Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Makina Seçimi Hangisi Olmalı ?

Bünyamin44

Yeni Üye
Adı
Bünyamin
Kan Grubu
B Rh Negatif
Bu bütçe doğrultusunda Okuma ile Shimano arasında git gel. Her iki tercihte de, Alabileceğinin en iyisini almış olursun.
Ben okuma ile başlamak istiyorum çünkü kullandıkca bilgi sahibi olacağım nerde ne yapılır nasıl olur diye shimano şuan 2.planımda biraz ilerledikten sonra düşünüyorum. At çek ilede başlamak istemiyorum.
Benim için önemli olan kamışımla uyum sağlayacak bir okuma makina markada kararım okuma fakat kaç bilyalı devri nasıl olmalı ona karar veremedim

Bünyamin44

Yeni Üye
Adı
Bünyamin
Kan Grubu
B Rh Negatif
Shimano ax4000 güzel makina biraz ağır kolda boşluk yok gibi . Komple oturaklı makine gibi geldi bana güzel makine bu arada makarafa su geçirecek delikte yok .
O konuda haklısın marka belli işlev belli ama hemşerimin dediği gibi 1+1 rulman yeterlimi ? Helede fırat nehri gibi bir yerde

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Okuma fina pro 40 veya 55 de bakabilirsin bütçene uygun sanırım. Kamışın spin için uygun değil. Ayrıca alacaksan bilemem ama şu anki kamışa bence 55 lik makine olur. 4.5:1 devir ile büyük balıkları dahi, zorlanmadan çekersin.

İsottevfik

Daimi Üye
Adı
İsot Tevfik SARI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
5' li devirler beklemeli avlar için idealdir. ( 5.2:1 gibi.) 3+1, 4+1 gibi rulmanlı olanlarda, akışkanlık ve sarım kolaylığı avantajdır. Okuma 'da 55 lik makinalar işini görür. Caner'leri kaçırmazsın. Yedek makaralı olursa, çok daha isabet kaydedersiniz. Gönlünce olması dileklerimle.

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Beklemeli yemli veya kıyıdan zargana avında benim kullandığım makine Okuma Compressa CP-50 (4,5;1) 3 bb Olta Makinesi - AVmarketi.com Eski bir seri ama 3 bilyalı kafa aluminyum + yedek grafit kafası var. İki farklı kalınlıkta misina kullanımı için pratik. Bir kez mil yamulması problemi yaşadım onu da Cengiz Balıkçılık garanti kapsamında halletti. Halen kayalara falan koyup, hor kullandığım bir makinedir, ama çalışmasında sorun yok. Kiloluk eşkina çekmişliği vardır.

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif

GRAFTT

Aktif Üye
Adı
Erkan PLT
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Mağazada Okuma Alaris modelini inceledim fiyatına göre iyi makina. Shimano Hyperloop 4000 olanını ben teknede kullanıyorum. Tek rulman olması benim için avantaj çünkü tuzlu sudan pek etkilenmiyor + içindeki dişlinin tam yuvarlak olmaması sebebiyle çekimi kolaylaştırıyor. Basitçe şöyle belirteyim Sarıkanat olmaya aday 5 adet çinekop aynı anda çapariye bindirdiği anda kamışım kırıldı ama ben yinede zorlanmadan bu makinayla balıkları çektim.

Seçim yapman için öncelikle kaçlık kafa hedefin ve fiyat ?

Bünyamin44

Yeni Üye
Adı
Bünyamin
Kan Grubu
B Rh Negatif
Mağazada Okuma Alaris modelini inceledim fiyatına göre iyi makina. Shimano Hyperloop 4000 olanını ben teknede kullanıyorum. Tek rulman olması benim için avantaj çünkü tuzlu sudan pek etkilenmiyor + içindeki dişlinin tam yuvarlak olmaması sebebiyle çekimi kolaylaştırıyor. Basitçe şöyle belirteyim Sarıkanat olmaya aday 5 adet çinekop aynı anda çapariye bindirdiği anda kamışım kırıldı ama ben yinede zorlanmadan bu makinayla balıkları çektim.

Seçim yapman için öncelikle kaçlık kafa hedefin ve fiyat ?
İlgin için teşekkür ederim orta ayarlarda bir kafa düşünüyorum bütçeye uygun nir model.
Bu işi hiç bilmeyip sağdan soldan topladığın bilgiyle uygulamadan shimano makina yada bir daiwa almak istemiyorum o kadar profesyonel değilim zamanla kavrayıp öğrenebileceğim bşr makina lazım