Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lüfer, kofana ve levrek avı için makine tavsiyesi.

Hakan Demir

Yeni Üye
Adı
Hakan Demir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar merhaba.
Foruma yeni üye oldum. Ankarada yaşıyorum burada fırsat buldukça turna avına gidiyorum, fakat yılda bir kaç kez Akdeniz de kofana, lüfer ve levrek avına giderim.
Yeni bir olta seti yapmayı planlıyorum, 10/30 atar 2-40 m shimano kamışta karar kıldım. Fakat makineye bir türlü karar veremedim. Aradığım öncelikler makinenin hafif olması ve beni yormaması, 1-3 Kg arası balıkları rahat çekmesi, 3-4 kiloluk bir kofana yakaladığımda da balığı biraz yorarak da olsa işimi görmesi. Yani hedef kitle maksimum 5 kg lik balıklar.
Öncelikle makineyi de aynı marka yani shimano almayı planlıyorum, fakat bu işlerde tecrübeli arkadaşlara sormak istediklerim şunlar:
2500 lük makineler oldukça hafif bu anlamda bana cazip geliyor, bu tip makineler işimi görür mü?
Eğer görür deniyorsa drag kuvveti kaç olmalıdır?
Catana serisine baktığımda fiyatı uygun fakat drag olarak 3 kg görünüyor. Bu değer genel anlamda ne ifade ediyor? Söz gelimi 5 kg bir levrek oltama takıldığında bu makine ile çekmem çok mu zahmetli olacaktır.
Shimanonun farklı modellerinin farklı drag ve teknoloji özellikleri mevcut. bütçemin üst limitinin 650 TL civarında olduğunu düşünürsek shimanonun orta modellerinden hangi modelini almamı önerirsiniz catana uygun mudur yoksa başka modele mi yönelmeliyim? Modelleri karşılaştırmalı olarak nedenleriyle birlikte tavsiye veren olursa sevinirim.

Bu kadar büyük balıklara olta atıyorsan 4000 lik vs makine al diyenler olabilir haklı olarak, ama kofana avını yılda bir kez yapıyorum daha ziyade 1-2 kg turna ve 1-3 kg arası levrek avını baz alabiliriz.
Şimdiden teşekkürler.

Hakan Demir

Yeni Üye
Adı
Hakan Demir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çeşitli forumlarda Shimano Nexave nin Catana dan daha kaliteli olduğu söylenmiş. Aralarında ciddi bir fiyat farkı da yok. Bu nedenle Catana yı eledim sayılır.
yine Shimano nun Sedona isimli bir modeli mevcut.Shimano nun internet sitesinde Sedonanın, Shimanonun yalnızca üst sınıf makineleri için ürettiği Hagane dişlisine sahip en uygun fiyatlı makinesi olduğu yazıyor. Eklediğim fotoğraflar şurasıyla Sedona ve Nexave nin 3000 lik makinelerine ilişkin değerler. Hız, drag ve ağırlık yönünden hemen hemen aynılar. Sedona 589 TL, Nexave 484 TL civarı.
Ben mevcut bilgimle bu iki modele kadar düşürdüm ve Sedona yı almayı düşünüyorum.

6CCE4381-457D-42E1-AF81-BD497FE0F8DA.png0A3DF1C9-BF08-4326-9A61-884C1B50B8E9.png6CCE4381-457D-42E1-AF81-BD497FE0F8DA.png0A3DF1C9-BF08-4326-9A61-884C1B50B8E9.png Katlı sağlayacak olan olursa memnun olurum.

ahmet10

Daimi Üye
Adı
Ahmet
Ben çok uzun süredir sedona 4000 fd kullanıyorum genelde avlarım levrek ve beni yarı yolda hiç bırakmadı beş kilo üst levrekte bile

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
10kg drag ve 215gr ağırlıkla Daiwa Exceler LT 2500 öneririm. Aslında bu drag dediğimiz olaya fazla takılmamak lazım, neticede makinanın drag gücü ne kadar fazla olursa olsun misinanızın drag gücü o kadar kuvvetli değilse makinanın bir anlamı olmuyor.
Hafiflikten dolayı Daiwa LT serilerine bakın derim, bütçeye göre de exceler veya legalis olabilir diye düşündüm. Aralarında sadece kol farkı var zaten ikisi de aynı makina.

Edit: 650tl sıfır almaktansa ikinci ellere bakmanızı öneririm. Gerçekten çok düşeş makinalar bulabiliyorsunuz tavsiye ederim muhakkak letgoya falan bir göz atın.

Mektupla

Daimi Üye
Çeşitli forumlarda Shimano Nexave nin Catana dan daha kaliteli olduğu söylenmiş. Aralarında ciddi bir fiyat farkı da yok. Bu nedenle Catana yı eledim sayılır.
yine Shimano nun Sedona isimli bir modeli mevcut.Shimano nun internet sitesinde Sedonanın, Shimanonun yalnızca üst sınıf makineleri için ürettiği Hagane dişlisine sahip en uygun fiyatlı makinesi olduğu yazıyor. Eklediğim fotoğraflar şurasıyla Sedona ve Nexave nin 3000 lik makinelerine ilişkin değerler. Hız, drag ve ağırlık yönünden hemen hemen aynılar. Sedona 589 TL, Nexave 484 TL civarı.
Ben mevcut bilgimle bu iki modele kadar düşürdüm ve Sedona yı almayı düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 106453Ekli dosyayı görüntüle 106454Ekli dosyayı görüntüle 106453Ekli dosyayı görüntüle 106454 Katlı sağlayacak olan olursa memnun olurum.
Söz konusu makinelere, kaç metre ip sarılabiliyor acaba ?
Eğer Kofana gelirse, yormak için kalamayı kullanarak yeterince misina salmaya yeter mi ? )

Son düzenleme:

mohac

Daimi Üye
Adı
Aykut
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Daiwa fuego 3000dc ve legalis 3000dc makinelere bakabilirsiniz.

M. Taha D.

Daimi Üye
Kesinlikle Daiwa Regal LT 3000 DC alabilirsiniz.. fiyat performans bir makine..

Myth

Üye
Adı
Onur Metin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kofana hızlı sarım sever diye biliyorum bu sebeple sedona s3000 xgh öneririm.Ben ipi biraz kalın kullanıyorum büyük balık gelebilir diye makine kalaması genelde yeterli ama yetmez ise eldivenli elimle kalamaya yardımcı oluyorum.Asıl işi kamış ve ip yapacak makine sadece boşu alacak önemli olan kamış makine uyumu.Kendimden örnek vereyim elimde 2 kamış vardı aynı marka aynı boy birisi 7-28 atar digeri 10-35 atar. Dogal olarak 10-35 atara 4000 lik 7-28 atara 3000 lik makine taktım fakat uyumlu olmadı mesafe düşüktü.Biraz araştırdım 7-28 olan kamışın ilk halkası 10-35 olandan büyüktü makineleri degiştirdim 4000 lik 7-28 e mükemmel oldu aynı şekilde 3000 lik ise 10-35 e uydu.Alacagınız kamışın ağırlığı ile makinenin ağırlığı dengeli olsun,makine kafa çapı ilk halkayla uyumlu olsun kalama çok önemli değil diye düşünüyorum.Elinize uyması deneme şansınız yoksa şans işi denedikçe bulunacak.İlk seferde dilediğiniz kamış makineye ulaşmanız dileğiyle,bol şans.

Hakan Demir

Yeni Üye
Adı
Hakan Demir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Yorumlar için teşekkürler. Sedona 3000 aldım 9 kg drag 91 cm sarma hızı umarım memnun kalırım. Daiwa legalisi de sonradan inceledim gerçekten çok hafif, ikinci bir takım yaparsam legalis alırım herhalde.

mhilmipaydas

Yeni Üye
Makine ile kamış uyumu hakkında belirli bi ölçü var mı acaba, yani elimizdeki kamışa makineyi internetten alıyoruz ve hangi ölçümü dikkate almalıyız, bende 2.70 10-40 atarlı kamış var ve 3000 lik mi 2500 lük mü makine alayım diye kara kara düşünüyorum