıkta bir kandırıcıyı atmakta zorlanırsınız.Bütün hepsine uygun bir kamış olabileceğini sanmıyorum.Değerleri öyle görünsede yanıltıcı olabilecektir.Tutkulu bir leevrek avcısının bence 5-20,10-30,15-40 gibi atarlı kamışlara sahip olması idealdir.Bu sizin zevkinizdir.Maddi endişe taşımamalısınız.

  18)Bu av tekniğinde benim ideal makaram Shimanodur.Başka markalarla mukayese etmeye girmem.

  19)Özellikle su üstü kandırıcılarda ve aksiyon tekniklerinden WTD'de devri yüksek makara kullanınız.Bu devir oranı 1'e6 veya civarında olmalıdır.

  20)Atcek avında kamışınızın yanısıra makaranızında fazla büyük olmaması hafiflik acısından faydalı olacak ve sizin daha uzun süre atcek yapmanızı sağlayacaktır.

  21)İdeal makara kafası 2,500 ile 4000 arası olabilir.

  22)Şayet uzun atışlarda nihai noktaya varmak istiyorsanız,özellikle cok ince PE misina kullanınız.Burada kalınlık 0,08mm ile 0,12 mm arasında daha etkindir.

  23)İp misina türevleri kullanmanın avantajlarının yanısıra dezavantajlarıda olabilir.Bunu asgariye indirmek elinizdedir,Şöyleki;Atışlar sonrasında bir miktar özelliktede rüzgarlı havalarda daha çok olabilecek boş misina sağılacaktır.Burada önemli olan bu boş misinanın sarılmasına özen gösterilmesidir.Bu sayede ilk metreler dahi sıkıca makara sarılabilecek ve müteakip atışlarda kuş gözü gibi düğümlenmelerden arınabilmeniz mümkün olacaktır.Aksi takdirde aşağıda kalacak gevşek sarımlı bir miktar misina müteakip atışlarda kücükte olsa düğümlenecek,bunu acamanız gayet zor olacak ve atışlara devam etmeniz halindede girgite büyüyerek içinden çıkılamaz ve avınıza ara vemenize sebep olacak hale gelecektir.

  24)Şu anda piyasada bulunabilen etkli kandırıcılar ise
  River2Sea Bubble Pen,River2Sea Rover 98,Lucky Craft Saltwater Sammy2Cultiva su üstü kandırıcıları,River2Sea'nın Target Minnow'larının özellikle HD13 gagalı sahteleri,Rapala markanın Husky Jerk FT'si ayrıca Husky Jerk MU'su keza Rapalanın Skitter Pop'unun Mu serisi,Strike Pronun limon tabir edilen sahteleri yeterli olabilecektir.Elbette Yo-zurinin Pins Minnowlarının 176,177 serileri ile bazı klasik crystal minnowları etkindir.Bunlardan lütfen Floating tabir edilen durağan halde batmayan tiplerini seciniz.
  Bulanık sularda ayrıca Albanın Tobby Kaşıklarının 3 No'ları etkin olacaktır.

  Lütfen not edinizki bir çırpıda yazdığım bu noktaların haricinde,soracağınız sorularla ilave anlatımlarımda bulunabilirim.
  Sevgi ve saygımla kalınız

  Vedat Abayoğlu
  1948 - Çanakkale
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.977
  Beğeniler:
  407
  Şehir:
  rize
  abi az sonra gideceğim tamda zamanında yazdınız :D sağolun var olun da sahtelerde birazcık eksikli var gibi uzağa erim için üretilmiş aksiyonu düzgün yeni model sahteleri de ekleyebilirmisiniz
   
 4. helaldılı

  helaldılı Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2011
  Mesajlar:
  676
  Beğeniler:
  111
  Şehir:
  kocaeli gebze
  Teşekkürler ;karadenize özgü deneyimleriniz varsa yazmanızı rica ederim.
   
 5. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.162
  Beğeniler:
  107
  Şehir:
  İSTANBUL
  Eline sağlık Vedat abi, yılların deneyimini yeni kuşaklara aktarmak adına güzel bir çalışma.
  Yeni nesil kandırıcılarda benim kullandığım ve gerek atış mesafesi ve gerekse sudaki salınımı çok hoşuma giden Ima komomo slim 120 ' yi unutmamak lazım.
   
 6. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  70
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Sevgili Reis

  Bu makalem çok önceleri yazdığım bir makaledir.
  Ancak forumumuda yayımlanmamıştı.
  Olduğu gibi aktardım,zira güncelliği gelmiştir.

  Birçok kandırıcıyı ilk defa keşfedip bunları netice aldıktan sonra sizlere sunan bir avcıyım.
  Bir konu halinde yada bu konunun ekine son zamanların en etkin kandırcılarını az sonra ekleyeceğim,merak etmeyesin.

  Sevgimle kal
   
  Ferhat37 bunu beğendi.
 7. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  70
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Karadenizde çok eskiden beri bazı sahte balık kullanıcıları vardı ve levreğin artık Karadenizinde önemli bir levrek sahasını pek fazla kişide bilmiyordu.

  Son zamanlarda zıpkıncıların ve bir sürü kıyı atçek avcılarınında hedef av sahası olmuştur.

  Buradaki en önemli husus şuydu;

  Az avcı çok ve iri balık devirlerinde avcılar rapalaların en büyüğü 0,60'a varan kalın misinalar kullanmakta ve önemli trofeleride kandırabilmekteydi.
  (17 cm'lik Rapala marka Rainbow Trout taklidi,yani gelincik tabir edilen sahte ve benzerleri)
  Ancak olay tersine dönünce,yani balaık azalıpta avcı sayısı çoğalınca,ilk önceleri takımlarımızla nerdeyse dalga geçenler atıl kalmaya başlamış,buna mukabil gerçek ve usta akçejkciler randıman almaya başlamışlardır.

  Konumun ekine ilave edeceğim güncel sahtelerin hepsi Karadenizdede çalışan sahtelerdir,okumanı tavsiye ederim

  Sevgiler
   
 8. adnan

  adnan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  istanbul
  çok değerli bilgiler target minnow hd13 kaç santim olmalı vedat abi:harika:
   
 9. okahraman

  okahraman Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Sevgili Ustam,

  Benim boyum 1.90. Sizce levrek avında 2.40 lık kamış mı kullanmalıyım yoksa 3.00 'lük mü? Hangisi daha uygun olacaktır.
   
 10. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  70
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Forumumuzun yeni haline biraz geç ısındığım gerçektir sevgili Birol.

  Bunda şahsımı biraz mücadeleci ve nihayetinde polemik yaratma eğiliminde bir kişi olarak tanımanızın rolü büyüktür.

  Buradada ve benzer her forumda herzaman gerçeği vede denenmiş başarıları ispatlanmış taktik,techizat ve teknikleri resimler ekinde hep sundum.

  Aksini iddia edenlerlede menfi diyolağa girdim.İşin aslı budur.
  Yoksa kimseye en ufak bir menfi histe beslemem,gayem hep meraklıların doğruyu öğrenmelerine yöneliktir.

  Bu bakımdan belki sivri dilli birisi olarakta tanındım.Ancak beni gerçekten iyi tanıyanların kanaati asla bu yönde değildir.

  İma markasına gelince.

  Bu marka,yetişmelerinde büyük payım olan Muharrem,Ferhat,Altuğ,Ragıp,Ufuk,Cevat gibi kardeşlerimle hep iştişarelerimiz sonunda ortaya çıkımış ve forum aleminede tarafımdan ilk defa 9,5 Slim Komomo olarakta yazılmıştır.

  Bugün tüm bilindik Japon firmaları bu önemli markayı taklit edip bazı yeni ürünler lanse etmektedirler.

  Türkiyeye ise Okyanus tarafından ithal edilmiştir edilmesinede bunu onlara öneren İma temsilcisini Türkiyeye gelmesine önayak olan ekibimden Cevat Kardeşim olmuştur.

  Ne yazıkki Okyanus yetkilileri halende ilgi duyulan önemli tipleri getirmekte eksik kalmaktadırlar.
  Bizlerde bu eksiklikleri kendi çabamızla elde etme çabasında oluyoruz.

  Konumun ekine bazı markaları elbette ilave edeceğim.

  Sevgimle kal
   
 11. MUSA

  MUSA Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2010
  Mesajlar:
  395
  Beğeniler:
  14
  Vedat abi,üşenmeyip yazdığın bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş