Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek meralarını boş bırakmayın

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında orhan37 tarafından paylaşıldı.

1. Metin G.

Metin G. Üye

Tebrikler güzel balıklar..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. bestofwesd

bestofwesd Aktif Üye

Merhaba levrekçi arkadaşlar, örgü ilpi spin takımınıza misinadan leader yapıyor musunuz ? oltanın avcılığına etkisi oluyor mu ? yoksa direk ipin ucuna klips mi yapıyorsunuz? ben şimdiye kadar hep ipin ucuna klips yaptım . leader in etkisi gerçekten var mı merak ediyorum. birde şöyle düşünüyorum misina kullanacak isek neden ip saralım makaraya ? rapala kaybı için misina çok riskli geliyor bana. geçen bir denem yaptım leader bağlıyayım diye 3. atışta tam düğüm yeri kopuyordu ki fartkedip kestim . yorumlarınızı beklyorum.

Mektupla bunu beğendi.
  4. angvil

angvil Aktif Üye

Hocam işin uzmanı olmadığımı belirttikten sonra bu konuda kendi görüşümü ve uygulamamı dile getireyim.
    Öncelikle fırlatma esnasında ön tarafta bulunan mono esnediğinde atış anında ki fırlama gücünü düşürüyor.
    Bu kısımda fırlatırkan sağ işaret parmağımdan sonra sahteye kadar örgü olması ilk çıkış gücünü yükseltiyor.
    Çıktıktan sonra ise makaradan boşalan ipin mono olması daha az sürtünme ile boşlamasını sağlıyor ve burada da mono olması erimi arttırıyor.
    Yani bilinenin aksine , önde makaraya kadar örgü misina, makarada ise mono misina ile maks. erim sağlıyor. (Şahsi gözlem ve fikrim, deney ile ispat yok elimde)
    Ön tarafta örgü kullanmanın görünme ile ilgili dez avantajı var.
    Ben şu an komple örgü, komple mono kullanıyorum. (2 ayrı makaramda)
    Bir de atışta esnemeyi çok arttırmayacak floro carbondan kısa boylu 20 cm ara bir ip kullanıyorum. Bunu örgüye bağlıyorum. Bağlamayı en güvendiğim palomar ile clipslerle sağlıyorum.

Açıkçası komple örgü kullanınca erim mesafem epey bir arttı. Çok memnunum. Kalkıp erimi daha da arttırmak için makaraya mono sarmak bu sefer çekerden düşereceği için çok mantıklı gelmedi bana. Yani full örgü ilk tercihim. 2. tercihim öne 20 cm floro, 3. tercihim full mono.

Mektupla ve bestofwesd bunu beğendi.
  5. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ben ipin önüne 60-70 cm leader albright knot ile bağlıyorum. Düzgün bağlandığında kopma yapmaz. Hatta haftasonu bir ara kokulu silikon ile yemli atarken kurşun dibe takıldı. Kurşunun düğümü koptu leader kopmadı. Aslında bu stilde leaderi iptal etmem lazımdı ama üşendim.

bestofwesd bunu beğendi.
  6. orhan37

orhan37 Üye

yanlış anlama popon ıslanmadan balığı tutamassın arkadaşın birine tulum cizme aldırttım balık tutamayınca tulum çizmeyi küçük deldirtim ıslanmadan balığı tutmanın imkanı yok diye. bütün meranın yarısını kapmışşın orda hep ispendek ve az üzeri çıkıyor ne hikmetse spinde rasgelsin

scorpion26 bunu beğendi.
  7. wolf37

wolf37 Aktif Üye

25-35cm lik bir leader özellikle su üstü rapala kullanırken sizi rahatlatır. Rapala iğneleri örgüye geçebiliyor. Aksiyona devam ederseniz
    içinden çıkılmaz bir şekilde dolanabiliyor. Mahin düğümü ile bağlamanızı tavsiye ederim. Ben bu sezon bu şekilde kullandım. Ne atışta ne de balık çekerken bir problem yaşamadım.

Mektupla bunu beğendi.
  8. BS Okuru

BS Okuru Misafir

bana bir mesaj atarmısın,genç dostum.

9. Nedim Ceylan

Nedim Ceylan Aktif Üye

Merhaba, bence kimseden mera bilgisi almayın. Kendi meranızı kendiniz keşfedin. Bu forumda levreğin nerelerde olabileceği ile ilgili çok güzel bir kaç konu var. Bunları okuyun ve aklınıza yerleştirin. Bunları göz önünde bulundurarak muhtemel yerleri araştırın. Mesela akarsuların denize döküldüğü yerler. Ben böyle yaptım ve sonuç aldım. Hatta dere ve denizin buluştuğu yerleri Yandex uydu görünümü ve google maps sokak görünümünden inceledim. Atladım arabaya buraları gezdim. Bir yerde karar kıldım ve orada 2 defa levrek aldım. Ancak herşeyden önemlisi hırs ve öfke yapmadan, konsantrasyonu kaybetmeden azimle atışlar yapmak gerek. 1 balığı almak 4 saatin sonunda ve en az 200 atıştan sonra geliyor. Sabır. En önemlisi bu. Ben bu hobide çok çok yeniyim. Bu sonbaharda başladım. Hiç tavsiye verecek bilgide değilim. Sadece yaptıklarımı anlattım. Forumu çok okudum. Başka kaynakları da araştırdım. Mesela bana levrek harici bir balık tut deseniz tutamam. Çünkü her balığın huyu suyu farklı. Ona göre herşey değişiyor.

Mektupla ve Dramalı bunu beğendi.
  10. BS Okuru

BS Okuru Misafir

sizede önerilerim olacaktır.
    daiwa tournament evo 1.5 pe kullanın.taktıgınız hiç bir sahteyi suda bırakmazsınız..sagdan soldan çekip, igneyi kırar alırsınız geri..
    ilk balık heyecanını takdir ediyor,kutluyorum..
    sonrakinde makina devri,kamış aksiyonu,ip misina guvenirliği incelemeniz lazım..

her zaman babanız yanınızda olmayacak.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Aralık 2017
    Dramalı bunu beğendi.