Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer ve kültür balıkçılığı

Konu, 'Balık Anatomisi ve Balık Davranışlarına Genel Bakış' kısmında SEMSS tarafından paylaşıldı.

  1. SEMSS

    SEMSS Aktif Üye

    Yaş:
    47
    Kayıt:
    17 Kasım 2012
    Mesajlar:
    280
    Beğeniler:
    180
    Şehir:
    İstanbul
    Lüfer, 4 mevsim sofraları süsleyecek - Milliyet


    Arkadaşlar internette gezinirken bu konu dikkatimi çekti ve açıp okuma gereği hissettim.
    Bilindiği üzere Lüfer balığı kültür balıkçılığı ile alakalı olmayan bir tür.
    Sırf Türk insanının Lüfer balığına düşkünlüğü baz alınarak ( tamamen ticari düşünce ) böyle bir girişimde bulunmasını nasıl karşılıyorsunuz ?
    Bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum gerçekten.
    Zira Bu balığın özelliği belli mevsimsel göçleri esnasında av vermesi ve bu dönemde balığın lezzetini artıran yağlanma etkisinin çok olması kas yapısı vesaire.
    Lezzet artırımı için biolojik ve kimyasal çalışmaların yapılması ve bu özgür nerdeyse yamyam tabir edilen bir etçil balığın kafes ortamında nasıl bir lezzete sahip olacağı merak konusu.....


    avlanma yasaklarına , kriterlerine gereken önem verilmiş olsa idi ( kıyı balıkçılarının gösterdiği duyarlılığı ticari balıkçılarda göstermiş olsa idi ) sanırım böyle bir gereksinim duyulmayacaktı. Çipura balığında ortaya çıkan görsel farklılıklar acaba lüfer balığında nasıl ortaya çıkacak.kafeslerden kaçan balıkların doğaya adaptasyonu çipura gibi olabilecek mi? cevapsız bir sürü soru var zira su sıcaklıkları lüferin yaşam ortamı için büyük etken...!!!
     
    spinci ve kerem03 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nuri deniz

    nuri deniz Aktif Üye

    Kayıt:
    29 Ekim 2012
    Mesajlar:
    462
    Beğeniler:
    35
    İnşallah deniz suyunda Kültür balığı olarak yetiştirmeyi başarabilirler...çünkü hayatlarını devamlı olarak göçebe olarak yaşıyan bu türdeki balıkların yetiştirilmeleri imkansız gibi görünüyor...Çünkü genlerinde devamlı göç haritası işlenmiş...
     
  4. SEMSS

    SEMSS Aktif Üye

    Yaş:
    47
    Kayıt:
    17 Kasım 2012
    Mesajlar:
    280
    Beğeniler:
    180
    Şehir:
    İstanbul
    Böyle bir projeyi gündemine alıp faaliyet yürüten hazır gıda sektöründe özellikle balık ürünleri konusunda faaliyet gösteren firmanın bu balığın avlanma kriterlerine ülke genelinde ne kadar uyum sağlandığı veya bilinçlendirme gibi bir çalışması yok iken direk olarak konuya bu şekilde eğilim göstermesi düşündürücü
    diğer açıdan bakılırsa da nesli hatalı avlanma yüzünden tehlike altına girmekte olan bir cins için ise kurtarma çalışması olarak ta kabul edilebilir
     
  5. Bosix

    Bosix Üye

    Yaş:
    40
    Kayıt:
    25 Haziran 2012
    Mesajlar:
    42
    Beğeniler:
    60
    Etçil olan bır balık turunun , kendı turune de saldırdıgını bılınen bır gercek
    bu durumda ıcgudulerını torpulenmedıgı surece kafes de 1000 balıkdan 100 balık kalır.

    Lüfer levrek gıbı lescı bır balık da degıl taze etten ısırık alır gıder.olmaz bu ıs
     
  6. Selahattin

    Selahattin Moderatör Yönetici

    Yaş:
    33
    Kayıt:
    2 Mayıs 2010
    Mesajlar:
    7.968
    Beğeniler:
    4.517
    Şehir:
    Şişli, İstanbul
    Bence imkansız gibi, ancak tünel sistemi gibi bir şey ile devamlı hareket edecekleri ve dolanacakları bir kafes ile yapılabilir, ama beslenme olayını nasıl çözerler hiç bir fikrim yok... Genleriyle oynanıp başka baıkların beslenme alışkanlığı kazandırılsa bu sefer de tadı değişecek yaparlarsa dünya çapında bir olay olur gerçekten de ..
     
  7. murat karahan

    murat karahan Aktif Üye

    Yaş:
    47
    Kayıt:
    25 Kasım 2011
    Mesajlar:
    560
    Beğeniler:
    368
    Öncelikle yem/et tutma verimi önemli. Bu açıdan çok hareketli balıklar eğer çok çok değerli değillerse (orkinos gibi) bu işe 1-0 geriden başlıyor çiftlik balıkçılığı açısından. İkincisi çiftlik balıkları az sayıda anaçtan çıktığı için, genetik çeşitlilik açısından sıkıntı yaratabilecek bir durum ortaya çıkıyor. Normalde bir balığın yavrularından 5 tanesi erişkinliğe ulaşabilecekken bu sayı çiftlik balıklarında haliyle çok çok daha fazla. İleride çiftlik balıklarından kaynaklı kötü bir gen, tüm popülasyonu etkileyebilir.
     
  8. SEMSS

    SEMSS Aktif Üye

    Yaş:
    47
    Kayıt:
    17 Kasım 2012
    Mesajlar:
    280
    Beğeniler:
    180
    Şehir:
    İstanbul
    Lüfer 10 derece altında 18 derece üzerinde ki sularda yaşamayan bu nedenle mevsimsel göçler yapan etçil bir balık türü.Kışın özellikle çanakkale boğazı geçişi için marmarada yağ bağlayan egenin ısınması ilede yeniden karadenize göç eden bir balık.
    Kuzey ege bölgesinde bu çiftlik sistemi gerçekleşecek olsa bile ege denizi açıklarında bile su sıcaklıkları yazın 18-22 derecelerde ölçülüyor.Yani lüfere tadını veren yağlanma gerçekleşmeyecek. muhtemelen hatta büyük olasılıkla genleri ile oynanacak ve lezzet kazanması için kimyasallardan yararlanılacak.
    Bu doğanın dengesi ile oynamak oluyor.Ve ilerleyen sürelerde yırtılan hasar gören çiftliklerden kaçan balıklar doğal popülasyonuda olumsuz etkiler.
    İnce elenip sık dokunması gereken bir konu.
    Bence bilinçli avlanma konusunda toplum bilincinin artırılması sanayi bilincinin artırılması balık nüfusunun kendi doğal ortamlarında artırılması belki kısa vadede değil ama uzun vadede balık nüfusunun hızlı artışı ile lüfer balığının ticari değerinin artması sağlanabilir.
    Zaten Freshfood sektöründe ton balıkları ile yeterli bir gelir kaynağı mevcut.Orkinos çiftlikelrine karşı yürütülen protesto kampanyaları bence sektörü bu düşüncelere kaydırdı ?
     
  9. murat karahan

    murat karahan Aktif Üye

    Yaş:
    47
    Kayıt:
    25 Kasım 2011
    Mesajlar:
    560
    Beğeniler:
    368
    Lüfer 30 dereceye kadar sularda rahatlıkla yaşar. Yağlanma konusuna gelince, bol yem bulursa her dönem lezzetli olur ancaaak havyar tuttuğu dönem hariç.

     
  10. nickbalik

    nickbalik Yeni Üye

    Yaş:
    26
    Kayıt:
    13 Aralık 2013
    Mesajlar:
    12
    Beğeniler:
    0


    kesinlikle
     

Sayfayı Paylaş