Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

LRF Leader Misina Tavsiyesi

Aokiji

Yeni Üye
Adı
Can
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim.
LRF ye yeni başlıyorum. İp olarak shimano kairiki 0,06 aldım. İstanbulda kullanacağım.
Leader hakkında çok yorum yok maalesef. Sadece Lrfoltadan Alper bey 2 tane inceleme yapmış.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Umarım değerli bir bilgi kaynağı oluşturabiliriz.
Teşekkür ederim.

secolanga

Üye
Adı
Sercan
Merhabalar, geçen dönem Shimano Aspire Fluorocarbon 0.16 kullanmıştım gayet memnun kaldım. Double uni knot düğümünü kullanıyorum şu ana kadar hiç problem yaşamadım.

_Ramazan_

Daimi Üye
Adı
Ramazan DEMİR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
latex 0,16 / 0,22 kullandım bir eksiğini yamuğunu görmedim çok şükür :) :) düğüm mahin kullanıyorum üsenmezsem evde fc atıyorum ama geneldemahil düğümü ile kullanıyorum

semihdogan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim.
LRF ye yeni başlıyorum. İp olarak shimano kairiki 0,06 aldım. İstanbulda kullanacağım.
Leader hakkında çok yorum yok maalesef. Sadece Lrfoltadan Alper bey 2 tane inceleme yapmış.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Umarım değerli bir bilgi kaynağı oluşturabiliriz.
Teşekkür ederim.
Hedef balık nedir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Turko

Yeni Üye
Adı
Ahmet
Kan Grubu
A Rh Negatif
Çok tecrübeli değilim ancak daiwa prorex fc kullanıyorum çok memnunum =)

Faryalı

Aktif Üye
İstavrit için Powerline Ultra Premium 0,16
Zargana-Mırmır için Sufix Super 21 0,25
Lüfer-Levrek için Shimano Aspire 0,33-0,40
bu misinaları kullanıyorum ve memnunum.
Double uni knot ile bağlıyorum ben.

FARUKSEZER

Daimi Üye
Adı
FARUK SEZER
Kan Grubu
A Rh Pozitif
değişik kalınlıklarda değişik markalarda bir çok öneri var. ben de kendi kullanımımı yazayım. siz içinden size en doğru geleni uygulayın.

Seçeceğiniz liderde belirleyici unsur kalınlık değil çeker değeri olmalı ve ipinizin çeker değerinden biraz daha az(yarım kilo kadar) olmalı. yani ipinizin çeker değerini 5 kg kabul edelim. o zaman leader ınız 4.5 kg civarı olmalı. her marka aynı kalınlıklarda farklı çeker değere sahip olduğu için alacağınız markada bu çeker değerini size hangisi veriyorsa onu tercih etmelisiniz. farklı markalar bu çeker değerini size farklı kalınlıklarda verecektir. iyi kaliteli ürünlerde bu çeker değere daha ince kalınlıklarda ulaşırsınız. kalınlık ne kadar ince olursa da görünmezlik ve sahte deki aksiyon kaybı o kadar az olur.
yukarıdaki mesajlarda belirtildiği gibi 0.25, 033 ya da 0.40 veya daha kalın leader bağlamak tek 1 durum dışında avantaj değil dejavantaj yaratmaktadır. dejavantajlarını sıralamak gerekirse;
* görünmezlik. ip inceldikçe görünmezlik artar. kaliteli markalarda kalınlık artıkça sığ sularda ki görünmezlik kaybı da daha az olmaktadır,
* kalınlık arttıkça leader ın esnekliği azaldığı için sahtelerde aksiyon kaybına neden olmaktadır.,
* makinemizde ip leader ve kullanıyorsak klips ile sahtemizi bir zincir olarak düşünürsek bu zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. her halükarda çeker değeri güçlü bir klips kullanılmakta olduğundan klipsi göz ardı edelim. bu durumda 0.06 kairiki ipimize 0.25, 033 ya da 0.40 kaliteli bir leader kullanırsak bu zincirin en zayıf halkası ipimiz olacaktır. bu durumda sahte bir yere takıldığında çekerek kurtaramıyor isek kopma eğer şanslı isek düğümden değilsek ipte her hangi bir yerde yaşanacaktır. ve bu kopma ipin o sırada makineye kadar olan herhangi bir yerinden olabilir. yani düğümden koparsa şanslı isek ip kaybımız hiç olmayabilir. şanssız isek ip kaybımız 5-10-20-30 metre ve fazlası olabilir. ve iplerimiz de özelikle kaliteli olanların kaybı açı verici olabiliyor. bu nedenle bu zincirde zayıf halka olarak ipimizin olmasına izin vermemeliyiz.

ince leader ın dejavantajı kalın leaderın tek avantajı ise eğer avlandığımız mera çok kayalık ise ve kayalıklara sürtme çok yaşanıyorsa ortaya çıkıyor. kalın leader ın kayalıklara sürtünmedeki dayanıklılığı daha fazla olması nedeni ile sahteler daha fazla korunmuş oluyor. burada dikkat edilmesi geren nokta sadece sürtünme. takılma değil. bu sürtünmede çok sanşlı iseniz ipinizin ucuna taktığınız 80-100 cm leaderda yaşanırsa geçerli. bu şansın düşük ihtimal olduğu düşüncesindeyim.

bunlar benim bakış açım ve doğrularım. unutmayın bu hobi de kullanılan malzeme ve ekipmanlarda, avlanma stilinde tek bir doğru yoktur. bir başkasında çalışan malzeme ekipman doğru olan sahte avlanma stili sizin elinize ya da uygulama stilinize uymayabilir.

Bir önemli nokta da doğru kalama ayarıdır. doğru kalama ayarı ile ince leader kullanarak bir çok balığı kıyılatmayı başarabilirsiniz.

Avatırımda gördüğünüz 1 kilo 858 gr levrek 0.06 Kairiki ipin ucunda 0,12 mm Shimano aspire ile LRF disiplini avlanmada kısmet olmuştur. Ki bu kalınlıklar genelde çapari için köstek yapımında istavrit avlarında kullanılmaktadır.

Son düzenleme:

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Okuma Shotai ve Varivas'ın FC misinalarını tercih edebilirsiniz. Kalınlık (daha doğrusu çeker) hedef balığa göre değişmek ile birlikte tek dikkat etmeniz gereken nokta Faruk abinin de dediği gibi ipinizin çeker değerinin üzerine çıkmamak olsun. Kalamayı doğru kullanırsanız ortalama 3-4 lb (1.3-1.8 kg) çekeri olan bir leader ile her balığı kıyıya alırsınız. Ben 4 lb çekerli ipimin önüne 3 lb çekeri olan bir leader tercih ediyorum.