Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Made in Japan SAHTE ÜRETİMİ

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bülent Abi dikkat çekilmesi gereken bir konuda emek harcamışsın. Ellerine sağlık. Bu tabi ucuz malı tercih edenlerin fikirlerini değiştirmeyecek ama japon mallarının neden pahalı ve daha verimli olduğunu anlamamız için gayet güzel bir çalışma olmuş.
Japon ürünleri aslında pahalı değil.
Bizim alım gücümüze göre pahalı kabul ediliyor sadece. Burada pahalılık görece bir kavram.
Ortalama bir sahtenin ya da herhangi bir ürününün fiyatı o ülkenin para birimine göre değerlendirmeli.
Bu ürünler üretildikten sonra 3-5 defa el değiştirir ve her defasında bir kar marjı fiyatların üstüne bindirilir. Bu kaçınılmaz bir şey tabii ki..

Bizim asgari ücretlimiz bir japon sahtesini (70 TL) satın alabilmek için ortalama 12 saat çalışmak zorunda.
Aynı sahteyi japon alırsa (2800 Yen) 4,5 saat kadar. (İnternete göre ortalama bir saat çalışmanın karşılığı 650 Yen)
Bir amaerikalı saati 5,5 Usd den aynı sahteyi 4 saat karşılığı alabiliyor.
İte size pahalılık.
Aynı sahteyi EBAY üzerinden almaya kalkarsak 2 saat kadar kar edebiliyoruz.
Bir diğer hesaba göre asgari ücret üzerinden bu saydığımız ülkelere göre 3 kere daha mokombo durumdayız. :D

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Teşekkürler Bülent abi birde kamışlar nasıl üretilir çok merak ediyorum bulamadımda

Bu makınelerın daha hassasını biz kuyumculuk sektorunde kullanıyoruz

Projet 3000 modelleme makınası belki bende birgün bir rapala çizerim üstünede değerli adını yazarım :)

Karbon kamış üretiminde el işçiliği oranı çok fazla.
Burak, Senin makinen nedir merak ettim. Yukarıdaki resme baktım adamlar Makino V33i kullanıyor. Standart olanı 1 mikron tekrarlama hassasiyetine sahip, 55-60 HRc sertliğinde alaşımlı kalıp çeliğini işleyen bir makina bu.
Onlar kalıp işleyecekleri için makineyi alırken birkaç opsiyon da eklemişlerdi. Dakikada 20.000 veya 30.000 devirden biri seçilmiş, pozisyon kontrolu eksen motorlarının enkoderlerine bırakılmayıp cetvel takılarak hassasiyet 0.2 mikronlara düşürülmüş vs falandır. Sözünü ettiğin makine nedir.

Japon ürünleri aslında pahalı değil.
Bizim alım gücümüze göre pahalı kabul ediliyor sadece. Burada pahalılık görece bir kavram.
Ortalama bir sahtenin ya da herhangi bir ürününün fiyatı o ülkenin para birimine göre değerlendirmeli.
Bu ürünler üretildikten sonra 3-5 defa el değiştirir ve her defasında bir kar marjı fiyatların üstüne bindirilir. Bu kaçınılmaz bir şey tabii ki..

Bizim asgari ücretlimiz bir japon sahtesini (70 TL) satın alabilmek için ortalama 12 saat çalışmak zorunda.
Aynı sahteyi japon alırsa (2800 Yen) 4,5 saat kadar. (İnternete göre ortalama bir saat çalışmanın karşılığı 650 Yen)
Bir amaerikalı saati 5,5 Usd den aynı sahteyi 4 saat karşılığı alabiliyor.
İte size pahalılık.
Aynı sahteyi EBAY üzerinden almaya kalkarsak 2 saat kadar kar edebiliyoruz.
Bir diğer hesaba göre asgari ücret üzerinden bu saydığımız ülkelere göre 3 kere daha mokombo durumdayız. :D

Ayrıca o ülkelerdeki asgari ücretle çalışanların, toplam çalışanlara oranı nedir? Ve işsizlik oranı?

Bizdeki gelir dağılımı, çoğunluğun alım gücü pek iç açıcı değil.

forkill96

Daimi Üye
Adı
Burak özdayı
Abi bizim makıne direk erkeğini çıkartıyor hemen linkini atayım

ProJet® 3510 CPX | www.3dsystems.com

biz sadece kuyumculukta takı kolye vs üretmek amacıyla kullanıyoruz

0.15mikron hassasiyetle üretiyor

hammaddesi parafin (mum olduğu için) alçıladayken kolayca eriyor alçının yüzeyinde en ufak bir şekilde kalıntı bırakmıyor aynı hassasiyetle dökümünü gerçekleştiriyorum gümüş ve altın olarak

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Bu seramik döküm için mum basma makinesiymiş. :)
Apayrı bir iş.

Kuyumculukta kalıp yapımında kullanılan buradakinin benzerleri ve bu makine de kullanılmakta.
Yine çoğunluğu ve en kalitelileri Japon malı.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Orijinal ürün her zaman daha kalitelidir ve gerçekten de araştırma/geliştirme ve genel olarak üretim maliyeti daha yüksektir. Örneğin 10 birimdir. Kopyacılar ise bunu 3 birim maliyetle üretebilirler. Ama kopyacılar üzerine 1 ekleyip 4'e satarken orijinali üretenler 20 ekleyip 30'a satarlar.
Yani masum değiliz hiçbirimiz :)

OnuR67

Daimi Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abi bizim makıne direk erkeğini çıkartıyor hemen linkini atayım

ProJet® 3510 CPX | www.3dsystems.com

biz sadece kuyumculukta takı kolye vs üretmek amacıyla kullanıyoruz

0.15mikron hassasiyetle üretiyor

hammaddesi parafin (mum olduğu için) alçıladayken kolayca eriyor alçının yüzeyinde en ufak bir şekilde kalıntı bırakmıyor aynı hassasiyetle dökümünü gerçekleştiriyorum gümüş ve altın olarak
Burakcım bahsettiğin 3D yazıcının double layer özelliği varsa çift taraflı, içi boş ürün üretebilirsin, yapman gereken sadece hammaddeni değiştirip, tasarımını yapmak kalıyor
Benim geçen sene Google Glass ın tanıtımında plazamıza gelen 3D touch double layer yazıcıyla tanışıp, bir deneyimim olmuştu ama pc tasarımda takılmıştım

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Orijinal ürün her zaman daha kalitelidir ve gerçekten de araştırma/geliştirme ve genel olarak üretim maliyeti daha yüksektir. Örneğin 10 birimdir. Kopyacılar ise bunu 3 birim maliyetle üretebilirler. Ama kopyacılar üzerine 1 ekleyip 4'e satarken orijinali üretenler 20 ekleyip 30'a satarlar.
Yani masum değiliz hiçbirimiz :)
Günde 12 saat çalışıp ayda 50 dolar alanların çalıştığı, enerjinin sudan ucuz olduğu yerlerde maliyet diğerlerine göre 10 a 3 değil.
Maliyetin içinde direk işçilik dışında genel giderlerin oranı oldukça yüksek. Bizde bu oran ortalama %25.

Geliştirmenin maliyeti ve kalite farkı ürüne yüklendiğinde diğer ülkelerle maliyet oranı ona üç değil altmışta bire kadar düşmekte.

Çine tekstil makinesi satan bir arkadaş, ABD ye bir konteyner T-şirtün 105 dolara gönderildiğine şahit olmuş. :eek:

Burada 1 TL ye satılan paslanmaz çelik görünümlü feneri, çakısı olan çakmaklarda sokak satıcısının kaçıncı el olduğunu ve üreticiden kaç liraya çıkabileciğini düşünün. İşportacı ise bunu 50 kuruşa almakta.

Ve unutmayın ki parayı geliştiren kazanır, üretimin kazancı her zaman düşüktür.
Hem geliştirip hem üretimden kazanmak istiyorsanız üretimi Hindistan, Çin Malezya gibi ülkelerde yapmak gerek.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tabi her sektörün aynı değildir, bazılarında kâr marjı benim tahmin ettiğimin altında olabilir. Ben biraz genelleme yaparak konuşuyorum ve tabi her genellemede illa ki birilerine bir haksızlık olur.

Ama şunu iyi biliyorum, Almanya'dan 130 Euro'ya (375 TL) aldığım bir elektronik sigara markası vardı, Çinliler onu 35 TL'ye üretip satmaya başladılar. (Sonradan onu da aldım, kalitesi %95 tutuyordu).
Bunun üstüne orijinal üretici firma aynı üründe çok küçük bir değişiklik yaparak "Lite" Versiyon diye 200 TL'ye satışa çıkardı.

Benim gibi o ilk üründen alanlar sinir oldu tabi ki. Çünkü Lite olsa onu alırdık, çünkü ürün hemen hemen aynı, kalite aynı ve yine orijinal vs... bunu bu maliyetle üretip gayet de güzel kâr ediyor. Satışlarının çoğu Lite oldu.
Çünkü fiyat da biraz daha makul olunca kullanıcılar orijinal ürüne yöneldiler. Hem kopyacılar ortaya çıkıp hem de rakipler benzer ürünlerle tekelini kırınca düzgün fiyatlı ürün satmaya başladılar.

Günde 12 saat çalışıp ayda 50 dolar alanların çalıştığı, enerjinin sudan ucuz olduğu yerlerde maliyet diğerlerine göre 10 a 3 değil.
Maliyetin içinde direk işçilik dışında genel giderlerin oranı oldukça yüksek. Bizde bu oran ortalama %25.

Geliştirmenin maliyeti ve kalite farkı ürüne yüklendiğinde diğer ülkelerle maliyet oranı ona üç değil altmışta bire kadar düşmekte.

Çine tekstil makinesi satan bir arkadaş, ABD ye bir konteyner T-şirtün 105 dolara gönderildiğine şahit olmuş. :eek:

Burada 1 TL ye satılan paslanmaz çelik görünümlü feneri, çakısı olan çakmaklarda sokak satıcısının kaçıncı el olduğunu ve üreticiden kaç liraya çıkabileciğini düşünün. İşportacı ise bunu 50 kuruşa almakta.

Ve unutmayın ki parayı geliştiren kazanır, üretimin kazancı her zaman düşüktür.
Hem geliştirip hem üretimden kazanmak istiyorsanız üretimi Hindistan, Çin Malezya gibi ülkelerde yapmak gerek.

forkill96

Daimi Üye
Adı
Burak özdayı
Burakcım bahsettiğin 3D yazıcının double layer özelliği varsa çift taraflı, içi boş ürün üretebilirsin, yapman gereken sadece hammaddeni değiştirip, tasarımını yapmak kalıyor
Benim geçen sene Google Glass ın tanıtımında plazamıza gelen 3D touch double layer yazıcıyla tanışıp, bir deneyimim olmuştu ama pc tasarımda takılmıştım
merhaba Onur abi malesef o özellik yok ve hammaddesi değiştirilmiyor

zaten 20gun sonra işten ayrılıyorum malesef kuyumculukta kullandıgım alçı ve sülfürik asit ciğerlerime zarar vermiş :eek: