Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

LRF İp seçimi için tavsiye

EU80

Yeni Üye
Adı
Eren U.
Kan Grubu
A Rh Negatif
2500lük makinamda Uzun süredir Asso marka 0.8 PE ip kullanıyorum. takılmalar sonucu ipin birçoğunu kaybettim ve yeni ip almak istiyorum araştırmalarım sonucu Seaguar almaya karar verdim fakat 2 çeşit var hangisini almalıyım kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim
Seaguar Lure Edition Multicolor mu yoksa Seaguar Stealth gray mı ?
hangisini alırsam alayım 0.8 PE alacağım.

Bedri35

Aktif Üye
Adı
Bedri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba,

İmzanızda gördüğüm kadarıyla 3-14 kamış ile 2500 lik makine kullanıyorsunuz. Öncelikle tercihinize saygı duymakla beraber hem lrf de hem spinde kullanıcısı olarak Varivas ip öneririm. ( Fiyatlar Seaguar ile benzer) Nedenine gelince Lrf'de Avani Light game super premium pe x4 modelinin 0.3 PE'sini spinde ise Varivas 8 ocean blue x8'in 1.2 PE'sini ( sonraki tercihim 1 PE olacak) kullanıyorum. Her iki ipte inanılmaz şekilde pürüzsüz ipeksi dokulu ve erim mesafeleri çok iyi. Birçok ipte yaşadığım sürtünme sesi ve hissi problemini ( kairiki, daiwa,kendo,sunline) Varivas ile yaşamadım. Denettiğim arkadaşlardan bugüne kadar ne kadar güzel ipmiş demeyen kişi çıkmadı ikisi için de. Bir diğer konu da PE değeri konusu. 3-14 kamış ile 0.6 pe kullanabilirsiniz gibi, ne kadar ince ip o kadar hassasiyet ve az da olsa erim artışı sonuçta.

Seçiminiz doğrultusunda Seaguar alacaksanız öncelikle Lure editionda sadece 8x'te belirttiğiniz kalınlık mevcut. Stealth gray dediğiniz renk Lure editionda mı yoksa standart 8x te mi onu bilemiyorum ancak renk tercihi size kalmış. Multicolor ipler mesafe ölçümünde işe yarayabiliyor düz renkli iplerde ise göz ile mesafe ölçümü yapmak mümkün değil. İp renginin avcılığa etkisi olmadığına inanan bir insan olarak kişisel tercihtir, gönlünüz ve gözünüz hangisine ısınıyorsa makine ve kamışınız ile hangisi daha uyumlu görünüyorsa seçebilirsiniz.

Son düzenleme:

EU80

Yeni Üye
Adı
Eren U.
Kan Grubu
A Rh Negatif
Merhaba,

İmzanızda gördüğüm kadarıyla 3-14 kamış ile 2500 lik makine kullanıyorsunuz. Öncelikle tercihinize saygı duymakla beraber hem lrf de hem spinde kullanıcısı olarak Varivas ip öneririm. ( Fiyatlar Seaguar ile benzer) Nedenine gelince Lrf'de Avani Light game super premium pe x4 modelinin 0.3 PE'sini spinde ise Varivas 8 ocean blue x8'in 1.2 PE'sini ( sonraki tercihim 1 PE olacak) kullanıyorum. Her iki ipte inanılmaz şekilde pürüzsüz ipeksi dokulu ve erim mesafeleri çok iyi. Birçok ipte yaşadığım sürtünme sesi ve hissi problemini ( kairiki, daiwa,kendo,sunline) Varivas ile yaşamadım. Denettiğim arkadaşlardan bugüne kadar ne kadar güzel ipmiş demeyen kişi çıkmadı ikisi için de. Bir diğer konu da PE değeri konusu. 3-14 kamış ile 0.6 pe kullanabilirsiniz gibi, ne kadar ince ip o kadar hassasiyet ve az da olsa erim artışı sonuçta.

Seçiminiz doğrultusunda Seaguar alacaksanız öncelikle Lure editionda sadece 8x'te belirttiğiniz kalınlık mevcut. Stealth gray dediğiniz renk Lure editionda mı yoksa standart 8x te mi onu bilemiyorum ancak renk tercihi size kalmış. Multicolor ipler mesafe ölçümünde işe yarayabiliyor düz renkli iplerde ise göz ile mesafe ölçümü yapmak mümkün değil. İp renginin avcılığa etkisi olmadığına inanan bir insan olarak kişisel tercihtir, gönlünüz ve gözünüz hangisine ısınıyorsa makine ve kamışınız ile hangisi daha uyumlu görünüyorsa seçebilirsiniz.
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. evet 3-14 atarlı 2500lük makinada kullanacağım. bulunduğum yerde alışveriş yaptığım bayide fiyat performans açısından bana uygun olan seaguar diye düşündüm o yüzden onu tercih etmek istedim. fakat dediğiniz ürünü de inceleyeceğim. burada ki av bayisinden alıp onlara sardırıp hızlı şekilde kullanmak istiyorum çünkü kargo vs vs şeylerle uğraşmamak adına.
Lure editionda 0.8 PE değerinde 8.2 kg çeker sunarken stealth de 0.8 PE de 6.8 kg lık çeker sunuyor. levrek misinisa olarak tanıtılmış stealth. çekim kuvvetleri farklı olunca acaba stealth daha ince mi diye düşündüm bu da atış erimini artırabilir diye düşünüyorum. iki modelde de 0.8 PE var gözüküyor stoklarında.

EU80

Yeni Üye
Adı
Eren U.
Kan Grubu
A Rh Negatif
Merhaba,

Bir de 0.8 PE tercih etme nedenim lrf takımımı daha çok kullanıyorum. biraz daha çok yönlü düşünüyorum o takım ile spin beni yoruyor özellikle jig çalışırken. biraz daha çeker gücü yüksek olması anlamında 0.8 kullanıyorum. yanlış mı yapıyorum?

Bedri35

Aktif Üye
Adı
Bedri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
0.6 ya da 0.8 arasındaki seçiminiz kişisel olup ikisinin de yanlış olduğunu düşünmüyorum. Aynı markanın her ikisi de 0.8 pe ve 8x ipinin farklı çeker değerleri olması bana da ilginç geldi. ''Stealth'' gizli & gizlilik manasına gelen bir kelime ve hayalet uçakların isimlerinde de geçen bir kelime. Dolayısı ile tamamen tahminen farklı bir yapı ya da kaplama ile diğer modele göre daha az görünürlük sağladığından levrek avları için tavsiye ediliyordur diye düşünüyorum. Dediğim gibi bilgi değil sadece tahmin....