Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lider Düğümü Hk.

dalton

Üye
Adı
Furkan
Cümleten merhabalar. Üstadlarım bilgileriniz ışığında bir konuyu sizlere sormak istiyorum. İp misinamın önüne attığım lider düğümü sürekli olarak çözülüyor veya ip misinam düğümün 1-2 cm arkasından kopuyor. Nizami olarak defalarca attığım ve sonucta hüsrana uğradığım düğümler; fg knot- mahin ve albright knot. Yardımlarınızı bekliyorum.
İp misina: daiwa j braid 0.10 mm
Lider: noeby fc 0.285 mm

Lider mi sert uyumsuz ip misina mı beş para etmez anlamadım gitti. Yardımlarınızı bekliyorum kaldırıp atacam sinirden ipi de lideri de :)

erkanenginn

Aktif Üye
ben vıdeodakı kişinin attığı düğümü attım surf takımıma. kullandığım ip 0,18 kendo yesil ip . misina ise 0,35 lik markasını bilmediğim orta kalıte fazladan elımde kalan misina. bu düğümü 1 kere attım bir dahada hiç kopmadı belkı 2 aydır kullanıyorum attığım ağırlık 150 gr. kursun. hiç bir takılma yada kopma yaşamadım tavsıye ederım bu düğümü. fakat kullandıgınız mısına yada ıpten kaynaklı bı sorunsa onu bılemem ustalar yardımcı olucaktır. sadece duydugum kadarıyla kullandıgınız lıder mısınası floracarbon bır mısına ıse belkı dugum tutması zor olabılır

dalton

Üye
Adı
Furkan
Bahsettiğiniz video yu belki en az 20 kez izledim ve defalarca kendim de attım. Yok abi tutmuyor ilk başta iyice çekiyorum olmuş gibi duruyor bir müddet sonra salıveriyor az bir güç ile :(

erkanenginn

Aktif Üye
Bahsettiğiniz video yu belki en az 20 kez izledim ve defalarca kendim de attım. Yok abi tutmuyor ilk başta iyice çekiyorum olmuş gibi duruyor bir müddet sonra salıveriyor az bir güç ile :(
valla bilemedim oldukça basit bir düğüm aslında alttan üstten şeklinde devam eden bir düğüm . belkı misina falan uygun değildir bılemedım

finansaldanışman

Aktif Üye
Adı
Erdem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
FG düğümünde dikkat etmeniz gerekenler.
1-Her iki yana en az 10 lu sarım.Aynı zamanda sarımlar kesinlikle üst üste geçmemeli yani sıralı olmalı.
2-5 li kapama düğümü.Gene sıralı olarak bağlanmalı.
3-Sıkma eylemi ıslatıldıktan sonra kontrollü ve her uçtan sırayla çekilmek suretiyle üst üste geçmemesi sağlanarak sıkılması.
Sanırım sizin sorun düğümleri sıkmada yaşanıyor.Ya düğümler üst üste binip tutuş gücünü kaybediyor.Yada iyi sıkamıyor olabilirsiniz.
Silindir bir sağlam çubuğa dolayıp misina ve ipi çekmeyi deneyin.Düğümler oturana kadar kontrollü, oturdukdan sonra abanarak iyice sıkın.Sonuçta bu düğümler ipin yada misinanın kalitesine göre yapılan düğümler değildir.Çuval ipliğini de bağlayabilirsin.
Albright da ise aynı sorun yaşıyorsanız ya geri dönüşte dolama aralarına denk getirememişsinizdir veya oluşturduğunuz halkanın hatalı tarafından geçirmişsinizdir.Son olarak da tabi gene dikkatli sıkma.Zaten olayın en zor yanı düğümleri sıkmadır. Bir anda sıkmanız halinde tüm düğümler birbirinin üstüne biner ve kopma kaçınılmazdır.Birde ipi yarım milim yukarıdan kesip misinanın da ipinde uçlarını yakın.Toplu iğne başı gibi olsunlar.
Eğer gene bir sorun yaşarsanız en sağlıklısı gidin bir balık malzemeleri satan yere size en iyi düğümü atarlar.
Kolay gelsin.

dalton

Üye
Adı
Furkan
@finansaldanışman Yaptığım 3 düğümü de defalarca izleyip defalarca denedim.Sadece FG Knot ta olsa haklısınız. İp misina ve liderden çok şüpheleniyorum. Acaba uyumsuzluk mu var diye. Bilgileriniz ışığında tekrar deneyeceğim teşekkür ederim

finansaldanışman

Aktif Üye
Adı
Erdem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bu düğümlerde yapılan en sık hatalardan düğümde yeterli tutunma olmuyor.Basit bir örnekle açıklarsak denizcilikte en sağlam düğümlerden biri ve tabiki en basiti kazık bağıdır.Sebebi sıktığınızda kesinlikle, karşı ters dirençten dolayı kopmamasıdır.Sizde de ip veya misinanın tutunma derecesi ne kadar sıkı ve düzgünse birbirlerine o kadar sıkı tutunur ve kayma yapmazlar.Zaten en az 10 adet dolama yapmamız ve 5li kilit yapmamızda bu nedenle.Albright da ise 12 ileri 8 geri uygulayın.Bırakın biraz uzun olsun.Geri dönüşte elinizle üsten binen dolama varsa mutlaka düzeltin.her dolama arasına gelecek şekilde geri dönün.Asla acele etmeyin.Kontrolü bırakmayın.Sıkma eylemi düğümler tamamen düzgün sırada olduğunda, yavaşça ve kontrolünüzde gerçekleştirilir.Eliniz alıştıkça zaten son derece rahat yapacaksınız.
Ben de ilk başlarda sizin gibiydim.Sanırım 100 er metre misina ve ip çöpe gitmiştir.Ama nerede hatalarım olduğunu çözdükten sonra düğümü test ederken ipi kopardım düğüm yeri sağlam kaldı.
Kolay gelsin.

dalton

Üye
Adı
Furkan
@finansaldanışman Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim dikkatle söylediklerinize uygun tekrar tekrar deneyeceğim

mihran1967

Üye
Adı
mihran
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
ben shimano bobbin winder isimli bir aparat aracılığı ile yapıyorum herhangi bir sorun yaşamadım , lideri ortalama 4-5 av sonrası yenilemeniz gerekiyor ısrarcı olursanız o da patlıyor...