Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lrf Ve Spinde Ip Misina Ve Lider Tavsiyesi Ve Örnekleri Nelerdir?

GURKANKALKAVAN

Aktif Üye
Adı
GÜRKAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar merhabalar. LRF veSPİN avında kullanılması gereken tavsiye ettiğiniz ip misinalar ve liderler (kullanılması gerekse eğer) nelerdir. konuyu araştırdım ama pek bilgi bulamadım.
LRF makinesi shimano catana 3000 (hgfd olmayan düşük sarımlı model)
Spin makinesi okuma azores blue 4000
Balıklar : levrek lüfer çipura mırmır istavrit vs.
yer istanbul - kefken - izmit körfez - saroz körfez
bütçe : sanırım önemli konu olduğu için 300 400 tl lere çıkılabilir iki ip için tabi.

sizden ricam hangi ipin önüne hangi lider bağlanmalı (bağlanmamalı) ipe bakıyorsun çekeri 17 kg lidere bakıyorsun çekeri 8 kg ee nası olacak peki bu iş :)
yani 0.12 mm ipe nasıl lider gerek
0.18 e kaç mm lider gerek
0.06 ya kaç mm lider gerek (yada gereklimi)
yukarıdaki ölçülere göre ne kullanmalıyım acep. şimdiden cevaplar için teşekkürler

Zafkon

Aktif Üye
Adı
Zafer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
3 ip içinde 0,30mm misina iyidir. Şeffaf mono misinaları kullanabilirsin daha sağlam olur,. Tavsiyem kamışın uzunluğuna göre 1-1.5m lider mesafesi yeterli. Lider düğümü halkanın dışında kalacak. Tecrübeye göre ilk halka liderin kopmasında çok etkili, atış anında düğüm, yüzük yüzünden ip misina ,mono misinayı en ufak dengesizlikte kesiyor. Bu nedenle her av başlangıcında 1-1.5m lideri değiştirmek lazım. Resimdeki düğümü tavsiye ederim. IMG_20191012_235853.jpg

ColorTR

Aktif Üye
Adı
Mert
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben 0.14 ipe kadar daiwa prorex 0.23 fc kullanıyorum 0.20'ye 0.35 shimano aspire fc kullanıyorum. Daiwa prorex fc bence çok iyi ama çoğu kişi bu kalınlıklarda %100 fcye gerek olmadığınnı mononun yeterli olduğunu söylüyor fiyat olarak da çok daha uygun. Alternatif nippon ghost fc kaplama var yine fiyatı %100fc lere göre uyguna geliyor. FC nin görünmemesinin yanında en büyük avantajı katmanlı olduğundan dolayı aşınmalarda çok iyi oluyor ama çekerleri düşük. Mono daha çok gözüktüğü iddia ediliyor ama daha düşük kalınlıklarda daha fazla çeker veriyor :)