Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lrf setim hakkında yardım

cptmfs

Yeni Üye
Adı
Ferit Kaptan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba hobidaşlar;
Kamış : Shimano Alivio 2-10 atarlı
Makina : Ceymar Cxt-25
Misina : altta dolgu üstte ip misina sanırım 0.14 veya 0.16 var
1.8 gr çapa ve shogun marka jiglerle çok çok zor balık alabiliyorum.
1 metre 0.16 bedene 0.10 köstekli 3 adet 9 numara çapraz iğne altına 3 4 gr kıstırma kurşun yardımı ile istavrit avlarında başarı elde edebiliyorum

Elimdeki silikonlar
Fujin babyworm beyaz ve yeşil
Yummy kırmızı ve turuncu
Mırmır eşkina istavrit karagöz izmarit gibi balıkları avlamak istiyorum.

Tavsiyelerinize ihtiyacım var düzeltmem gerekenleri söylerseniz çok sevinirim.

Sanırım önce bir 8x 0.06mm ip almam gerekiyor kendo bunun için uygunmudur?

Bedri35

Aktif Üye
Adı
Bedri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ferit Merhaba,

Öncelikle konu hakkında profesyonel değilim fakat düşüncelerim aşağıdaki gibi,

• Senin de tespit ettiğin üzere ipin çok kalın. 0,06 iyidir. LRF ipleri 4x tercih ediliyor genelde ve fiyatları uygun, bu anlamda kendo yerine daha az su tutan shimano kairiki ya da üzeri klasmanda bir ip tercih edebilirsin. LRF de erim çok olmadığından ipin de yarısını kullanıp altına dolgu yapmak ip tuzdan yıprandığında ters- düz yapmak ve tamamen kullanılamaz duruma geldiğinde kalan 75 metre ipini 0 olarak makineye sarmak mantıklı olacaktır.
  • Bana göre 2-10 atarlı bir kamış ile 1,8 gr jighead de verim ve erim alamazsın. Tahminen kullandığın kamış 3-3,5 gramlardan itibaren erim ve hissiyat vermeye başlıyordur.
  • Lrf de genelde 500 lük ya da 1000 lik makineler tercih ediliyor, kullandığın makine hem lrf seti için çok ağır (227 GR) hem de sarımı hızlı (65,5 cm/tur) Yine okuma tercih etmek gerekirse 170 gram ağırlık ve 55 cm sarım hızı ile ceymar 10 daha isabetli bir tercih olacaktır.
Nacizane fikirlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

rastgele.

roxy

Aktif Üye
Adı
Batuhan Candan
Kendo 0.06 gerçek 0.06 değil maalesef, Kairiki yada J-Braid’de değil.
LRF TR kanalında bu ip kalınlıkları ile ilgili detaylı bir çok açıklama var, bir izlemenizde fayda var. Buraları inceledikten sonra Intech Mono ve Micron Braid’i denedim ve verim aldım, tatlı su avlarında. LRF için denemeler sonucunda edindiğim tecrübe ne kadar ince ip ve lider o kadar avcı takım. Daha önce Kairiki’de J-Braid’de kullandım bu arada gerçekten kalınmış, bu ipler.
Ayrıca 2-3 gr ile avlanacaksanız 0,5-5 gr arası bir kamış edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Mera yapınızı bilmiyorum ama hedef balıklar için çekeri 1,5-2 kg’ye geçmeyecek ipler ve liderler işinizi görecektir.
Ceymar 25’i spin takımımda kullanıyorum. Ceymar-10’da kullanıyorum, diğer markalarda 500’lük makineye tekabül ediyor. Erim açısından 1000’lik makineler daha faydalı olacaktır, Okuma’larda 20’lik makineler işinizi görür.
Tavsiye değil, deneyimlerimi paylaşmak istedim, rastgele…

cptmfs

Yeni Üye
Adı
Ferit Kaptan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ferit Merhaba,

Öncelikle konu hakkında profesyonel değilim fakat düşüncelerim aşağıdaki gibi,

• Senin de tespit ettiğin üzere ipin çok kalın. 0,06 iyidir. LRF ipleri 4x tercih ediliyor genelde ve fiyatları uygun, bu anlamda kendo yerine daha az su tutan shimano kairiki ya da üzeri klasmanda bir ip tercih edebilirsin. LRF de erim çok olmadığından ipin de yarısını kullanıp altına dolgu yapmak ip tuzdan yıprandığında ters- düz yapmak ve tamamen kullanılamaz duruma geldiğinde kalan 75 metre ipini 0 olarak makineye sarmak mantıklı olacaktır.
  • Bana göre 2-10 atarlı bir kamış ile 1,8 gr jighead de verim ve erim alamazsın. Tahminen kullandığın kamış 3-3,5 gramlardan itibaren erim ve hissiyat vermeye başlıyordur.
  • Lrf de genelde 500 lük ya da 1000 lik makineler tercih ediliyor, kullandığın makine hem lrf seti için çok ağır (227 GR) hem de sarımı hızlı (65,5 cm/tur) Yine okuma tercih etmek gerekirse 170 gram ağırlık ve 55 cm sarım hızı ile ceymar 10 daha isabetli bir tercih olacaktır.
Nacizane fikirlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

rastgele.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım ben iyisimi 3 gram jig ve kairikiki ip sipariş edeyim o zaman. Şuan için makinaya ayıracak bütçem malesef yok :(
bu arada Kendoların çok su tutma sorunu var sanırım bunu ilk sizden duydum kullanan yorumlayanlar hiç bahsetmemişti bundan :)

cptmfs

Yeni Üye
Adı
Ferit Kaptan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ip tavsiyenizi araştıracağım bunu forumdaki ip misina konularındada görmüştüm 0.3pe olanı mı tavsiye edersiniz 4x veya hangi kombinasyonu ? birde makinayı değiştirmemde gerektiği yönündemi kanaatiniz ?

Rastgelee

roxy

Aktif Üye
Adı
Batuhan Candan
Merhabalar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ip tavsiyenizi araştıracağım bunu forumdaki ip misina konularındada görmüştüm 0.3pe olanı mı tavsiye edersiniz 4x veya hangi kombinasyonu ? birde makinayı değiştirmemde gerektiği yönündemi kanaatiniz ?

Rastgelee
Ceymar 25’i yerine 1000’lik bir makine gerekecek.
Intech First Braid’i inceleyebilirsiniz 0.3pe olarak.

cptmfs

Yeni Üye
Adı
Ferit Kaptan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ceymar 25’i yerine 1000’lik bir makine gerekecek.
Intech First Braid’i inceleyebilirsiniz 0.3pe olarak.
Aliexpress de kastking ve ghotda markalarının makinalarını tercih etsem uygun olurmu sizce ? birde kamış 2-10 atarlı bunuda değiştirmem gerekirmi yoksa kamış işimi görürmü ?

roxy

Aktif Üye
Adı
Batuhan Candan
Aliexpress de kastking ve ghotda markalarının makinalarını tercih etsem uygun olurmu sizce ? birde kamış 2-10 atarlı bunuda değiştirmem gerekirmi yoksa kamış işimi görürmü ?
Bu markalar hakkında bilgim yok.
Savage Gear SG2 yada SG4 1000’lik olanına bakabilirsiniz.
Kamış için acele etmezdim, ip ve makineden başlardım.