Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lrf Mi Spin Mi ? Yer Izmir

Mert foça

Yeni Üye
Adı
Mert
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Öncelikle okadar çok içine girdim ki bu konunun boğuldum desem yeridir. Ama kafamda ki soru işaretlerini hala gideremedim. Soruyu sormadan önce genel belli başlı konum mevki ve mera belirteyim ki daha değerli bilgileri alayım.

Gidilen mera çandarlı,ksk, bostanlı eski yeni foça, aliağa bayraklı.

Meraların genel özellikleri : kıyıdan atım, dökme kayalık, doğal kayalık,islele uçları,kumluk plaj ,kumlu taşlı ve yosunlu zemin birde gediz ağzı balçıklı ve çeşitli zemin çıkıntıları( kütük gibi) ki gediz ağzı çok tercih ettiğimiz bir yer değil.

Hedef balık ise egede bol rastlanan türler ; isparoz, mırmır , lidaki, çipra, levrek, ispendek, karagöz, mercan şeklinde. Tabi bu kıyılardan mevsimine göre palamut akya ve istavrit gibi balıkların alındığı da oluyor.

Denize gidilen havalar ise çok fark etmiyor ama yağmurlu ve fırtınalı havalarda soba başında pineklemek genel tercih

Şimdi spincileirin elinde genel olarak maket yem görüyorum. Spinin lrf göre artısı nedir ?

Lrf kamış aldım 2-10 gr okuma maket yem kullanamazmıyım ille jig head ile slikon mu kullanmalıyım ? Dalgalı kıyılıkta lrf takımı jig head yapamazmıyım ? Su üstü mü maket yem mi kullanmalıyım atar aralığına uygun. Ve kaç m ulaşır bu jig..

Veya spin kamış aldım atar aralığı 7-30 veya 7-21 olsun. 7 gr jig head ile slikon sahte taktım kullanamazmıyım ? Sadece sahte maketler mi kullanmalıyım ? Dalgalı deniz de mi verim artar yoksa sakin havalarda kullana bilirmiyim ? Dalgalı denizde daha mı verim alabirim, lfr göre erim daha mı fazla ? Veya bahsettiğim meralarda hangisi tercih edilebilir bahsettiğim balıklara göre ? Tecrübelirinizi aktarmanızı ilgi ile bekliyorum. Hepiniz sağolun

stasyonar

Aktif Üye
Adı
Serkan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Buna da bir cevap vereyim sorular biraz boğucu gibi ama, bu işin hastalarında hem lrf takım olur spin takım olur. Lrf'nin kamışı daha hafif, atarı düşük, ipi daha ince ,makinesi daha küçük olur ki küçük balıklarda bile yaşadığın aksiyon sana keyif verir. Sanırım Lrf disiplinin çok çok sahtesi filan oturmamış ülkemizde, mesela su üstüsü yok gibi birşey. Ama küçük silikonlar küçük (baby) jigler atılır. İcabında dişli balık bulamadın zoka takar yine yemli atarsın. Spinin takımları biraz daha atarı yüksek, makinesi büyük, ipi kalın olur. Atar aralığı daha çeşitli olup icabında 15-30 gr aası maket balıklar, yine ağır jighead ile silikonlar, hatta jigler atarsın. Spin'de erimin bana göre daha fazladır, tarayacağın alan da fazla olur. Spin ile de zokalı yemler atabilirsin. Sanki bana Lrf daha incik boncuk teferruatlı hatta pahalı gibi geliyor. Ustalar ne der bilmiyorum tabi. Ancak Spin'de balık sayın azdır, yemlide boş dönüyorsan spinde kafayı yersin. Lrf ile yemlide tutacağın küçük balıkları yine tutabilirsin, spin kamışla da tutabilirsin elbette ama o spin disiplini sayılmaz. Ama ben derim ki sen bu okyanusa şimdilik dalma, güzel bir surf kamışla 50-100g kurşunla sana önceki konunda bahsettiğim yem tipiyle körfezin güzel çipuralarını yakala. Ayrıca Aliağa körfezi bana göre İzmir körfezinden daha verimsiz. Sanki bunun sebebi de İzmir'e göre daha denetimsiz kalıyor olması ve yasak avcılığın ağcılığın daha fazla olmasıdır. Özetle bu spin lrf işine şimdilik bulaşma yemliyi geliştir.

Çırak

Daimi Üye
Adı
Melih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Öncelikle okadar çok içine girdim ki bu konunun boğuldum desem yeridir. Ama kafamda ki soru işaretlerini hala gideremedim. Soruyu sormadan önce genel belli başlı konum mevki ve mera belirteyim ki daha değerli bilgileri alayım.

Gidilen mera çandarlı,ksk, bostanlı eski yeni foça, aliağa bayraklı.

Meraların genel özellikleri : kıyıdan atım, dökme kayalık, doğal kayalık,islele uçları,kumluk plaj ,kumlu taşlı ve yosunlu zemin birde gediz ağzı balçıklı ve çeşitli zemin çıkıntıları( kütük gibi) ki gediz ağzı çok tercih ettiğimiz bir yer değil.

Hedef balık ise egede bol rastlanan türler ; isparoz, mırmır , lidaki, çipra, levrek, ispendek, karagöz, mercan şeklinde. Tabi bu kıyılardan mevsimine göre palamut akya ve istavrit gibi balıkların alındığı da oluyor.

Denize gidilen havalar ise çok fark etmiyor ama yağmurlu ve fırtınalı havalarda soba başında pineklemek genel tercih

Şimdi spincileirin elinde genel olarak maket yem görüyorum. Spinin lrf göre artısı nedir ?

Lrf kamış aldım 2-10 gr okuma maket yem kullanamazmıyım ille jig head ile slikon mu kullanmalıyım ? Dalgalı kıyılıkta lrf takımı jig head yapamazmıyım ? Su üstü mü maket yem mi kullanmalıyım atar aralığına uygun. Ve kaç m ulaşır bu jig..

Veya spin kamış aldım atar aralığı 7-30 veya 7-21 olsun. 7 gr jig head ile slikon sahte taktım kullanamazmıyım ? Sadece sahte maketler mi kullanmalıyım ? Dalgalı deniz de mi verim artar yoksa sakin havalarda kullana bilirmiyim ? Dalgalı denizde daha mı verim alabirim, lfr göre erim daha mı fazla ? Veya bahsettiğim meralarda hangisi tercih edilebilir bahsettiğim balıklara göre ? Tecrübelirinizi aktarmanızı ilgi ile bekliyorum. Hepiniz sağolun

Daha evvel 3-4 kez av ekibimle ve bireysel olarak izmire spin için gittim ama hiçbir balık yakalayamadım. En son iş seyahatim için izmire giderken yeni aldığım Abu Garcia Salty Style Micro Shore Jig 0.8-15gr atarlı kamışımı ve Complex C2500 makinemi götürdüm, haliyle yanıma 0.5gr ile 5gr arası jigheadlerimi, kokulu kokusuz silikon çeşitlerini, hafif jigleri ve sahtelerimi aldım. İlk önce akşam saatleriydi alsancak kıyılarında avlandım 1gr jighead+silikon ile kaba lidaki, karagöz, ispari yakaladım ve lrf kamışı olması sebebiyle de inanılmaz keyif aldım, ertesi günlerde karşıyaka, mordoğan, karaburun ve urlanın arkalarında bir koyda balık avlama fırsatı buldum, ve o an a kadar spinle yakalayamadığım balıkları yakaladım. İzmirde bulunduğum bu 1 haftaya yakın süre içinde iş görüşmelerimden fırsat bulduğum kadarıyla yaptığım avlarda yaklaşık 45-50 adet civarı balık yakalayıp geri bıraktım. Uzun lafın kısası benim tavsiyem yukarıda bahsettiğim kamış gibi 0.8-15 gibi bir kamış alır ve spinle yemliyle ulaşamadığım keyfi yaşarım. Alt atarı 0.5, 0.8 gibi bir kamış alırsanız jighead silikonda çalışabilirsiniz. Bundan sonraki ege seyahatlerimde yanımda başka kamış götürmeyi düşünmüyorum. Daha evvel bu forumda lrf başlığında ve birkaç farklı konu altında paylaşmıştım ama şimdi size de bir örnek oluşturması açısından burada da paylaşıyım.

20190913_194156.jpg 20190912_031219.jpg 20190913_183916.jpg 20190912_014234.jpg 20190913_195944.jpg 20190913_194203.jpg 20190922_224232.jpg 20190913_195937.jpg