Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrekçiler, Levrek Avının Tiyoları, Levrek Avı Teknikleri ve Detaylar

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında m1976k tarafından paylaşıldı.

 1. Kofana_33

  Kofana_33 Yeni Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  3 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Mersin
  Çok tşk ederim sizede rastgelsin.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Kofana_33

  Kofana_33 Yeni Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  3 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Mersin
  Benim başka şansım yok çünkü boy geriliği engelim var fiziken uzak meralara gidemiyorum. Aynn ağcılar bitirdi kıyıyı.
   
 4. Levreko

  Levreko Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  8 Şubat 2015
  Mesajlar:
  1.387
  Beğeniler:
  2.242
  Şehir:
  ANTALYA
  Yaz aylarında levreği kandırmak zordur suda yiyebileceği çok fazla yavru balık ve yavru yengeç olur yaz aylarında o yüzden pek rağbet etmez herşeye burun kıvırır önünden geçen sahte yeme atlamaz ama kışın besin zinciri azalır o zaman herşeye saldırır. Birde lrf kamışınızla silikon karides deneyin birazcık yüksek bir yerden atıp kamışın ucunu aşağı suya doğru tutun misinanın boşluğunu alıp kamışın ucunu vurdurup o şekilde misinayı çektirin kendinize doğru sonra makinayı sarın bu şekilde tekrarlayın yem sudan çıkana kadar, boşluk al ucunu vurdur sar. 5 - 7cm arası silikon karides işini görür _20170704_213316.JPG
   
  Nomad, Dramalı ve Mehmet Fatih bunu beğendi.
 5. Kofana_33

  Kofana_33 Yeni Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  3 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Mersin
  çok tşk ederim tavsiye için denicem rasgele hayırlı akşamlar
   
  Levreko bunu beğendi.
 6. Ersin35

  Ersin35 Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  21 Kasım 2017
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  izmir

  Dip olarak kayalık bir alanda kıyıya vuran değilde videodaki denizin çalkalanıyor gibi olduğu durumlarda kesinlikle atış denemeleri yapılmalı. Denize düz konumda değil yatay yönde kıyıdan 5 10 metre açığa yatay atışlarla kıyı boyunu taramanızda çok fayda olacaktır. Benim avlarımda en verimli olduğunu söyleyebileceğim saatler sabah 05:00 ve havanın aydınlanmasının ilk saati. Tahmini 07:00 08:00 civarlarına kadar. Böyle bir havada 2 saat içerisinde 4 adet levrek yakalamışlığım var. Kesinlikle hava deniz ve mera üçlüsünü biraraya getirmenizi öneririm. Gerisi sizin tecrübe ve becerinize kalmıştır.
  Yotube ve benzeri videolarda durgun suda sürekli paylaşılan avlar sizleri yanıltmasın. Olmaz diye birşey yok gündüzde durgun sudada levrek olur ama yüzde oranı ciddi düşük olur. Bu balık soğuk mevsimde yem bulma sıkıntısı çektiği için her fırsatı değerlendirmeye meğillidir. Diğer bir husus deniz çalkantılı olduğunda deniz dibi karışır dibe tutunamayan yemler yüzmeye başlar yavru veya güçsüz balıklar kıyılardaki durgun alanlara sığınmaya çalışır. Levrekte bu durumları değerlendirerek beslenen bir balık olduğu için bu şartlarda levrek avcılarının değerlendireceği şartlardır. Hepinize rast gelsin
   
  Son düzenleme: 8 Aralık 2017
 7. selcukezer

  selcukezer Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  697
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  istanbul
  Levrek avi yaptiginiz yerde mutlaka baska bir levrek daha vardir.tek gezmez ayrica bir sekilde baligi kacirmissaniz artik orada avlanmayin 1 2 saat mera degistirin
   
  Sarozorfoz, Nomad, depthmeter ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. Grida

  Grida Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Konya
  S.A. Forumu uzun zamandır takip ediyorum.
  Tecrübelerinizden faydalanmak adına bir kaç sorum olacak.
  Daiwa Ninja 213 kamış ve 25 lik makine ile Şubat tatilinde Mersin-Anamur'da kıyıdan levrek avı denemeleri yapacağım.
  Usami Combo Pop100f (337-340) ve Kendo Seabass 125f (13) ile gece ve gündüz av denemeleri planlıyorum.
  Sahte-silikon önerileriniz olursa memnun olurum.
  Teşekkürler.
   
  Sarozorfoz ve Mektupla bunu beğendi.
 9. Bataçıka

  Bataçıka Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2017
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  Çanakkale
  Genellikle kumsallarda dalgaların arkasında, kayalıklarda, akarsuların denize döküldüğü yerlerde ve küçük koylarda yiyecek ararlar. Gün doğumu ve gün batımı Levrek için en önemli beslenme zamanlarıdır. Teke, yengeç, küçük balıklar (Kum balığı, Çaça vs.) ve solucanlarla beslenirler. Sıcaklıklarının yükseldiği yaz aylarında yengeçler kabuk değiştirme işlemine başlarlar. Bu dönemde de Levreklerin daha sığ kıyılara inerler. Büyük Levrekler için kullanılacak yem/sahte, meradaki/bölgedeki balıkçıların tecrübelerinden ya da deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz (2. yöntem biraz masraflı olur).

  Sardeel (Kum balığı):
  SANDEEL.jpg

  Golyan Balığı:
  GOLYAN BALIĞI.jpg

  Çaça Balığı:
  ÇAÇA BALIĞI.jpg

  Levrek için Yem Balıkçılığı: Teke, Canlı balık, Yengeç en sevdiği yemlerdir. Yoğun rüzgar esnasında ve sonrasında onun en sevdiği yemleri kullanmanız gerekir. Çünkü böyle havalarda kumsallar Levreğin ana besin kaynaları ile dolduğu için dandik yemlerlere bakmazlar. Avcılığında, temkinli doğalarından dolayı düşük görünür misina kullanılmalıdır. Levrek güçlü balıktır, oltaya yakalandığında balığı yormak gerekebilir.

  Levrek için At-Çek Balıkçılığı: Açık gökyüzü ve parlak güneşte yengeçler, ıstakozlar ve küçük balıklar kendilerini daha savunmasız hissederler ve bu yüzden kayalık aralarında saklanırlar veya daha derin (ve daha koyu) sulara giderler. Büyük Levrekler de bu sebeple kıyıdan uzakta olurlar. Güneş battıktan sonra gündüz saatlerini derinde geçiren yengeçler, ıstakozlar ve küçük balıklar tekrar sığ sulara gelirler. Tabiki Levreklerde onların peşinden. :)

  Bulutlu günlerde ise yengeçler, ıstakozlar ve küçük balıklar çok tedirgin hissetmezler ve sığ sularda bulunurlar. Bu sebeple Levrekler kıyıya bulunurlar ve avlar, güneşli günlerden daha verimli olur. Gün ışığında iskeleler, dalgakıranlar ve kayalık gibi yerler genellikle kumsallara kıyasla daha iyidir. Sabah suyu ve Akşam suyu Levreğin beslenmesinin ana zamanıdır ve bu saatlerde sığ kumsallarda hareketlilik başlar.

  4-2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞININ DÜZENLENMESİNE göre 25cm. den küçük olanlarının tutulması yasaktır. Lütfen Denize iade ediniz.

  SAHTE BALIKLAR:
  Minnow Sahteler:
  Bunlar ince yapılı, parıldayan (genellikle gümüşi) renktedir. Golyan, Sandeel (Kum Balığı), Çaça, Ringa balığı gibi türlere benzemek üzere tasarlanmıştır. Görünüşleri cezbedicidir, çekildiğinde yalpalayarak veya dönerek hareket ederler, extra aksiyon vermeye pek ihtiyaç duyulmaz.
  MINNOW SAHTE.jpg

  Silikon Sahteler: Yukarı aşağı salınımlar, düz çekerek ya da dipte zıplatarak kullanılırlar.
  SİLİKON SAHTE.jpg

  Gündüz parlak güneş ışığında ve berrak suda natural renkler ve gümüş parıltısıda oldukça etkilidir. Bulanık suda ise görünürlüğü yüksek sahteler kullanmak daha iyi sonuçlar verebilir.

  Gece berrak suda çok aşırı parlamayan fakat görünürlüğü olan renklerdeki sahteler, bulanık suda ise görünürlüğü yüksek sahteler kullanmak daha iyi sonuçlar verebilir.

  Hava Durumu ve Deniz Koşulları

  Hava şartlarının, balıklar üzerindeki etkisini daima göz önünde bulundurulmalıdır. Rüzgar ve deniz koşulları balığının davranış ve beslenme alışkanlıklarında büyük bir etkiye sahiptir.
  RÜZGAR VE DENİZ.png
  Sağdaki deniz durumu Levrek avcılığı için çok elverişlidir.

  Denizden Kıyıya Doğru Rüzgarlar: Denizden karaya doğru gelen bir rüzgar olduğunda rüzgar dalgaları çırpıp deniz koşulunun kaba ve dalgalı olmasına neden olarak denizi karıştırır. Bu deniz solucanlarını yuvalarından uzaklaştıracak, midyeler, kabuklu deniz hayvanlarını kayalar üzerindeki yerlerinden, küçük balık, yengeç ve diğer deniz canlılarının yabani ot yataklarından zorla çıkmasını sağlayacaktır. Bu Levrek ve avcı balıklar için çok büyük bir fırsattır. Kolay erişilebilir yemekler için kıyılara getirecektir. Deniz tabanının yükselmesi, denizin daha renkli hale gelmesine ve gün boyunca avlanma koşullarının üs düzeyde olmasına neden olur. Fırtınadan hemen sonra da av için aşırı derecede verimli bir zamandır.

  Karadan Denize Doğru Rüzgarlar: Karadan denize doğru gelen bir rüzgar olduğunda kabuklu deniz hayvanları ya da solucanlar yerinden oynatılmadığı için kolay yem olmazlar. Levrek yemi daha derinde aramaya başlar.

  İlla ki eksiğim vardır ama dilim döndüğünce yararlı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşmak istedim.
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2018
 10. korayb3406

  korayb3406 Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  28 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.305
  Beğeniler:
  2.485
  Şehir:
  İSTANBUL ANKARA
  Grida, ibrahim1903 ve Bataçıka bunu beğendi.
 11. Semih09

  Semih09 Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  16 Ekim 2017
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  724
  Şehir:
  Aydın
  Sarozorfoz ve TrAcHuRuS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş