Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Makinalar ve özellikleri hakkında bilgi..

4.9.1 devir sayısı 5+1 bilyamı,5.5.1 devir sayısı 4+1 bilyamı daha iyi?

• 5.5.1 4+1

Kullanılan: 1 33.3%
  • 4.9.1 5+1

Kullanılan: 2 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    3
M

MALKOÇOĞLU

Misafir
Arkadaşlar bir çok forumu gezdim fakat bulamadım. Bir makina düşünün 4.9.1 6 kg drag kuvveti 5+1 bilyalı veya 4+1 5.5.1 4 kg drag buradaki 4.9.1 neyi anlatıyor? Veya 5.5.1 neyi anlatıyor? Misina sarım nasıl hesaplanıyor? Bilgisi olanlar paylaşır ise çok memnun olurum...

tentirdiyot

Aktif Üye
Adı
Murtaza c
Kolu 1 defa cevirdiginde kac tur makaranin döndüğünü belirtir.irn. 4.9.1 bir tur kolu cevirdiginde makara 4.9 tur donuyor demektir.

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

M

MALKOÇOĞLU

Misafir
Kolu 1 defa cevirdiginde kac tur makaranin döndüğünü belirtir.irn. 4.9.1 bir tur kolu cevirdiginde makara 4.9 tur donuyor demektir.

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tam anlayamadım ama neyse teşekkürler yinede.. Şeref abi buralardamısın?

Engin79

Daimi Üye
Adı
Engin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
4.9:1 veya 5.5:1 denen şey devir sayısıdır.
Kolu 1 kez çevirdiğinizde makinenin ipi saran parçası makaranın etrafında 4.9 tur döner demek. Yani makaraya ipi yaklaşık 5 tur sarar.

Ama tur sayısındansa bir çevrimdeki sarım uzunluğuna bakmak daha mantıklıdır. Makinenin kafa büyüklüğüne ve devir hızına göre mesela atıyorum 74 cm, 86 cm, 105 cm gibi değerlerde olurlar. Makinenin hızını gösteren asıl değer budur.
Bunu biz hesaplamıyoruz, makinenin özellikleri arasında bu belirtilir.

En hızlısı en iyidir gibi bir anlam çıkmasın. Bu amaca göre değişir. Hızlı sarım gereken durumlar olduğu gibi (palamut) yavaş ve güçlü sarım isteyen durumlar da vardır. (lüfer ailesi ve levrek)

4+1 denen şey makinenin içindeki rulman sayısı.
4+1 diyorsa o makinenin çeşitli yerlerinde 4 rulman vardır, bir tane de geri dönüşü engelleyen özel rulman vardır. Etti sana 4+1.
Mantıken çok rulmanlı makinenin daha rahat dönmesi gerekir. Ama pratikte daha az rulmanlı makinenin çok rulmanlıdan daha rahat döndüğüne de rastlıyoruz. Bu biraz da kalite ve tasarım meselesi.

M

MALKOÇOĞLU

Misafir
4.9:1 veya 5.5:1 denen şey devir sayısıdır.
Kolu 1 kez çevirdiğinizde makinenin ipi saran parçası makaranın etrafında 4.9 tur döner demek. Yani makaraya ipi yaklaşık 5 tur sarar.

Ama tur sayısındansa bir çevrimdeki sarım uzunluğuna bakmak daha mantıklıdır. Makinenin kafa büyüklüğüne ve devir hızına göre mesela atıyorum 74 cm, 86 cm, 105 cm gibi değerlerde olurlar. Makinenin hızını gösteren asıl değer budur.
Bunu biz hesaplamıyoruz, makinenin özellikleri arasında bu belirtilir.

En hızlısı en iyidir gibi bir anlam çıkmasın. Bu amaca göre değişir. Hızlı sarım gereken durumlar olduğu gibi (palamut) yavaş ve güçlü sarım isteyen durumlar da vardır. (lüfer ailesi ve levrek)

4+1 denen şey makinenin içindeki rulman sayısı.
4+1 diyorsa o makinenin çeşitli yerlerinde 4 rulman vardır, bir tane de geri dönüşü engelleyen özel rulman vardır. Etti sana 4+1.
Mantıken çok rulmanlı makinenin daha rahat dönmesi gerekir. Ama pratikte daha az rulmanlı makinenin çok rulmanlıdan daha rahat döndüğüne de rastlıyoruz. Bu biraz da kalite ve tasarım meselesi.
Bunu çok daha iyi anladım ,anlatım için teşekkürler .