Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Levrekçiler, Levrek Avının Tiyoları, Levrek Avı Teknikleri ve Detaylar

B

BS Okuru

Misafir
Gezin sadece gezin .Ayaklarınız av sonunda 3-5 km yürümüş olsun...Tek bir bölgede kalmayın.
Tutamadıgınız gün sunu düsünün 'olsun bir levrek daha kurtuldu ve cogalacak yumurtlayacak'

m1976k

Aktif Üye
Adı
murat keleş
Arkadaşlar ben levreğin olayını çözdüm..
Bakın nasıl oldu bu :)
Dün akşam saat 9 da güzel ve genişaynı zamanda sert akan bi derenin denize döküldüğü yere pusulandım..
Akşam 9da gitmemin sebebi avlakta vakit gecirebilmekti atçek kadar ortamı incelemek sudaki kıpırdanlamara bakmakta önemli..
Ayda saat 21 da gösterecekti yüzünü ince bi tiyo ay o yoksa suni ışık olursa av daha verimli gecer..
Neyse uzatmayayım akşam 9 dan sabah 8 kadar arada 15 belkide 20 dklık kısa molalar vererek atçek yaptım..
belki 10e yakın sahte denedim..
artı avlağı mazmazladımda kokuya gelsinler diye..
derenin akıntısının ne yöne gittiğini gece olunca kestiremedim pek ama sanki sağa kıvrılıyo gibiydi ben sola attım daha cok..
biri derseki kanal dere vs nereye daha cok akıyosa oraya at tamam birdahakine onu yaparım..

SONUÇLAR:
Soru 1 - Su müsaitmiydi..? Evet gayet dalgalı artı derenin soğuk ve şiddetli akıntısıyla beslenen harika bi meraydı

Soru 2 - Hava müsaitmiydi...? Evet arada artan,hafif rüzgarlı bana içlik, çift kazak ve dalgıç çoraplarımı montun ve tulumun içine giydirecek kadar soğuktu..

Soru 3 - Ay durumu müsaitmiydi..? Ay sondördüne yakındı ve oldukça güzel ışık verdi lakin merada suni ışıkta uzaktan ve güçlüydü yani ayışığı pek bi faktör etki etmedi..
Ama hatırlatayım ay durumunu dikkate alıpta gece avı yapan arkadaslardan bilmeyen var ise şayet mümkünse alçak basınc bulutlarınıda incelesinler..
Yani ay tam görünürken ve size ona uygun bi mera secmişken alçak basınc bulutlarının ayı gölgelemesiyle karanlıkta kalmayasınız..:) Sevgili moonphase goodfish demiyordu..

Soru 4 - Avlak kalabalımıydı...? Hayır tek başımaydım..Avlakta mümkünse 2 kişi olun beyler hatta 1 ama 2 iyidir gece avında neyin olacağı belli olmaz.. bana dün gece denk gelenler gibi uzaktan gümbürtüler gelir ve ardından 4 dallama cıkar dinamitçimidir nedir geceyarısı ama belliki illegal bi olayın içindeler.. zaten balıkta tutamamışken ve dinamitçi yada tüp patlattılarından neredeyse kesinkes eminken Ne ayaksınız siz diye üstlerine varırsınız..
:)
velhasılı avlakta tüm gece bu 4 elemanın 20 dklık sudan çıkışı ve topuklayıp kaçışı hariç yalnız başımaydım..

Soru 5 - Ne tuttun arkadaş anlatıyon boyuna :), alacağımız ders ne..? Bir tane kayış tuttum koca 11 saat boyunca.. neredeyse bittim ve yeni uyandım daha.
SON SÖZ... Balık olacak arkadaş balık... üçe beşe sahtenin şusuna busuna aklım ermez.. Önce balık olacak ki Dikkatle bakıldıgında avlakta hersey mükemmeldi ve buradan 6 kglık levrek 4 kglık kofana 4 kglık turnaların kıyıdan ve atçekle tutuldugunu biliyorum.. ama yoktu..
Şimdi benim siz dostlarıma verebileceğim budur hersey olsa bile bazen balık olmaz ki bu da levrek avının özelliklede atçekle levrek avının İLK KURALI nı akla getirir..
SABIR...
Kaç gündür senden rapor bekliyordum açıkçası balık olmasa bile raporun harika şunu da unutmamak lazım herşeyden önce nasip te olmalı neyse sağlık olsun ünlü bir portorikolununda dediği gibi yeni tur yeni şanş

Fatih Koç

Daimi Üye
Kaç gündür senden rapor bekliyordum açıkçası balık olmasa bile raporun harika şunu da unutmamak lazım herşeyden önce nasip te olmalı neyse sağlık olsun ünlü bir portorikolununda dediği gibi yeni tur yeni şanş
Şu dogruya inanıyorum Murat Bey ..
Akdenizde atçekle avlanmak hedef balık levrekse yemli avlanmaktan daha zor ve daha masraflı..
Çok açık söylüyorum defalarca yemli takımlarla ve bırakma yaparak tuttugumuz balıkları sahtelerle kandırma yoluna gitmek cidden aşırı sabır ve zaman gerektiriyor..
Akdeniz suları için konusuyor ve yazıyorum hedefi levrekse yeni başlayacak olan arkadaşların tekrar düşünmelerinde fayda var..
Avlaklarında kuvvetle muhtemel turna(barakuda, yada ıskarmoz her neyse) ondan bolca bulunur. Lüfer tayfası yatak değilse bile sürü uzunca kalır..
Yunuslar sıklıkla kıyıları ziyaret eder.. Balon balıklarını söylemiyorum bile..
Ve bu faktörlerde levreğin rahatça kıyılamasına engel olur.. tedirgin bi levreğin önünede ne koyarsan koy yemez bakmaz bile dönüpte..
av kültürü ve bilinç diğer bölgelere göre çok daha ilkel..
Her ne kadar jigle falan av yapılsada konumuz kıyı balıkçılığı ile levrek..
Bilinç ilkel dedim hala dinamitçilerle ve tüple dalanlarla gece zıpkıncılarıyla boğusuyoruz..
Ve denize ara ara daldıgımız için dipte nelerin neden ve hangi müdahaleyle değiştiğini biliyoruz ..
Lütfen eğer çok iyi bütçeleriniz yoksa ve bişeylerden kısarak malzeme sahte vb alacaksanız pahalı malzemelere yönelmek yerine ava daha çok zaman ayırınız...
Murat bey bende turna yada lüfer peşine düşeceğim ne yapayım :)
Hedef değiştirirsem belki tersi olur ümidindeyim :)
fatih abi 2 küçük not
1 derenin koltuğuna atış yap
2 daha çok sahte dene :D
3 geçmiş olsun buda ayrı bir tecrübe :D
Hızır kardeşim 120 üzeri sahteyle gittim ve iş yapanların hemen hemen hepsini de denedim inan..
Yaklasık 50 kadar sahte oluyor hani az da değil..
Selamlar ve bol balıklı günler herkese..

lüferoski

Daimi Üye
Adı
sedat dalcı
Benimde küçük bir tiyom olsun güneş doğmadan merada atışlar başlamiş olmalı en verimli olduğu zaman dilimi birde dere ağzında av yapacaksanız yamurdan sonraki gün av beklemeyin 2 cı gün cokdaha şansli olursunuz.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Merhaba Fatih.
Akdeniz'de 1995-1998 yıllarında ocak,şubat,mart aylarında teke ile muhteşem levrek ve çupralar avladım.Her avım bir resitaldi.O dönemde aynı meralarda spinle avlansaydım yine aynı verimi alırdım.Ancak o dönemden bu güne çok şey değişmiş olabilir.

Fatih Koç

Daimi Üye
Merhaba Fatih.
Akdeniz'de 1995-1998 yıllarında ocak,şubat,mart aylarında teke ile muhteşem levrek ve çupralar avladım.Her avım bir resitaldi.O dönemde aynı meralarda spinle avlansaydım yine aynı verimi alırdım.Ancak o dönemden bu güne çok şey değişmiş olabilir.
Merhaba Emre ..
98 den beri bende kışları Fethiyede, Antalyada, Marmariste ve Bodrumdaydım iş gereği..
O zamanlar öyleydi maalesef ..
Maalesef diyorum çünkü kıyılar dolgu sahsı haline dönüştürülmeye henüz yeni başlandıgı zamanlardı..
Bahsettiğin tekeyle, mamunla bilhassa canlı karidesle bende çok güzel levrekler yakaladım..
Ama şimdi maalesef sahtelerle avlanmamın bi sonuç vermediğini görüyorum en azından bu Fethiyede böyle..
İlerleyen zamanlarda yine yemli takımlarla denemeler yapıp sonuca göre hareket edeceğim..
Yolun düşerse demiyor özellikle davet ediyorum Emre gel beraber avlanalım bikaç gün ben ağırlarım seni başım gözüm üstünesin..
Hür Mol abide geldi gecen sene misafirim oldu bir tane bile balık tutamadık bunu söyliyeyim anlaşılır sanırım..
Ha arada olur tek tük ama ve ispendek boyunu belki birazcık gecer..
ama trofeyse aranılan paşa..
O burda yok hacı :D

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili dostlar bende konuya bir kaç katkıda bulunayım.bana göre Sardalya,hilerya ve kovit balığı görünümündeki sahteler en iyi işi yapanlardır,Kıyıdan avlanma boyutları ile ilgili tavsiyem ise saydığım tip balıkların 9-11-13 cm.olanlarını tercih edelim.bunları yanımızda bulundurmaya gayeret edelim.benim Levrekte pilot renklerim yeşil,mavi,ve gümüştür.gece ise holiganlı renkleri tercih edelim özelikle (LİMON)ayın dolunay olması durumunda gece avlanalım diyorum ayın hilal ve bitmesi durumunda kesinlikle gün ağırmadan sabah suyuna avlakta olmamız gerekiyor,bunu şidetle tavsiye ederim ve faydasını göreceksiniz.

Levrek avında önemli olan dalgadır.dalgalı köpüklü havaları takip edelim bu arada rüzgarın yönününü ve hızını da unutmayalım.genelde en iyi av yaptığım rüzgar şekli poyrazdır. poyraz da rüzgarın sert esmesiyle deniz hırçın olur.dalganın bitiş noktalarını karıştırır.burada bulunan kurtçuk ve deniz canlıları su yüzeyine çıkmak zorunda kalır,bu levreğin en çook sevdiği ziyafet şeklidir birde böyle esintilerde ufak balıklar daha sığ ve kuytu yerlere sığınırlar,bu durumda levreğin istediği mera oluşmuş oluyor. gerisi bizim becerimize kalmış koyu renk giyinelim sesiz olmaya gayret edelim ve mümkünse yanlız olalım:buralarda levreği arayalım.böyle sert havalarda sahtemizi daha büyük ve ağır olmasına gayret edelim.mümkünse denize girmeyelim pusulanalım oturarak atışları yapalım.Atçek avlarında son zamanlarda su üstü sahteler çok iyi sonuçlar vermekte rover 98 benim çook iyi sonuçlar aldığım bir sahte herkezin çantasında olması gerektiğini düşünüyorum.böyle havalarda buna wtd aksiyonu vernmenize gerek yok bir insanın yürüme hızında çekmenizde fayda var.zaman,zaman bekleyin ve aynı hızda çekin.;)poperler ise yüzeyinden kısa,kısa darbelerle çekmek suretiyle su sıçratarak gelen bir sahtedir.Denizin pompa liman olduğu zamanlarda Levrek çook uzak mesafelerden bu şapırtıyı ve harekti fark eder ve sahtemize hayır diyemez.bu modeleri de bulundurmamızda fayda var.

Sevgili dostlar izlemlerim ve tecrubem pompa liman durgun havalarda genelde Levrek az olur.kısmet ve şans daha çook ispendek alma şansımız var.bu açıdan tomy kaşık ve daha hafif sahteler denememizde fayda var kendi kendinize sahtelere suda aksiyon lar verin wtd vs..oltamızın denizde olduğu sürece şansımızın olduğunu unutmayalım kendimize bu fırsatı yarata biliyorsak göreceksiniz ki o gün gelecektir canlı canlı izleyeceksiniz ki levreğin arkadan gelip sahtenize hamle yaptığını göreceksiniz belki almayacak olsun,işin zevki burda bıkmadan usanmadan devam edin.bir iki üçüncüde muhakak sahteyi alacaktır. işte o an bütün yorgunluk balığa gidecektir yeterki sabır edlim İSTEYELİM. Levreğin çok kurnaz bi hayvan olduğunu unutmayalım saatlerce atçek yapıyor ve sahtemize bakmıyorsa buşuna fazla uğraşmayın hemen sahtenizi değişin onu muhakak analiz etmiştir.eee kurnaz dedik ya bu onun kimyasında var.kıskanç hırçın ve omur bi balıktır.havada sıçrayarak yarılı gibi kaçan sıçrayan balığa ve ya sahteye hiçte hayır diyemez.;)şimdilik anlataçaklarım bu kadar umarım faydalı olmuştur tüm levrek savdalılarına hayelerindeki avları gerçekleştirmelerini dilerim.sevgi va sağlıkla..esen kalın..:):):)

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Levrek avında uzun kilometreler yapmış bir avcı olarak ilk tüyom:
Sesin en önemli unsurlardan biri olduğu.
Nedir ses?
Kandırıcımızın avlakta içindeki bilyeleri veya foşurtularla çıkardığı,balığı kendine çeken en önemli tahrik unsuru.Levrek önünüzde,sağınızda veya solunuzda ise sesin kaynağını kontrole gelecektir.Bunu,su üstü kandırıcılar konusunda zaafı olan bir avcı olarak söylüyorum.Levreğin sese geldiğine şahit olduğum av tecrübelerim ve raporlarımda dile getirdiğim bir durum bu.
Avlağınızda levrek var ise ilk atışınızda sesin kaynağını kontrole gelecektir.
İlk atışlar önemli;zira levrek yakınlarınızda ise yemin düştüğü bölgeye sesi kontrol için gelir.
Bu durumda ilk atışlarda kandırıcıyı attıktan sonra üçe kadar yavaşça sayıp çekmeyi deneyebilirsiniz.

Yemli avlarda ve oltalarda da sesin ne kadar etkin olduğunu göreceksiniz.İkili 15-20 cm köstekli dip takımını ileri attıktan sonra kurşun dipte sürünecek şekilde kısa aralarla sürütme yapabilirsiniz.Sürüt,bekle;sürüt bekle şeklinde.Bu,el oltası ile en sevdiğim av yöntemlerinden biridir.Balığın vuruşunu elinizde gergin tutmadan denize duğru büyük bir yay çizen misinanızın gerilmesinden anlayabilirsiniz.Gerilmenin zirveye vardığı anda tasmayı basın.Levrek ve çuprada en çok çalışan tekniklerimdendir.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Ufak ufak dökülmeye başlamış ekip..:rolleyes:

Verimi artırmaya yönelik birkaç ip ucuda benden gelsin...Tabi bu yazdığım bir dere ağzı, tatlısu yanında yada sabit alanda avlanmıyorsanız geçerli..:)

Sabah ve akşam üzeri avlanıyorsanız ve hava güneşli,deniz dalgalı,akıntı varsa kıyı boyunca yürürken güneş arkanızda olsun..Yani güneşe sırtınızı dönüp yürüyün..Hava bulutluysa akıntı yada rüzgarla aynı yönde yürüyün ve at-çek yapın.:)

m1976k

Aktif Üye
Adı
murat keleş
bu gün gittim 2.5 saat boyunca at çek bi numara yok bi tane kum balığı ah ah ahhhhhhhhhhhh. sabrım iyice su kesmeye başladı.