Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makinam Kaç Metre Misina Alır?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında jhondalton tarafından paylaşıldı.

1. jhondalton

jhondalton Yeni Üye

Merhabalar

Okuma carbonite 390 100-200 atarlı kamış ve okuma ceymar 55 makinam var bu güne kadar misinayla kullandım.0.18 ip misinaya geçmeyi düşünüyorum kendo 8x almayı düşünüyorum ancak 120 ve 250 m lik halinde satılıyor hangisini alsam bilmemiyorum yardımcı olur musunuz? Önereceğiniz başka ip misina varsa onuda değerlendirebilirim.

Şimdiden teşekkürler

Not:konuyu yanlış yere açtıysam doğru yere yönlendirirseniz sevinirim

Mektupla bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BerkinK.

BerkinK. Aktif Üye

Surf tipi av stilinde ve makinalarında ip misina tavsiye etmiyorum kullanmıyorum. Arkadaşlarım bir heves taktılar habire dolanıyor kuş gözü vs sorun çıkıyor. İlla takacağım diyorsan 120 metre o makinayı doldurmaz hatta 250’de doldurmaz altına dolgu yapman gerekir. Kendo herkesin tercih ettiği fiyatına göre iyi bir ip. Tabiki limit yok bunda. Ben spin takımımda okuma dynema pe 8 örgü kullanıyorum. Momoi daiwa tournament berkley sufix gibi birçok marka ve kalitede ürün var. Bütçenize göre...

conquestime ve jhondalton bunu beğendi.
  4. jhondalton

jhondalton Yeni Üye

Ozaman sizden misina önerisi alayım surf için benimki markası bilinmedik bir misina belkide benim misinam çok kötü

conquestime ve Mektupla bunu beğendi.
  5. BerkinK.

BerkinK. Aktif Üye

Kullandığım misinalar arasında powerline 0,35, okuma seabass 0,30 ve shimano exage 0,40 var. İçlerinde en rahat ettiğim powerline ve okuma. Fazla para vermenize de gerek yok monofilament misinalara bunlar fazlasıyla işinizi görür.

conquestime, Mektupla ve jhondalton bunu beğendi.
  6. Apathetic

Apathetic Daimi Üye

Ceymar 55e 0.20 cinden aldigim ipi sardim, tam 300 metre gitti.. hic sorun yasamadim.. ipte dusundugumden kaliteli cikti, yesil renkti ve rengini bile bozmadi 1 senelik kullanimda.. bu makinada gonul rahatligi ile kullanabilirsiniz.. bende ayni kamisin 80-150 atarligina takiyorum makineyi..

7. yeknet

yeknet Aktif Üye

120 yetmez 250m almanız lazım ip misinaya verdiğiniz fiyat farkına değmez bence. Kaliteli bir mono misinaya geçebilirsiniz. İp rüzgarda kuşgözü olur sarım hatası affetmez dibe takarsanız kesmekten başka çareniz kalmaz gibi bir sürü derdi var. Normal kıyıdan yemli çalışmak için ip misinaya gerek yok.

jhondalton ve BerkinK. bunu beğendi.
  8. bestofwesd

bestofwesd Aktif Üye

altına dolgu yap üstüne 120 mt lik sar en mantıklısı bu sana kaç merte derinlik ve mesafe lazım ? buda önemli

9. jhondalton

jhondalton Yeni Üye

Kıyıdan sallıyorum hocam uzağa atabilmek için ip mi yapsam diyorum kocaeli tarafındayım motorun yarısı boşalıyor neredeyse atınca 0.28 lik misina var

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yazanların çoğu muhtemelen İstanbul Boğazı av tecrübelerine göre konuşuyorlar.
    Kalabalık ortamlarda takımların birbirlerine dolanmaları daha çok olabiliyor. Böyle durumlarda düğüm olmuş bir ip misinayo ayıklamak-çözmek kolay olmayabiliyor. Tam atıyorsunuz daha misinanız batmadan üstünden tekne geçiyor ve 40-50 m misinanız kopup gidebiliyor. Yine de tüm bu risklere rağmen ip misinanın hassasiyeti ve daha uzağa atabilme imkanı bence cazip.
    Hele Kocaeli gibi bizim boğazla kıyaslanmayacak bir bölgede avlanıyorsanız makaranıza ip sarmaktan çekinmeyin.
    0,18 saracaksanız dolgu olarak eski misinanızdan 50-60 m kadar bıraksanız yeter düşüncesindeyim ama istersen 2-3 işlem yaparak tam dolguyu da sağlayabilirsin.
    Makinanın yedek kafası varsa önce ip ve sonra da mono misinayı yeteri kadar sardıktan sonra diğer kafaya geçirebilirsin. Sarımları sıkıca yapmaya da gayret etmelisin.
    Yedek kafa yoksa var olan kafaya önce ip sonra mono misinayı sardıktan sonra önce bir kasnak ya da misina makarasına saracak ve aynı işlemi bir defa daha başka bir kasnak ya da makaraya saracaksın ki mono üste gelsin. Son olarak da makinenin kafasına saracaksın.
    250 m almanı öneririm.

11. MiKaDo1905

MiKaDo1905 Aktif Üye

Bende ceymar 55 var üzerine 300 mt 0.18 ip sardırdım ama altına misina ile dolgu yapıldı önce

Sayfayı Paylaş