Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Makine ve kamış önerisi

omer42

Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yıllar esnetti demek emektarı :)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
@agartan Atarken kırıldı. Boşlukları da iyi almıştım güzel kontrol ettim. Şaşırdığım nokta, 2 gün önce aldın yenisini verelim demediler. Tamir ederiz diyerek gönderdiler. @omer42 muhtemelen birdahaki alba star markasının yanına yaklaşmam. Bu arada makine tekrar indirime girmiş :)
Atış anında kırılan kamış ya çok dandiktir ve o kamışı kullanan çok kişinin de başına gelmiştir, ya olta ucundaki iğne atış anında bir şeye takılır, biri üstüne basar ve kurarken çat diye kırılır.
Fiyatı 3 bin lira olan bir kamış üstüne basmadan, arabada kapıya sıkıştırmadan falan kırılmamalı.
Büyük ihtimal üretim hatasıdır. O kamışa tamir edildikten sonra da güvenemezsin.

ekmbr

Yeni Üye
Adı
Emre
Aslında buradaki hata satış yaparken kullanılan ifadeler. Arkadaşlar satarken en son model olduğunu ve %100 karbon olup kesinlikle kırılamaycağını, 30 tona kadar dayanıklı olduğunu söylüyorlar. Bu durumda müşteri değişim için beklenti içerisine giriyor. Artık sağlık olsun diyeceğiz yapacak birşey yok . Gönül ister ki değişim olsun.

ekmbr

Yeni Üye
Adı
Emre
Penn rival makineyi kayınpedere hediye ettim. PENN Battle III Longcast angelrollen satın aldım. Bu makine için yorumunuzu alabilir miyim? Bu makineye hangi ipi sarmalıyım.

Penn Rival için spiderwire stealth smooth 0.15 300m ipi almışlar. Doru tercih mi emin olamadım.

PENN Battle III Longcast angelrollen için nasıl bir ip tercih etmeliyim.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Cevabınız için teşekkürler. Bugün kanlıcada biraz test edeyim dedim ve kamış kırıldı. Kısık balığa götürdün daha 5 gün olmasına rağmen tamir ederiz dediler. Malzeme alınan yere dikkat etmek gerekiyor gibi. Bu makine için kamış öneriniz olabilir mi?
Albastar kamış🤔🤔🤔.
Marka için konuşmayayımda…
370 gr lık bir teleskopik kamış ile 150 gr kurşun atmak. Kullandığımız kurşun kamışın yarı ağırlığında.
Hafif kamış 370 gr.
Makina 550 gr. Biraz dengesiz bir takım olmuş.
Tabii hangimiz ilk denememizde doğruyu bulabilmişizki.
Penn rival makineyi kayınpedere hediye ettim. PENN Battle III Longcast angelrollen satın aldım. Bu makine için yorumunuzu alabilir miyim? Bu makineye hangi ipi sarmalıyım.

Penn Rival için spiderwire stealth smooth 0.15 300m ipi almışlar. Doru tercih mi emin olamadım.

PENN Battle III Longcast angelrollen için nasıl bir ip tercih etmeliyim.
Öncelikle makinanız hayırlı ve bereketli olsun.
Keşke makinayı almadan önce forumda sorsaydınız. Penn sağlam ve kalitesini kanıtlamış bir marka.
AMA!!
662 gr ağırlığı ile çaparide kolunuza, bileğinize kuvvet demekten başka bir şey yok.
RASTGELSİN.

Son düzenleme:

ekmbr

Yeni Üye
Adı
Emre
Albastar kamış🤔🤔🤔.
Marka için konuşmayayımda…
370 gr lık bir teleskopik kamış ile 150 gr kurşun atmak. Kullandığımız kurşun kamışın yarı ağırlığında.
Hafif kamış 370 gr.
Makina 550 gr. Biraz dengesiz bir takım olmuş.
Tabii hangimiz ilk denememizde doğruyu bulabilmişizki.

Keşke makinayı almadan önce forumda sorsaydınız. Penn sağlam ve kalitesini kanıtlamış bir marka.
AMA!!
662 gr ağırlığı ile çaparide kolunuza, bileğinize kuvvet demekten başka bir şey yok.
RASTGELSİN.
Acemi olduğum için ağırlık konusu şimdilik hiç rahatsız etmiyor. Babamın emektar Bana xSX4000 ile bir süre takıldım ve ağırlık konsuna şimdilik takılmadım. Kaliteli ve sağlam makina olsun diye PENN markasını tercih ettim. Ama yorumunuza katılıyorum, incelemelerde makina ağırlığı önemli faktör. Bu makinaya nasıl bir ip kullanmalıyım kısmı netleştiremedim. Kalamada yazan değerlere göre nasıl bir ip seçmeliyim. Katalog verisine göre 0.35 ip mi almam gerekir. Kimisi alta ucuz ip kullanıp üzerine kaliteli ip sarabilirsiniz gibi ifadelere denk geldim.

ModelBilya SayısıDevirMisina KapasitesiAğırlıkSarım OranıDragKalama Tipi
BTLIII7000LCEU5+14.0:10.35 mm / 415 m662 g81 cm12 kgÖnde

Braid dediği tam olarak nedir;

1715281688889.png

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Acemi olduğum için ağırlık konusu şimdilik hiç rahatsız etmiyor. Babamın emektar Bana xSX4000 ile bir süre takıldım ve ağırlık konsuna şimdilik takılmadım. Kaliteli ve sağlam makina olsun diye PENN markasını tercih ettim. Ama yorumunuza katılıyorum, incelemelerde makina ağırlığı önemli faktör. Bu makinaya nasıl bir ip kullanmalıyım kısmı netleştiremedim. Kalamada yazan değerlere göre nasıl bir ip seçmeliyim. Katalog verisine göre 0.35 ip mi almam gerekir. Kimisi alta ucuz ip kullanıp üzerine kaliteli ip sarabilirsiniz gibi ifadelere denk geldim.

ModelBilya SayısıDevirMisina KapasitesiAğırlıkSarım OranıDragKalama Tipi
BTLIII7000LCEU5+14.0:10.35 mm / 415 m662 g81 cm12 kgÖnde

Ekli dosyayı görüntüle 124193
Öncelikle bir yanlışı düzeltelim. eğer aldığınız makina 3 (III) 8000 MODEL İSE MAKİNANIN AĞIRLIĞI 748 GRAM. :krktm::krktm:
Ekran görüntüsü 2024-05-09 233101.png

Makina surf / sığ kafa olmadığı için ( JİG MAKİNASI ) mecburen alta dolgu yapmak zorundasınız. Ucuz yollu 020-025 saracaksınız alta.
OLAY ŞU.
* 8X yada 9X - 012 yada 013 ip misina alın. 250 - 300 mt yeterli. Olduki 500 metre aldınız. 250 sini sarın. 250 si yedek kalsın.
Önce 250 metre ipi makinaya ıslatarak hafif gergin sarıyorsunuz. Makina tam dolmayacak. İp ile mono misinaya sağlam bir düğüm atıp aldığınız 020 -025 mono misinayı makinanıza üste sarmaya devam edin. Makina kafası tam dolduğunda bu sefer kafaya sardığınız misinayı başka bir ekstra makaraya sarıyorsunuz. Ve tekrar başka bir makaraya aktarıyorsunuz. Sonuçta ip altta mono misina üste geldiğinde kendi makinanıza mono misinayı alta sarıp devam ediyorsunuz. 012-013 ip misina önünede 020 ipten 10 mt şok yapın. Korkmadan 150-160-170 sallayın. Çapari atacağınız için 012-013 idealdir. Zaten öndeki 020 şok da garantiniz olur.

Çapari çalışması için makina + kamışın ağırlığı çok önemli. Makina 750 gr. Alacağınız kamışta en az 450-500 gr olsa + 125 gr kurşun. 1.300 kilogram ağırlığı sürekli at çek ile kola omuza bindireceksiniz. Yemli yapsanız ağırlık sorun değil. Dengeli bir atış sonrası en az 30-40 dk beklemedesiniz. Yormaz. Ama çapari ve kurşun arkasında hafif takım sizin için rahatlık olur.

ÖZÜR DİLEYEREK SÖYLÜYORUM BU MAKİNA ÇOK AĞIR. Satıcı size kullanım amacınızın çok dışında olan bir JİG MAKİNASI vermiş. Satıcı ile konuşun ve değiştirin derim.

( nacizane tavsiyem daiwa new shorecast 3 prç. - daiwa new crosscast 3 prç - daiwa emblem s type r 3 prç - okuma alijos 3 prç - yuki saiko hibrit bir kamış bakın. yani hafif bir hibrit kamış olsun. hem cüzdanınız :) hemde kolunuz rahat eder ;) )
RAST GELSİN.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
braid dediği makinaya sarılacak İP demektir.
size bu makinanın kafasına yaklaşık 13-14 kilogram çekerli - 0,35 mm misinadan - 485 metre sarabileceğinizi yazıyor.

mono misina kullanmayıp ip misina saracaksanız şayet yukarıda yazmış olduğum cevaptan hareket edin.
ince 0,12 - 0,13 ip kullanacağınız için alta dolgu olarak 020-025 maksimum 030 mono misinadan dolgu gerekiyor.